Nizozemská královna Beatrix (s červeným šátkem), princ Willem-Alexander a

Nizozemská královna Beatrix (s červeným šátkem), princ Willem-Alexander a princezna Maxima (za ní) během návštěvy mešity v hlavním městě Ománu v Maskatu (21. ledna 2012) | foto: Profimedia.cz

Nizozemská královna si zakryla šátkem hlavu a hned se ozvali populisté

  • 225
Královna Beatrix se dostala do křížku s nizozemskými populisty, konkrétně s Geertem Wildersem. Při cestě po zemích Perského zálivu se totiž v rámci muslimských pravidel zahalila šátkem. Šéf krajní pravice ji hned osočil z toho, že tak "schválila útlak žen". Nesmysl, reagovala nezvykle ostře panovnice.

Populární nizozemská královna se během cesty do Spojených arabských emirátů a Ománu zahalila dvakrát - nejprve v neděli v mešitě v Abú Zabí a pak znovu ve čtvrtek v Maskatu. Nizozemský politik a odpůrce islámu Geert Wilders na sebe nenechal dlouho čekat a už její nedělní rozhodnutí okomentoval jako "smutné představení", které "schvaluje útlak žen".

Geert Wilders

Královna, jejíž funkce je v Nizozemsku spíše ceremoniální, odpověděla nezvykle přímo a tvrdě. Wildersovo osočení označila na závěr své cesty jako "nesmysl" a novinářům řekla, že tak ukázala respekt vůči islámu, píše list The Guardian na svém webu.

Šéf Strany pro svobodu Geert Wilders je svým odporem k islámu velmi dobře znám. Stanul kvůli tomu už i před soudem, když označil muslimskou víru za fašistickou a Korán přirovnal k Hiterově Mein Kampfu. Před soudem se bránil žalobě, že podněcoval nenávist k muslimům. A vyhrál, soud ho obvinění zprostil.

Wilders stojí v čele třetí největší nizozemské partaje nazvané Strana pro svobodu. Se svým odporem k islámu není v zemi zcela osamocen, přinejmenším v otázce zahalování žen. Vláda už dříve oznámila, že plánuje zakázat nošení burek v Nizozemsku, kde žije asi milion imigrantů z Turecka a Maroka.

Spojené arabské emiráty (zelená značka), Omán (žlutá)

Spojené arabské emiráty (zelená značka), Omán (žlutá)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video