Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdo neví, kde vzít 1,5 miliardy korun na stavbu knihovny

  10:01aktualizováno  10:01
Praha - Přes čtyřicet architektonických týmů, které se zúčastnily před několika dny ukončené soutěže na řešení Národní technické knihovny v Dejvicích, pracovalo možná nadarmo. Ačkoliv na stavbě moderní knihovny má zájem vláda, dodnes není jasné, odkud vzít peníze. Knihovna , která bude sloužit i jako vzdělávací a informační centrum a odborná knihovna pro celou republiku, bude stát zhruba půldruhé miliardy korun. Stavět by se mělo začít už příští rok v areálu vysokých technických škol v Dejvicích.

" Jen málo staveb vzniká jako tato na základě usnesení vlády. Je to tedy priorita. Nejasnost pramení z toho, že ve vládním usnesení není explicitní odstavec o způsobu financování," sdělil náměstek ministra školství Josef Průša.

Právě toto ministerstvo s ministerstvem financí bude nyní hledat možnosti financování. Ve hře jsou přitom i zájmy další knihovny. Národní knihovna by získala další prostory v Klementinu odchodem Státní technické knihovny. Ta odejde v okamžiku, kdy se přetransformuje v Národní technickou knihovnu. Ta by zároveň fungovala jako univerzitní knihovna vysokých škol ČVUT a VŠCHT, které takové centrum dosud postrádají.

"Pozemek v Dejvicích je ideální. Je to v srdci škol a blízko metra. V budově Klementina sídlíme už šestašedesát let a moderní knihovnické služby se tu nedají rozvinout. A paradoxně tam, kde jsou studenti, není knihovna. Ta stavba je důležitá," uvedl Martin Svoboda, ředitel Státní technické knihovny.

Knihovna by se měla přestěhovat za čtyři roky. Nejasnosti kolem způsobu financování ale termín mohou ohrozit. Podle zákona o zadávání veřejných zakázek totiž knihovna musí vypsat veřejnou obchodní soutěž, která výsledky architektonické soutěže nemusí respektovat. JInými ls,ovy: může to dopadnout tak, že podle vítězného návrhu architektonické soutěžez se stavět nakonec nebude. Zároveň také nelze pokračovat v soutěžích na projektanty a dodavatele, pokud nebude kolem financování jasno. MOhly by to být vyhozené peníze.

Podle Svobody je v tuto chvíli jistých dvacet milionů, které jsou určeny na projektové podklady. Ministerstvo školství nicméně nepochybuje o tom, že celkovou sumu stát nakonec poskytne. Mohly by být poskytnuty například z rezerv všeobecné pokladní správy, z peněz určených na vývoj a výzkum anebo z rozpočtu kapitoly školství, případně kultury.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, když ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz