Nikdo nás neoslovil, shodují se kandidáti

  • 299
ČSSD se chystá svým koaličním kolegům ve vládě nabídnout kandidáta, který by měl vítězně projít třetím kolem volby hlavy státu. Nejčastěji se skloňují tři jména: Pavel Rychetský, Richard Falbr a Otakar Motejl. Věc má jeden háček. Ani jednoho z možných kandidátů nikdo zatím neoslovil.

"Pana senátora Falbra zatím nikdo neoslovil. O tom, že by byl na nějakém seznamu, ví pouze z médií," řekla iDNES Falbrova asistentka Monika Šrámková.

Podobně v pondělí komentovala informace o kandidatuře Pavla Rychetského mluvčí ministerstva spravedlnosti.

"Panu vicepremiérovi nikdo nic podobného nenabídl. Jeho dřívější stanovisko ale zní, že o prezidentský úřad zájem nemá," řekla iDNES Iva Chaloupková.

Že se objevil na nějakém seznamu, nikdo oficiálně neřekl ani ombudsmanovi Otakaru Motejlovi.

"Do pondělí ho nikdo neoslovil. Během úterý má být v parlamentu. Zatím o žádné oficiální nabídce nevíme," řekla iDNES mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Marcela Horáková.

Také u Motejla není zatím vůbec jisté, zda by kandidaturu od ČSSD přijal. "Tato úvaha je dnes spíše teoretická. Zkušenost s první koncepcí volby ukázala, že straničtí kandidáti jsou neprůchodní," řekl v rozhovoru pro deník Rovnost.

Motejl už dříve naznačil, že by do třetí volby šel pouze s jistotou, že mu dají hlasy všichni vládní zákonodárci. Do přímé volby se nechystá.

Přímá volba: ano, ale kdy a jak

Špidla: Nikoho jmenovat nebudu
Předsedové ČSSD Vladimír Špidla, lidovců Cyril Svoboda a unionistů Petr Mareš dosud žádného kandidáta nevybrali.

Do tří týdnů se chceme dohodnout se všemi parlamentními stranami, vzkázali po dvouhodinové pracovní snídani. Jména možných kandidátů ovšem neprozradili.

Strany vládní koalice jsou podle Špidly připraveny vybrat obecně uznávaného a velmi kvalitního člověka, který bude mít podporu napříč politických spektrem.

ČSSD prý už představu má, Špidla ale odmítá kohokoliv jmenovat. Třetí volba může být teprve poté, až bude jisté, že bude úspěšná, řekl premiér po ranním jednání předsdů koaličních stran. Pražský hrad přitom osiří už v neděli.

Poslanci ČSSD: Chceme také schvalovat kandidáty

Poslanci ČSSD si na zasedání klubu podle svého předsedy Milana Urbana vymínili, že se budou
podílet na výběru prezidentského kandidáta pro třetí volbu. "Jména ale nepadla žádná," řekl Urban čekajícím novinářům. Poslanecký klub by měl podle místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse jakékoli jméno, které "půjde ven", prověřovat tajným hlasováním. Jedině tak podle něj lze zjistit, jakou má v klubu podporu.

Žádná jména nepadala, tvrdí šéfové vládních stran
Podle šéfů vládních stran na ranním jednání žádná jména nepadala. "O jménech se nehovořilo," odpovídali všichni šéfové vládních stran na nejčastější dotaz novinářů. "Jednat se bude se všemi politickými subjekty," uvedl Špidla.

"Určitě se obrátíme s dotazem, zda ODS trvá pořád na Václavu Klausovi, protože už dvakrát neprošel. Je to důležitá informace a pak budeme jednat dál," zdůraznil premiér.

Podle informací ČTK budou šéfové vládních stran a jejich nejbližší spolupracovníci o volbě nástupce Václava Havla znovu jednat ve středu během polední přestávky kabinetu.

ODS: Na Klausovi trváme
ODS by měla podle Svobody jasně říci, zda je ochotná uvažovat o jiném člověku. "Kdyby šla ODS na dohodu, tak může být kandidát přijatelný i pro ODS, o tom není nejmenších pochyb," dodal.

ODS ale na Klausovi trvá. "Má širokou podporu veřejnosti, má podporu parlamentních stran a já myslím, že by nebylo správné ho nenominovat," reagoval na Špidlu a Svobodu Miroslav Beneš, který je jedním z Klausových vyjednavačů.

"My samozřejmě budeme jednat se všemi politickými reprezentanty a budeme se snažit získat podporu pro Václava Klause, jinak jsme připraveni na přímou volbu," dodal.

Poslanci a senátoři této strany dali lídrovi ODS Mirkovi Topolánkovi mandát, aby
s tímto postojem šel na jednání s šéfy ostatních parlamentních stran.

"Nabízíme celé politické reprezentaci Václava Klause do případné třetí volby i do volby přímé," řekl Topolánek ČTK po společném zasedání klubů.

Špidla: Klaus nemá šanci
Václav Klaus nemá ale podle Špidly naději zvítězit v žádné volbě, a to přímé ani nepřímé. "Budou-li volit prezidenta občané přímo, pak se vynoří kandidáti, kteří budou mít větší sílu než Klaus," soudí Špidla.

Pokud by se vládním stranám nepodařilo vhodného kandidáta najít, začaly by přípravy na přímou volbu.

O prezidentovi budou během dne jednat také všechny poslanecké kluby. Zasedlo i širší vedení KDU-ČSL, které potvrdilo dosavadní snahy o nalezení vládního kandidáta.

Na rozdíl od koaličních unionistů a opoziční občanské demokracie chtějí lidovci i po dvojí nepodařené volbě hlavy státu dál hledat nástupce Václava Havla parlamentní cestou.

Ve hře je podle šéfa US-DEU Petra Mareše vedle parlamentní volby nástupce Václava Havla i přímá volba hlavy státu občany.

Když nebude kandidát, bude přímá volba
Pokud by se nepodařilo nalézt kandidáta s širší podporou, pak by podle něj měla být přímá volba co možná nejdříve, jak to umožní legislativní proces.

I on ale vyjádřil přesvědčení, že se šéfové koaličních stran na společném kandidátovi určitě dohodnou.

Svoboda podotkl, že by v případě přímé volby měla země prezidenta někdy na podzim. Třetí prezidentská volba a vůle se dohodnout je podle něj odpovědný krok vůči občanům. "Vůle dohodnout je zřejmá," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video