Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nigérie platí daň za své podvodníky

  0:01aktualizováno  0:01
Nigerijský bankéř Anthony Owuye nevynechá příležitost k tomu, aby vyjádřil roztrpčení nad tím, že neuspěl při uzavření nadějné partnerské dohody s britskými bankami. Za vinu to klade všem nigerijským finančním podvodníkům, kteří získali celosvětovou proslulost kvůli svým podvodným dopisům.

Owuyeho hned první jednatel v Británii varoval, že uzavřít finanční transakci nebude jednoduché.

"Cizinci si vždycky nejprve vzpomenou na dopisy, když jde o Nigerijce. Jednání může být potupné," řekl Owuye, v jehož kanceláři je vystavena fotka, v níž se objímá s nigerijským prezidentem Olusegunem Obasanjem.

Ten prohlásil, že v boji proti korupci se očividně nepodařilo zabránit podvodníkům v jejich činnosti.

Pověsti Nigérie ještě více uškodil 19. únor, kdy Čech, který přišel o celoživotní úspory v pravděpodobném podvodu kolem investic v ropném průmyslu, zastřelil nigerijského diplomata na velvyslanectví v Praze.

Jde o vraždu nejvýše postaveného činitele v souvislosti s kriminalitou nigerijských bílých límečků.

Nigerijští šejdíři vylákali stamiliony dolarů od důvěřivých Američanů a Evropanů, kteří odpověděli na 419 dopisů, v nichž jim byly slíbeny podíly v neexistujících podnicích.

Jde o nejrůznější druhy podvodů zahrnujících převody peněz, charitativní dary, falešné vládní smlouvy, dohody o koupi levné ropy, směnky z černého trhu a falešné podnikatelské tendry.

Podvodníci, kteří začali se svou činností v 90. letech s ekonomickým propadem sedmého světového vývozce ropy, jsou podle odhadů pravděpodobně největšími držiteli zahraničních deviz po vývozcích ropy a před vývozci kakaa.

Kriminálníci přešli od faxů k digitální technologii. "Pokud jste nedostali žádný z nigerijských dopisů, pak zřejmě nemáte e-mail nebo jinou elektronickou adresu," řekl obchodní diplomat jednoho západního velvyslanectví v Nigérii.

Potřeba prověřovat partnery v Nigérii prodražuje podnikání zahraničních investorů v této zemi. Zárukou, že jednáte se správnými lidmi, podle expertů není ani to, že se vyjednává s registrovanou společností či přes vládní hlavičkový papír.

Nigerijská centrální banka, které podvedení často volají, zastává názor, že oběti podvodů nesou za tyto zločiny stejnou odpovědnost jako podvodníci.

Protože byl pošpiněn i její image, v největších zahraničních denících vydává inzeráty, v nichž se píše, že pokud je nabídka příliš lákavá na to, aby to byla pravda, pak to pravděpodobně není pravda.

Od roku 1993 do roku 2001 bylo při 419 podvodech vyneseno pouze 22 rozsudků. Letos bylo zatčeno 30 lidí. I v této zemi je soudní proces neobyčejně pomalý. Nigérie je pravidelně řazena mezi nejzkorumpovanější země světa.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Najdete na iDNES.cz