Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětská nevěsta v Nigérii zabila muže jedem na krysy, soud ji osvobodil

  15:37aktualizováno  15:37
Nigerijský soud osvobodil patnáctiletou dívku, která zabila svého o dvacet let staršího manžela jedem na krysy. Případ rozvířil debatu ohledně svateb mladistvých nevěst. V zemi se zhruba každá sedmá dívka vdá před dovršením 15 let.

ilustrační snímek | foto: Mohammed SalemReuters

Wasila Tasi’u byla ke sňatku údajně donucena svým otcem, což však její rodina odmítá. Podle nich navíc čtrnáct let, což je věk, kdy se dívka vdávala, je standardní pro vstup do manželství.

Dívka loni v dubnu uvařila svému manželovi jídlo, do kterého vmíchala jed na krysy. Podle agentury AFP během několika hodin muž i další čtyři strávníci zemřeli. Dívka se podle BBC k činu tehdy přiznala. Hrozil jí v případě odsouzení i trest smrti. 

Dívčina právní zástupkyně Hussaina Aliyu tvrdila, že soud musí stáhnout obvinění, protože se mu nepodařilo prokázat dívčin úmysl zabít manžela a ani to, jak přesně zemřel. Žalobce na konci května navrhl stažení obvinění z vraždy.

Soudce Mohammed Yahaya oznámil, že „neměl jinou možnost“ než Wasilu Tasi’u osvobodit. Dívka u soudu koukala do země a neřekla k rozsudku nic. Zda je nyní dívka již na svobodě, není jasné. Panují obavy, že pokud se vrátí ke své rodině, donutí ji k dalšímu sňatku.

10.června 2015 v 09:20, příspěvek archivován: 10.června 2015 v 15:14

Kano Child Bride, Wasila, Freed http://t.co/CGeVqgsfc4 pic.twitter.com/uhXWYjvpyT

Aktivisté její osvobození oslavují a znovu upozorňují na manželství, do kterých vstupují děti, což se děje především na muslimském severu Nigérie. Policisté v oblasti vedou kampaň, která se snaží přesvědčit rodiče, aby nenutili děti do sňatků.

Podle agentury AP v nigerijském vězení zůstává další mladá nevěsta, která ve 13 letech zabila svého manžela.

Vzdělání je prevencí proti sňatku v dětství

Organizace Girls not brides, která se zabývá sňatky mladistvých dívek, upozorňuje, že v Nigérii 43 procent žen vstoupí do manželství před dosažením 18 let, 17 procent je dokonce mladší 15 let.

OSN poukázala, že 82 procent nigerijských žen ve věku 20 až 24 let, které nedosáhly na žádné vzdělání, bylo donuceno k manželství před dosažením dospělosti. Zatímco mezi ženami se středním či vyšším vzděláním je to pouze 13 procent.

V roce 2003 byl v zemi předložen plán na zavedení minimálního věku vstupu do manželství na 18 let, 23 z 36 nigerijských států už k tomu směřuje.

Dostupná data sice poukazují, že počet dětských nevěst v zemi klesá. Nicméně Fond OSN pro otázky populace (UNFPA) varuje, že pokud nepřijdou další preventivní kroky, tak do roku 2030 bude ke sňatku před dovršením dospělosti donuceno 4 615 000 dívek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Najdete na iDNES.cz