Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ničení památníků Židů má mezinárodní ohlas

  13:36aktualizováno  13:36
Karlovy Vary - Poničení dvou židovských pámátníků v Karlových Varech má mezinárodní ohlas. Čin pachatele, který v lázeňském centru vylepil protižidovské plakáty a rudou barvou polil pomníky obětem holocaustu, odsoudil i newyorský rabín Arthur Schneier, který je v lázních. Město už vypsalo odměnu dvacet tisíc korun za dopadení vandala. Případ také vyšetřuje policie.

Neznámý pachatel v noci na pondělí vylepil plakáty, které vyzývaly k pogromům na Židy a zpochybňovaly šest milionů obětí druhé světové války, v místech, kde až do svého vypálení v roce 1938 stála židovská synagoga.

"Stejnou barvu i plakát jsme objevili také na zdi nově vybudované synagogy. Barva která neschne, připomíná krev," připomněl další řádění vandala karlovarský rabín Samuel Abramson.

Čin pobouřil předního newyorského rabína Arthura Schneiera, který právě pobýval v lázeňském městě na dovolené. Newyorský rabín svou nespokojenost okamžitě tlumočil vedení města a v úterý ráno se setkal s karlovarským primátorem Zdeňkem Roubínkem.

Newyorský rabín Arthur Schneier je uznávanou osobností v oblasti boje za lidská práva. Nedávno za to získal ocenění americké vlády. Schneier podporoval osoby židovského vyznání v Česku už za komunismu. Podílel se na překladu bible a židovských modlitebních knih z hebrejštiny do češtiny a jejich vydání. Sponzoroval studium bývalého vrchního rabína Daniela Mayera v Budapešti.
"Rabína Schneiera celá záležitost velmi bolela a dotkla se jej. Pochází z Vídně a o celou rodinu přišel v koncentračních táborech," řekla vedoucí oddělení zahraničních styků karlovarského magistrátu Jitka Hradílková.

Případ odsoudil i Tomáš Kafka z Česko-německého fond budoucnosti, který na zřízení karlovarské pamětní desky přespěl 125 tisíci korunami.

"Česko-německý fond budoucnosti odmítá jakékoli hanobení historických památek a v duchu hluboké solidarity s Židovskou obcí Karlovy Vary očekává, že policie zahájí intenzivní pátrání, odhalí a potrestá pachatele," uvedl Kafka.

Podle Abramsona pondělní útok nesouvisí s návštěvou rabína Schneiera. "Souvislost bych spíše viděl s nedávným odhalením dvou židovských památníků v Karlových Varech a Sokolově," řekl Abramson.

Policie už případ vyšetřuje
Oba plakáty osočovaly Židy jako lichváře a zakladatele kapitalismu. Židovská obec už na policii podala trestní oznámení. "Věc vyšetřujeme jako podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv. Památník někdo poničil v noci na pondělí," sdělila mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová.

Židovskou obec upozornili na plakáty hoteliér z lázeňského domu Lauretta v Sadové ulici. Podobný památník, jako je na tomto domě, odhalil koncem května karlovarský rabín při slavnostním otevření hotelu Ohře v Sokolově.

Tamní pamětní deska je věnována občanům Falknovska, kteří se stali v letech 1938 až 1945 obětmi fašismu. Rabín už upozornil tamní židovskou komunitu, aby si desku hlídala.

Odměnu zaplatí vedení města
Odměnu na dopadení vandala vyplatí celá devítičlenná rada města, která případ projednávala v úterý na svém dopoledním zasedání.

"Určitě se nebude jednat o peníze z rozpočtu města. Částka by totiž musela být součástí rozpočtového opatření, které schvaluje zastupitelstvo, což může trvat dlouho," vysvětlil postup vedení města mluvčí Alexandr Klimeš.

"I kdyby zastupitelé sumu schválili, mohou se najít různí šťouralové, kteří by se ptali, na čí úkor se tak stalo," podotkl mluvčí magistrátu.

Není to první útok na Židy
Je to už druhé trestní oznámení, které letos podali představitelé Židovské obce. První se týkalo anonymní pohlednice, kterou dostala Židovská obec před dvěma měsíci.

Na pohledu, na kterém je budova původní synagogy a dá se běžně koupit, byla poštovní známka z Protektorátu Böhmen a Mähren. "Pisatel vulgárně nadával Židům, kteří podle něj zabíjí ubohé Palestince," tvrdí Abramson.

Židovská obec přestala v Karlových Varech existovat v roce 1938 po obsazení Sudet nacistickým Německem. Část Židů byla vyvražděna a část odvlečena do koncentračních táborů. Jen několika málo Židům se podařilo včas uprchnout před genocidou.

Pomník obětem holocaustu v Karlových Varech, který někdo polil červenou barvou. (1. července 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz