Neztěžujte EU boj o víza, varuje šéf Evropské komise Česko - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neztěžujte EU boj o víza, varuje šéf Evropské komise Česko

  9:53
Od zvláštní zpravodajky MF DNES - Předseda Evropské komise José Barroso varoval českou vládou před jednostranným vyjednáváním o zrušení víz s Američany. Svým jednáním Česko podle Barrosa podlamuje možnost lidí cestovat v Evropě bez hraničních kontrol.

Šéf Evropské komise José Barroso | foto: Reuters

"Jednostranná dohoda může způsobit potíže uvnitř evropského prostoru bez hranic. A to přece nikdo nechce. Já byl na hranicích s Německem, Českem a Polskem, když se rušily. Viděl jsem dojetí lidí. Proto říkám: nezpochybňujte Schengen kvůli dohodě s našimi americkými přáteli. Spolupracujme spolu, abychom našli společné řešení," řekl Barroso v rozhovoru na otázku MF DNES.

Česká vláda však tvrdí, že musela jednat na vlastní pěst, protože jinak by se zrušení víz nedočkala. Co pro to tedy Evropská komise udělala?
Nikdo neudělal pro jejich zrušení víc než komise. Nebylo jediného jednání s prezidentem Bushem, kdy bych toto téma nezmínil. Řekl jsem mu, že je nepřijatelné takto diskriminovat některé země v Evropě, zejména pak státy jako Česká republika, Polsko či pobaltské republiky, které jsou tak loajálními přáteli USA.

Ale až dohoda s Američany dává konkrétní šanci na jejich zrušení...
Chtěl bych zdůraznit, že Češi potřebují víza kvůli Spojeným státům a ne kvůli komisi. To je důležitý moment. Snažíme se to změnit, aby všechny členské země EU patřily do amerického bezvízového programu. Proto jsme dnes (v úterý) schválili mandát pro jednání komise s USA.

Byl by opravdu velký problém mít hned několik rozdílných režimů mezi EU a USA. Je velice pravděpodobné, že některé země patřící do Schengenu prostě odmítnou sdílet informace se státy, které nebudou respektovat stejná pravidla.

Byla tedy podle vás chyba, že česká vláda nečekala na ostatní a podepsala dohodu s Američany?
Dovolte mi osobní poznámku. Velice dobře rozumím, o jak důležitou a citlivou věc jde. Byl jsem ministr zahraničí své země v době, kdy většina tehdejších členů EU víza nepotřebovala, ale Portugalsko ano. Americká vláda mi říkala, že s tím nemůže nic dělat, protože je to záležitost Kongresu. Domnívám se, že právě díky evropskému tlaku dostal prezident Bush nakonec od Kongresu nový mandát, díky kterému může Unie nyní jednat.

Víza mohou být tématem dnes začínajícího summitu EU, ale určitě jím bude boj proti klimatickým změnám. Řada zemí se bojí, že komisí navržená opatření zvednou ceny energií a vyženou průmysl z Evropy. Co na to říkáte?
Rozhodně nechceme dostat evropský průmysl do nevýhodné pozice. Ale zároveň se domníváme, že potřebuje inovace.

Podívejme se na USA, jak investují do nových ekologických technologií a obnovitelných zdrojů. A já se domnívám, že nastane doba, kdy budeme mít problém jim v některých oblastech stačit. Čím dříve se průmysl přizpůsobí novým podmínkám, tím lépe.

Česká vláda se například obává, že nový systém placení za možnost vypouštět škodlivé emise příliš zatíží producenty elektřiny a ceny vyletí nahoru. Žádá jeho odložení. Jak moc počítáte, že se váš klimatický balíček změní?
Náš návrh je založen na sdílení celé zátěže, která má vést ke snížení emisí CO2. Pokud se členské země rozhodnou, jak to rozdělit jinak, pak je to vítáno.

Domnívám se ale, že naše řešení je nejlepší a spravedlivé. A myslím, že pro některé země bude ještě těžší limity splnit než v případě České republiky. Jsme otevření modifikacím, ale upřímně věřím, že konečné řešení bude hodně podobné našemu návrhu.

Jedním z cílů je zvýšit podíl biopaliv na deset procent. Čím dál častěji se však ozývají hlasy, že jejich výroba naopak spíše škodí. Nebylo to příliš ukvapené rozhodnutí?
Ukvapené? Pak tedy mluvíme o biopalivech minulosti a ne budoucnosti. Jedinou alternativou k biopalivům je dnes ropa a její užívání má na životní prostředí podstatně horší vliv. Ano, jsou biopaliva, která mají i negativní dopady. Proto potřebujeme jejich novou generaci. Argumenty o zvyšování cen potravin kvůli produkci biopaliv jsou zveličovány. Na jejich růst spíš tlačí čím dál větší poptávka.

Vaše zástupkyně v komisi Margot Wallströmová si nedávno postěžovala, že evropskou politiku řídí odkudsi z neprodyšně uzavřených pokojů většinou postarší muži. Co o tom soudíte vy?
Myslím, že neexistuje na světě transparentnější systém. Pravidla jsou jasná. Nový evropský prezident bude mít silnou legitimitu, protože bude vybrán vládami členských zemí, a poté bude zvolen většinou Evropského parlamentu. Také předseda komise je zvolen parlamentem poté, co je vybrán členskými státy.

Někdy slýchám, že prezident komise není přímo volen, a tak je méně demokratický. V některých členských zemích však mají též premiéry, kteří nebyli do té pozice zvoleni přímo, ale nikdo jejich legitimitu nezpochybňuje.

Přesto lidé mají větší pocit odtrženosti právě vůči Bruselu...
Jako premiér jsem si vybíral ministry, aniž bych to musel s někým konzultovat. Teď po volbách ve Španělsku očekávám, že premiér udělá to samé. V systému zastupitelské demokracie si zvolíme vůdce, který dostane do svých rukou hodně moci. Evropská unie je v tomto mnohem transparentnější. Samozřejmě jiná otázka je, jak blízko je lidem.

Je mi jasné, že například v Británii lidé mnohem více sledují to, co se děje v jejich parlamentu než v evropském. Je tu problém týkající se politického prostoru. Neříkám, že nemůžeme být demokratičtější, můžeme a měli bychom. Ale prosím, neuchylujte se k argumentu o politické legitimitě, protože není pravdivý.

Paní Wallströmová si také postěžovala, že při diskusích o obsazení nového postu prezidenta EU či vysokého představitele pro zahraničí není zmiňována jediná žena.
Mohu-li mluvit za naši komisi, tak jsem pyšný. V první komisi Jacquese Delorse nebyla jediná žena, v druhé pak jen jedna. My jich máme devět. To je lepší skóre než ve většině členských zemí EU.

Odmítám tedy kritiku, že komise je více muži ovládaná a šovinistická. Mimochodem, já jsem si jako svého prvního zástupce zvolil právě paní Wallströmovou, přitom to mohl být kdokoli jiný. Já ale vybral ženu z nevelké země a z jiné politické rodiny.

Přesto: není výběr lidí pro nové posty přeci jen ovládán mocenskými skupinami typu "velké země, členové eurozóny"?
Žádný občan Evropské unie nesmí být diskriminován. Například argumentovat tím, že někdo není ze státu patřícího do schengenské zóny, a tudíž nemůže aspirovat na post prezidenta EU, je porušením základních principů nediskriminace. Důvodem nikdy nesmí být národnost, ale kompetence pro určitou práci.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

PPWR: Revoluce v obalech a odpadem z nich je tu

{LABEL}

Nová pravidla EU přináší méně plastů a více udržitelnosti od 2025

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

V pátek začínají přijímačky, které rozhodnou o budoucnosti deváťáků. Kdy budou výsledky?

Tento týden v pátek 11. dubna začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Konají se ve čtyřech termínech podle druhů škol do 16. dubna, náhradní termíny jsou koncem dubna. Letos podalo...

7. dubna 2025  9:48

Cyklista zemřel po nárazu do domu. Policie řeší i možný střet s autem a hledá svědky

Neobvyklou tragickou dopravní nehodu vyšetřují strakoničtí policisté. Její obětí je šedesátiletý cyklista, které našli mrtvého u jednoho z domů v obci Mladějovice na Strakonicku. Do domu...

7. dubna 2025  9:46

Hoří vám auto, zastavil řidiče jiný šofér. Na záchranu vozu ale bylo pozdě

V Prosenicích na Přerovsku si v neděli odpoledne lidé všimli projíždějícího auta, kterému šlehaly ze zadní části plameny. Oheň zpozoroval i řidič jedoucí v protisměru, který šoféra hořícího mercedesu...

7. dubna 2025  9:35

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Aktualizujeme

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a jinde. Trhy...

7. dubna 2025  9:24

Ruský postup od listopadu zpomaluje, zostřuje se však situace u Lymanu

Sledujeme online

Postup ruských invazních sil na Ukrajině od loňského listopadu měsíc od měsíce zpomaluje. Ve své aktuální zprávě o vývoji déle než tři roky trvajícího konfliktu na Ukrajině o tom píše americký...

7. dubna 2025  8:37

Krysa rekordmanka. V Kambodži vyčmuchala více než sto nevybuchlých min

Nový záslužný rekord vytvořila v Kambodži speciálně cvičená krysa obrovská jménem Ronin, která se stala prvním hlodavcem, jemuž se podařilo najít více než stovku nevybuchlých min a dalších smrtících...

7. dubna 2025  7:22

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cla jsou nutná léčba ekonomiky USA, hlásá Trump. Reakci trhů prý nemohl předvídat

Americký prezident Donald Trump okomentoval plošné zavádění cel na téměř veškerý dovoz do Spojených států, které přirovnal k nutné léčbě pro ozdravení ekonomiky. Pokles trhů ho podle jeho slov...

7. dubna 2025  6:57

Arktický vzduch pozvolna slábne, teplé jaro se dostaví v závěru týdne

Ačkoliv je arktický vzduch na ústupu a proměňuje se pouze na studený a chladný, ovocná úroda je stále v ohrožení. Rozkvetlé ovocné stromy nadále ohrožují noční mrazy. Pondělní ráno s teplotami od +1...

7. dubna 2025  6:45

GLOSA: Živě z New Yorku, je sobota večer! Aneb takto se dělá televizní zábava

Nikdo jim nevěřil a jejich show dost možná nikdy neměla spatřit světlo světa. Měli se stát dočasnou loutkou v rukou televizních mocipánů své doby. Odhodlání, odvaha i talent si však svou cestu...

7. dubna 2025  6:30

Jak reagovat na americká cla. Ministři obchodu EU se sejdou v Lucemburku

Evropská unie řeší, jak se postavit k clům vyhlášeným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V pondělí se kvůli tomu sejdou v Lucemburku unijní ministři obchodu. Česko zastoupí ministr Lukáš Vlček...

7. dubna 2025  6:17

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Dívky plánovaly masovou vraždu. Masakr na psychiatrii přichystaly do detailu

Premium

Šest dívek ve věku od dvanácti do sedmnácti let hospitalizovaných na psychiatrii liberecké nemocnice plánovalo vraždu nočních sester a vyvraždění všech více než dvaceti pacientů. Děsivý plán, který...

7. dubna 2025