Nezodpovědní energetičtí sólisté inkasují, zatímco my ostatní platíme

  17:03
V listopadu zveřejní Mezinárodní energetická agentura (IEA) svou výroční zprávu, mezinárodně určující Světový energetický výhled, který potvrdí, že v otázce omezení globálního oteplování nestojíme na správné cestě. Přetrvá-li současný trend v oblasti výroby energie, bude průměrná teplota na zeměkouli v roce 2100 o více než 2°C vyšší, než byla v roce 1990, což nezvratně poškodí planetu a podmínky pro lidský život.

Výbuch plynovodu u města Aríš (27. dubna 2011) | foto: AP

Pozornost světa téměř zcela pohlcují jiné, bezprostřednější krize, což vlády i občany odvádí od energetických problémů, které jsou stále před námi. Ve Spojených státech se na federální úrovni žádná energetická debata už dlouho nevede; Evropská unie se nachází v centru finančního hurikánu a rozvíjející se země si chtějí udržet rychlý hospodářský růst, aby pozvedly miliony lidí z chudoby. Příští jednání Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC), které se uskuteční koncem listopadu v jihoafrickém Durbanu, zůstává v tomto kontextu zcela bez povšimnutí.

Nedostává se základních informací

Energie však má pro lidstvo zásadní význam, a to nejen kvůli potenciálně negativním externalitám, nýbrž i kvůli hospodářskému významu: západní země utrácejí za energii osm až deset procent svého HDP a rozvojové země vynakládají na energii dvakrát nebo i třikrát více. Z toho důvodu potřebujeme systém, který bude energii řídit.

Neregulovaný trh s energií nepředstavuje - zejména kvůli svým ekologicky negativním externalitám - užitečný mechanismus řízení, neboť nedokáže internalizovat ekologické náklady. Podle jednoho výpočtu by nejvíce znečišťující zdroje energie musely platit sedmdesátiprocentní daň, aby vyvážily své externality.

Symbolické otočení kohoutu plynovodu Nord Stream společnými silami provedli francouzský premiér Francois Fillon, ředitel německé energetické společnosti E.on Johannes Teyssen, německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte, ruský prezident Dmitrij Medveděv, šéf Gazpromu Alexej Miller a eurokomisař pro energie Guenther Oettinger.

Značný nedostatek informací v této oblasti je dalším důvodem, proč volný trh nefunguje. V mnoha případech, například u ložiska zemního plynu, se informace z technických důvodů obtížně získávají. Vlády navíc pokládají přírodní zdroje za strategické a nezveřejňují o nich informace. A konečně platí, že v energetické oblasti je obvykle třeba počítat s dlouhými časovými rámci: staletími v případě ekologických dopadů nebo desetiletími v případě návratnosti investic. Energetiku proto musí řídit systém vzájemné spolupráce a regulace.

Bytostná potřeba spolupráce

Samozřejmě to bude složité. Řízení energetických záležitostí si žádá klást současně důraz na technické, politické a ekonomické dimenze. K průzkumu a výrobě energie je zapotřebí mnoha různých disciplín a technologií – eolické (větrné), fotovoltaické, jaderné, uhelné atd. Něco podobného existuje i v politické sféře, kde jsou průmyslové a ekonomické sektory sice organizované, ovšem rozdělené. A další potíž představuje potřeba mezinárodní koordinace.

Na energetickém sektoru je dobře vidět nedostatečnost našich multilaterálních institucí. Energetická politika má národní charakter, avšak externality tohoto oboru jsou globální. Únik radioaktivity, prasknutí podmořského ropného vrtu a především emise CO² neohrožují výhradně jednu zemi. Přínosy energie se naopak omezují na konkrétní činitele, ať už to jsou spotřebitelé, producenti nebo prodejci. Tato nerovnováha zjevně podněcuje nezodpovědné sólisty: oni inkasují, zatímco my ostatní platíme.

Globální řízení je nezbytné i proto, že energetická nabídka a poptávka není po celém světě spojitá. Jen málo zemí má neutrální energetickou bilanci. Ropa, coby hlavní energetický zdroj na světě, je v tomto ohledu příznačná. Blízký východ jí má komerční přebytek 266 procent, zatímco USA vykazují schodek 65 procent. Tato zeměpisná nerovnováha vyžaduje spořádaný systém obchodu, jasných regulací a dobře strukturovaného globálního trhu. Dnes však existuje bezpočet neprůhledných bilaterálních dohod a vedle sebe stojí velmi odlišné ekologické požadavky a protichůdné dotace.

graf: Ceny ropy Brent od září 2010 do února 2011

Signatáři, nesignatáři; zájem nezájem

V důsledku toho jsou naše globální energetické instituce žalostně nedostatečné. Mezinárodní energetická agentura přijímá pouze členy OECD, takže Čína coby největší světový spotřebitel energie zůstává stranou. Mezivládní Energetickou chartu, která zavazuje signatářské země uplatňovat nestranná tržní pravidla na energetické výrobky a služby, zase nepodepsaly USA jakožto druhý největší světový spotřebitel energie, přičemž Rusko coby největší světový producent ropy ji dosud neratifikovalo. Dohody Světové obchodní organizace se energetiky dotýkají jen okrajově, protože energie se pokládá za vyčerpatelný přírodní zdroj, a v mnoha případech je proto z pravidel vyňata.

Ropa v řece Yellowstone (2. července 2011)

Nezápadní země – mezi něž patří velcí spotřebitelé jako Čína a Indie i největší producenti (státy Perského zálivu a Rusko) – navíc institucionálnímu systému vytvořenému převážně Západem nedůvěřují. Rozvíjející se země právem namítají, že za dnešní problém klimatických změn je zodpovědný právě Západ. Od dob průmyslové revoluce až do velmi nedávné doby neobsahoval rozvoj Západu žádná ekologická omezení a rozvíjející se země jsou přesvědčeny, že ony by neměly nést náklady na změnu tohoto stavu. Producentské státy se zase zdráhají vzdát se jedné z mála mocenských základen, jimiž disponují.

Loni oba bloky elektrárny Temelín dohromady vyrobily 13,8 miliard kWh elektrické energie. To by na 13 let stačilo pokrývat spotřebu pražských domácností.

Aby nás to nezaskočilo

Řešení musí zahrnovat vznik nové instituce. Pro začátek by možná nebylo špatné, kdyby největší světoví znečišťovatelé jednali o energii prostřednictvím skupiny G-20 nebo podobného orgánu. Později by se dala jednání otevřít všem státům – například je přesunout pod křídla UNFCCC.

Ohnisko jednání musí být rozsáhlé a jejich výsledkem musí být limity emisí a finanční i technická podpora takovým zdrojům energie, které méně škodí životnímu prostředí. Samotné omezení emisí by zatížilo nepřiměřenými náklady země vyvážející ropu a spotřebitele v rozvíjejících se státech, kde jsou technologie méně vyspělé.

Javier Solana (1. října 2009)

Na jednání UNFCCC v Durbanu se všechny země – rozvinuté i rozvíjející se, disponující i nedisponující přírodními zdroji – musí společně zasadit o to, aby nás ve chvíli, kdy se konečně podaří vyřešit jiné krize sužující v současné době svět, náhle nepřekvapila největší krize ze všech.

Javier Solana, bývalý vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a společnou bezpečnostní politiku a bývalý generální tajemník NATO, je vysoce postaveným členem Brookingsova institutu a prezidentem centra ESADEgeo. Ángel Saz-Carranza je koordinátorem ESADEgeo.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...