Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Něžné křivky u českých silnic nebudou, odmítá úřad lechtivé indické značky

  15:06aktualizováno  15:06
Úředníci ministerstva dopravy, které i s pomocí čtenářů iDNES.cz hledá nové nápisy na dálniční tabule, by se mohli inspirovat v daleké Indii. Lidovou tvořivostí totiž tamní správci silnic rozhodně nešetří. Ani ti čeští se prý vtipu nebrání, ovšem hlášky typu Buď jemný na mých křivkách je spíš děsí.

Jsem pěkně zaoblená, buď pomalý, vyzývá mimo jiné nápis u indických silnic. | foto: Ajay Jain

Rum is bombPodobných dvojsmyslů je přitom hlavně na severoindických silnicích plno. Poprvé při čtení hesla Miláčku, mám tě ráda, ale ne, když jsi tak rychlý (Darling I like you but not so fast) lehce znejistíte, ceduli s nápisem Whisky je riziko, rum bomba (Whisky is risky, rum is bomb) už budete netrpělivě vyhlížet a obligátní Dítě je otcem národa (Child is the father of nation) vám ve výsledku přijde jako slabý odvar.

O zábavu během jízdy se indickým šoférům stará Správa hraničních silnic, státní organizace zodpovědná za výstavbu a údržbu cest v oblastech poblíž hranic s Pákistánem, Čínou, Tibetem, Nepálem a Bhútánem. Tipy na lechtivé slogany ji prý zásobují dělníci, kteří na silnicích pracují, i běžní řidiči.

Z drtivé většiny muži; ženský prvek je ve sněhem zaváté krajině pod himálajskými vrcholky očividně nedostatkovým zbožím. Zatímco hesla Feel the curves, do not test them (Křivky, resp. zatáčky musíš cítit, netestuj je) nebo I´m curvaceous be slow (Jsem pěkně zaoblená, buď pomalý) míří přímo na fantazii řidiče mužského pohlaví, dále na jihu už se Správa silnic obrací i na ženy (nikoliv apriori řidičky):

Darling do not nag me, as I am driving. Instead turn your head and enjoy the nature charming (Miláčku, neotravuj, když řídím. Místo toho otoč hlavu a raduj se z okouzlující přírody) nebo Don´t gossip, let him drive (Nekleveť, nech ho řídit).

Believe in traffic signsKdo by třeba nechtěl věřit svým očím, správa ho o smysluplnosti svých počinů ubezpečí hned dalším heslem: You may not be superstitious, but believe in traffic signs (Možná nejsi pověrčivý, ale věř dopravním značkám).

Jinde člověk nabude dojmu, že indičtí úředníci by se místo papírování měli věnovat spíše poezii: Curves are blind and sharp, drive your vehicle like playing a harp (Zatáčky jsou slepé a ostré, řiď svůj vůz, jako když hraješ na harfu).

Ani Indové nevědí, proč tolik vtipu

Proč se správa silnic rozhodla na řidiče apelovat pomocí vtipu, není zřejmé ani Indům. "Mluvil jsem s mnoha lidmi z armády, kteří tu pracují. Nikdo ty důvody nezná. Je to prostě místní tradice. Nedávno se ke mně dostaly fotky značek starých padesát let, jsou dokonce ještě vtipnější," řekl iDNES.cz indický novinář a cestovatel Ajay Jain, který o fenoménu vydal knihu.

peep peep don´t sleep

Fenomén indických silničářů-veršotepců zmapoval ve své knize Peep peep don´t sleep indický novinář a cestovatel Ajay Jain. Během jednoho roku projel 10 tisíc kilometrů silnic, na nichž pořídil desítky fotografií značek s vtipnými hesly. Nevyhýbal se ani humoru na reklamních poutačích. "Tyhle vzkazy hodně vypovídají o  místě a lidech, kteří v něm žijí. Byla by škoda o ně přijít, až nakonec zmizí i fyzicky," říká o svých motivech Ajay.

Ukázky z knihy si můžete prohlédnout zde.

Podle Ajaye se tím lidé jednoduše baví a žádnou vědu z toho nedělají. "Indové často imitují druhé, tím pádem opakují stejné chyby. Proto jsou hesla na cedulích občas nepochopitelná, ne každý umí dobře anglicky," vysvětlil novinář.

To platí i pro řidiče džípů a dodávek, kteří v těžko sjízdném terénu Himálaje fungují coby taxikáři. Riziko, že vtipné hlášky odvedou jejich pozornost a vůz skončí v některém z desítky metrů hlubokých srázů, je tudíž minimální. 

"A mimo to, indičtí řidiči jsou natolik nebezpeční, že značky už více škody napáchat nemohou," glosoval Ajay nevalnou pověst svých krajanů.

Vtipy rozptylují, míní čeští úředníci

Přestože obrazotvornost nechybí ani Čechům a leckteré návrhy čtenářů iDNES.cz by se bez problémů ujaly i v Indii, ministerstvo dopravy, které chce rozšířit repertoár dálničních tabulí, jimi příliš nadšené není. Dvojsmysly prý tolerovat nebude. - čtěte zde více o návrzích na nová česká dálniční hesla

"Mají-li se brát informační tabule vážně, nelze na nich použít zavádějící informace, které budou odvádět pozornost řidičů od bezpečné jízdy," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Oni jedou pomalu, ty jedeš rychle!

tipy čtenářů iDNES.cz na dálniční hesla

Šmahem ale "lehčí žánr" nezavrhuje. "Pokud budou hesla vtipná a úderná, nemusí v některých případech vadit," připustil mluvčí.

S tím souhlasí i dopravní experti, které redakce iDNES.cz oslovila. "Nepotřebuju na dálnici informaci, že prší, protože to vidím taky. Ale pokud je venku hezky a cesta je přehledná, může vtipná hláška navodit v autě pohodu a vybudit z letargie," soudí Stanislav Huml.

Nápaditým heslům by se nebránil ani mluvčí Autoklubu ČR Václav Špička. "Pokud se už podobné informace vyskytují na billboardech, které mimochodem na dálnice nepatří, je sice nebezpečí, že se řidič méně věnuje řízení, ale mohou také zbystřit pozornost někoho, kdo za volantem usíná," řekl Špička, který se zároveň podivil nad ministerským nápadem rozšiřovat počet hesel. 

za volantem v indii: Festival náhody mezi slony

bloger o chaosu na indických silnicích

Hlavním problémem českých silnic a dálnic je podle něj totiž samotný fakt, že informačních tabulí, které upozorňují na kluzký povrch nebo časté kolony, je naprostý nedostatek.

"Takže nejdřív navyšme jejich počet a pak se bavme o tom, jak mají vypadat," dodal s tím, že vhodnost obsahu značek by měl posoudit tým dopravních psychologů. 

Jeden z nich, Jan Weinberger z Centra dopravního výzkumu, ale pro vtip na silnicích pochopení nemá, podle něj zbytečně odvádí pozornost řidiče. A odmítá i to, že úsměvná hláška může na řidiče působit jako životabudič.

A fatal cock-tail

"Řidič nemá během jízdy co pospávat; pokud je unavený, měl by vyhledat parkoviště," míní Weinberger. "Vtipné heslo devět řidičů potěší a desátý skončí v příkopu," dodal psycholog, který by si místo hesel přál vidět na tabulích piktogramy srozumitelné i cizincům.

Pozor, užovky!Indická zkušenost tedy Čechy s největší pravděpodobností mine; vtip se nicméně dokáže, byť nechtěně, vloudit na české silnice i bez ministerského posvěcení.ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz