Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neznámý sprejer útočí na důchodce

  10:14aktualizováno  10:14
Kruté nápisy vůči lidem v důchodovém věku se objevily v Jihlavě. Jejich zatím anonymní autor posílá starší lidi do plynu. Policie se případem začala zabývat na popud MF DNES. Pokud se jí podaří pisatele odhalit, může skončit až na dva roky ve vězení.

Zlostné věty byly ještě ve středu k přečtení v Resslově ulici v krajském městě. Jeden z nápisů byl nastříkán sprejem na silnici. Další sdělení ve stejném duchu někdo vylepil na sloupy veřejného osvětlení.

Policie začala zjišťovat okolnosti případu. Sprejerská akce může být podle mluvčí jihlavské policie Jaroslavy Slavíkové posouzena jako veřejné podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Viník by mohl skončit až na dva roky za mřížemi.

"Někdo blbne a přitom nedomyslí, co vlastně dělá," komentoval "dílo" sprejera místní devětasedmdesátiletý muž, který se dopoledne kolem nápisu vracel z nákupu. Podle něj je Resslova ulice klidným místem, kde nedochází ke konfliktům mezi obyvateli.

Zmínka o posílání do plynu tohoto muže nenechala klidným. Za druhé světové války totiž byl totálně nasazen a při jednom konfliktu mu tehdy německý voják ukazoval kulku, kterou ho zastřelí. Vše tehdy naštěstí skončilo tím, že stál šest hodin na jednom místě s rukama nad hlavou.

"My jsme taky blbli, třeba jsme někomu lezli na jablka, ale tohle je trochu moc. Nevím, proč někomu vadí, že se někdo dožije vyššího věku, to dřív nebývalo," dodal k nápisu.

"Je to otřesné, docela mě to zaskočilo," přidala se mladá žena, která byla na procházce s kočárkem. Podle ní nebyl pisatelem dospělý člověk. Viník by se měl najít a dostat trest, na tom se shodli všichni dotázaní. "Určitě by se to mělo hlídat," myslí si.

Letos v červenci se řešil v Jihlavě podobný případ. Po krajském městě chodil člověk s podomácku vyrobenou šablonou a sprejem. Na veřejně přístupných místech pak minimálně sedmkrát nastříkal rasistický nápis "Pouze pro bílé".

Policie případ šetřila jako trestný čin poškozování cizí věci a podněcování k nenávisti vůči skupině osob. "Šablonář" ale nebyl dodnes odhalen.

Kruté nápisy se objevily v jihlavské Resslově ulici. Neznámému sprejerovi tak nyní hrozí trest. (12. listopadu 2003)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Chovanci plánovali útok na zaměstnance diagnostického ústavu v Hradci

Ilustrační snímek.

Hradecká policie vyšetřuje plán útoku několika chovanců Dětského diagnostického ústavu v Hradci Králové na vychovatele....

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

Na Tachovsku se našel mrtvý muž, příčinu smrti objasní až pitva

Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v prostorách bývalých...

Zemřelý padesátiletý muž z Německa se našel v sobotu v maringotce na Tachovsku. Koroner vyloučil cizí zavinění, ale...

Najdete na iDNES.cz