Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neznámí střelci zabili afghánského novináře, kritika Talibanu

  20:21aktualizováno  20:21
Neznámí ozbrojenci v Chajbarském průsmyku, který spojuje Pákistán s Afghánistánem, zastřelili afghánského novináře, kritika povstaleckého hnutí Taliban. V době útoku jel autobusem z Afghánistánu do Pákistánu. Zatím není jasné, zda atak souvisí s prezidentskými volbami.

Afghánské islamistické hnutí Taliban | foto: iDNES.cz

Zastřelený Džanulláh Hašímzáda vedl pákistánskou odbočku afghánské televizní stanice Šamšad a byl otevřeným kritikem povstaleckého hnutí Taliban.

"Útočníci v autě přinutili autobus zastavit, vešli dovnitř a zastřelili ho," řekl agentuře Reuters Rahán Khattak, vládní činitel v Džamrúdu, nejvýznamnějším městě v oblasti Chajbaru. Jeden z cestujících v autobuse byl zraněn.

Khattak nechtěl spekulovat o tom, kdo za útokem stojí. Novináři v Péšávaru, hlavním městě pákistánské Severozápadní pohraniční provincie, kde Hašímzáda působil, ale uvádějí, že byl hlasitým kritikem ozbrojeného boje Talibanu v Afghánistánu.

"Byla to jednoznačně cílená vražda," říká Šamím Šahíd, předseda péšávarského tiskového klubu. "(Hašímzáda) měl příliš mnoho informací týkajících se ozbrojenců, Talibanu i špionáže," dodal.

Násilní v Chajbarském průsmyku za poslední rok zesílilo. Taliban na obou stranách hranice znásobil v této oblasti útoky, aby přerušil hlavní pozemní cestu, kterou západní země přepravují dodávky pro své vojáky v Afghánistánu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz