Neznámá nemoc se šíří i v USA

Ve Spojených státech amerických stoupl počet podezření na záhadnou formu zápalu plic. USA už hlásí 22 případů. Washington rovněž v pátek doporučil svým občanům, aby v souvislosti s nemocí označovanou jako těžký akutní syndrom dýchacích cest (SARS), nejezdili do Vietnamu.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí (CDC) v pátek oznámilo, že počet podezřelých případů se téměř zdvojnásobil na dvaadvacet. Pacienti jsou v řadě amerických států od Kalifornie na západě po Maine na východě.

Podle CDC se onemocnění projevuje u lidí, kteří buď v poslední době navštívili Asii nebo přišli do kontaktu s nakaženými. "Přenáší se na zdravotníky a na lidi, co přišli s nakaženými do těsného kontaktu," potvrdila ředitelka CDC Julie Gerberdingová.

Podle ní vše ukazuje na to, že příčinou nemoci je přirozený organismus - virus nebo bakterie. "CDC však ještě nevyloučila možnost, že je nemoc spojena s bioterorismem," dodala.

Jak se nemoc SARS projevuje

- teplota přes 38° C,
- jeden nebo více dýchacích příznaků: kašel, dechová nedostatečnost, ztížené dýchání
- může se vyskytnout i bolest hlavy, svalová ztuhlost, ztráta chuti k jídlu, neklid, zmatenost, vyrážka nebo průjem

Americké ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Američanům, aby odložili kvůli SARS cestu do Vietnamu.

Podle úředníků je jediná vhodná nemocnice ve Vietnamu kvůli onemocnění uzavřena a další zdravotnická zařízení omezila provoz.

Světová zdravotnická organizace už eviduje přes 300 nakažených. Patnáct lidí zřejmě na celém nemoci podlehlo.

Podle hongkongských lékařů dokázal nejpostiženějším pacientům ulevit protivirový prostředek ribavirin. To by potvrzovalo dříve zveřejněný názor odborníků, že novou chorobu způsobuje virus z kmene paramyxoviridae.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video