Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezletilá je těhotná, policii nikdo nic neřekl

  20:33aktualizováno  20:33
Benešov - Čtrnáctiletá žákyně zvláštní školy v Benešově je těhotná. Byť o případu věděli učitelé ve škole, sociální pracovnice i lékaři, policisty nikdo neupozornil. O graviditě se dozvěděli až po oznámení jednoho z obyvatel města. Policie tak zahájila trestní stíhání až nyní, v šestém měsíci těhotenství nezletilé dívky. Budoucího otce stíhá pro pohlavní zneužívání.

Odpovědná pracovnice referátu sociálních věcí Okresního úřadu Benešov o těhotenství nezletilé podle svých slov neví.

"Nevím, co se má ututlat. Já jsem tady od toho, aby v případě, že kdyby i takový případ nastal a bylo takové stvořeníčko těhotné, abych ho nedala všanc nějakým novinám," hájí se Petra Kočová z oddělení péče o dítě.
 
Popřela také, že by pedagogům ze zvláštní školy přikázala mlčet: "Měl byste se zamyslet, jestli zveřejňování takových informací je morální. Já mám za to, že podobné informace se zveřejňovat nemají."
 
Snahu okresního úřadu ovlivnit pedagogy potvrdila ředitelka Zvláštní školy Benešov Jana Zemanová: "Bylo mi řečeno, že nejsem osoba, která má být informována," řekla ředitelka, podle níž s dívkou ve škole nelze hovořit a s její třídní učitelkou také ne.
 
Nevědět o žákyni v šestém měsíci gravidity, zvlášť když se do případu vložila policie, je poněkud překvapivé. "Když lékař dívku osvobodí od tělocviku, necvičí," konstatovala ředitelka.
 
Na pohled těhotenství skutečně nemusí být patrné. "V případě, že je těhotná silnější postavy, nemusí být gravidita vidět ani v termínu porodu," uvedla gynekoložka Vanda Havelková z Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.
 
To však není případ dívky z benešovské zvláštní školy, která je na první pohled těhotná a před prázdninami bude rodit. Potvrdila to také lékařka, která je s případem podrobně obeznámena, ale nepřeje si zveřejnit své jméno.
 
Poukázala dokonce na to, že pedagogové na neutěšenou situaci v rodině benešovský referát sociálních věcí upozorňovali velmi dlouho, téměř pět let. Přesto situace vyústila až k trestnému činu.
 
"Když se nám něco nezdá v pořádku, upozorňujeme na to, a udělali jsme to i  v tomto případě," potvrdila ředitelka Zvláštní školy Benešov Jana Zemanová.
 
Na případ těhotné čtrnáctileté dívky však policii neupozornili učitelé, sociální pracovníci, ani lékaři, přestože mají ohlašovací povinnost. "Zjistili jsme to na konci února na základě oznámení občana," uvedl šéf benešovských kriminalistů Josef Krůček.
 
Podotkl, že není možné, aby se sociální pracovníci snažili těhotenství dívky mladší patnácti let tajit. "Naopak je jejich povinností na to upozornit. Musí dokonce pomáhat orgánům činným v trestním řízení," řekl policista.
 
Pokud se prokáže, že někdo záměrně tento případ na policii neoznámil, hrozí mu obvinění kvůli neoznámení trestného činu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na ústecké Klíši napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Muž napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Ústečtí kriminalisté pátrají po muži, který loni krátce před Štědrým dnem napadl ženu v ulici České mládeže. Ta utrpěla...

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, hledá jej policie

Policie pátrá po muži, který v Přerově vystoupil na nádraží z vlaku společně s...

Přerovští policisté už třetím týdnem pátrají po muži, který v jedné z tamních ulic dotíral na procházející ženu a...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz