Neziskové organizace žádají, aby Romové více rozhodovali o problémech, se kterými se jejich menšina potýká (snímek je z Českých Budějovic, kde se o víkendu konala protiromská demonstrace). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nechte Romy, ať o sobě více rozhodují, žádají vládu neziskovky

  • 798
Romové by se více než dosud měli podílet na řešení svých problémů. Stát k tomu vyzvala skupina neziskových organizací, která připravila alternativní návrh k vládní koncepci integrace romské menšiny. Někteří Romové ale výzkumníkům vytkli, že měli malý prostor i při přípravě jejich dokumentu.

Neziskové organizace připravily monitorovací zprávu k vládní Koncepci romské integrace na období 2010 až 2013, která v Česku plní funkci národní strategie integrace Romů. Takovou strategii požaduje po členských státech od roku 2011 Evropská komise.

Vládní koncepce podle výzkumníků sice obsahuje řadu důležitých opatření, ale chybí pravidelné vyhodnocování, zda se skutečně plní.

Zpráva například nepřímo reaguje i na protiromské akce, jaké se v posledních týdnech odehrály v Českých Budějovicích a Duchcově. "Členové vlády by měli na rasistické a extremistické komentáře vůči Romům okamžitě reagovat a důrazně je odsoudit. Měli by otevřeně odsuzovat rasistická prohlášení a výrazy politiků namířené proti Romům," píše se v materiálu.

Stát návrhy neziskovek využije, ale finance na ně jsou nejisté

V oblasti školství autoři nové zprávy například doporučují platit dětem z chudších rodin předškolní vzdělávání i stravování. Navrhují také, aby byl poslední ročník ve školce povinný, což nedávno podpořila i ČSSD (více čtěte zde). Výzkumníci upozorňují, že na segregaci romských žáků mají vliv i hodiny tělesné, hudební či výtvarné výchovy. Někteří rodiče totiž nemají peníze na pomůcky potřebné pro vyučování těchto předmětů. "Ministr školství by měl zvážit, zda stanovit limity nákladnosti těchto hodin," míní autoři.

Autoři monitorovací zprávy

Vytvoření monitorovací zprávy inicioval v osmi zemích sekretariát Dekády romské inkluze ve spolupráci s Open Society Foundations. V Česku zprávu vypracovaly neziskové organizace Centrum pro společenské otázky, Nadaci Open Society Fund Praha, Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání, Poradnu pro občanství, občanská a lidská práva, Mezanin a Multikulturní centrum Praha.

Neziskové organizace také doporučují obnovit povinné zdravotní prohlídky pro děti ve školách. Stát by se měl více zaměřit i na problémy Romů, kteří mají postižení či menšinovou sexuální orientaci. "Mělo by se také rozšířit levné sociální bydlení a nekomerční bytová družstva," doplnil mluvčí Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Zástupci Rady vlády pro záležitosti romské menšiny přislíbili, že navržená doporučení zohlední při přípravě Koncepce romské integrace na období 2014 až 2020, kterou dostane vláda ke schválení na konci letošního roku.

Autoři ale nevyčíslili, kolik by jejich návrhy stály. Řada z nich je přitom velmi ambiciozní a nákladná. "Některá doporučení vyžadují větší investici, ale i podle ekonomických studií se to z dlouhodobého hlediska státu vyplatí a mnohonásobně vrátí," řekla iDNES.cz Lenka Felcmanová z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání.

Chceme o sobě více rozhodovat, žádají Romové

Při diskusi po představení monitorovací zprávy se ovšem ozývala skepse nad účinkem podobných strategií a koncepcí psaných z pražských úřadů. "Nezaznělo tu nic podstatného. Záleží hlavně na vůli politiků, jestli chtějí něco dělat," zdůraznil předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

Někteří Romové také namítali, že mají malý podíl na řešení svých problémů. Autoři monitorovací zprávy jim v tomto dávají za pravdu. "Je absolutně klíčové podnítit romské komunity k tomu, aby v procesu integrace hrály mnohem aktivnější roli. Silnější participace Romů v rozhodování by se také měla stát důležitým kritériem pro financování projektů... Doporučujeme systematicky usilovat o viditelnou reprezentaci Romů ve veřejném vysílání," uvádějí. 

Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe kritizoval systém udílení grantů na podporu Romů. "Fungují zde velké neziskové řetězce, proti kterým malé lokální neziskovky nemají šanci na peníze dosáhnout. Systém je potřeba úplně změnit," uvedl bývalý pracovník společnosti Člověk v tísni.

Dorazil i poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, který nedávno v souvislosti s událostmi v severočeském Duchcově publikoval na svém facebookovém profilu protiromské příspěvky (více čtěte zde). Někteří účastníci diskuse jej za to ostře kritizovali a označili ho za populistu. Poslanec z místnosti odešel ještě před koncem.

V Českých Budějovicích se o víkendu konala protiromská demonstrace

30. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video