Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko čelí stížnosti kvůli kojeňákům, děti podle ní trpí na těle i duchu

  17:00
Evropský výbor pro sociální práva při Radě Evropy řeší kolektivní stížnost, kterou na Česko podaly dvě mezinárodní neziskové organizace. Vadí jim, že v tuzemských dětských domovech končí i kojenci a batolata, a to především ti s handicapem nebo romského původu. Žádají proto uzavření kojeneckých ústavů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

„K Evropskému výboru pro sociální práva byla podána kolektivní stížnost, která se týká umisťování dětí do tří let do takzvaných kojeneckých ústavů,“ uvedla Eva Petrová z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP).

Zatímco štrasburskému soudu se podávají individuální stížnosti založené na konkrétních případech, kolektivní stížnost má upozornit na nějaký systémový nešvar v oblasti sociální politiky.

Stížnost podaly na konci loňského října Centrum advokacie duševně postižených (MDAC) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Společně namítají, že se v Česku porušuje článek 17 Evropské sociální charty. Ten zakotvuje právo na socioekonomickou ochranu dětí a na zajištění vhodných podpůrných služeb. „Týká se údajného rutinního umisťování dětí do dětských domovů do třech let věku,“ upřesnila Petrová. 

Ve své stížnosti neziskovky tvrdí, že umisťování malých dětí do kojeneckých ústavů je formou násilí a je to podle nich v rozporu s nejlepším zájmem dítěte. Míní také, že pobyt v ústavu má dlouhodobé negativní dopady na tělesný a emoční vývoj malých dětí. 

„Děti, které žijí v institucích, se musí vypořádat s těžkou sociální izolací, sníženou podnětností okolního prostředí a ztrátou kontroly nad všemi aspekty svého každodenního života, nemluvě o dobře zdokumentovaných formách zneužívání a zanedbávání. Tyto děti mohou nést vážné nepříznivé následky po zbytek svého života, zvláště když jsou umístěny v ústavech už v tak mladém věku,“ zdůvodnil prozatimní výkonný ředitel MDAC Steven Allen, proč apelují na výbor, aby zasáhl a nechal kojenecké ústavy zavřít.

Segregace Romů začíná v ČR brzy, upozorňují organizace

Neziskové organizace poukazují také na to, že v kojeneckých ústavech jsou nadměrně zastoupeni Romové a děti se zdravotním postižením. Součástí zprávy jsou data z Ústavu zdravotnických informací a statistik. Podle nich mezi lety 2010 až 2015 bylo průměrně ročně mezi přijatými dětmi 23 procent Romů a 35 procent zdravotně postižených. 

„V roce 2016 bylo do dětských domovů pro děti do 3 let věku přijato 1 559 dětí, z nichž bylo 681 se speciálními potřebami a 349 romských dětí,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), pod které kojeňáky spadají. Podle resortu není známo, jakou metodologii ústav při sčítání těchto dětí využívá. Data za rok 2017 nejsou dosud dostupná.

Vláda zvažuje útlum dětských domovů. Děti do sedmi let by ústavům unikly

„Všechny malé děti jsou velice náchylné k újmě způsobené institucionalizací, ale jsou to opět romské děti v České republice, které jsou touto situací neúměrně zatíženy,“ zdůraznil prezident ERRC Djordje Jovanovic s tím, že segregace Romů v Česku začíná velice brzy. „Oficiální údaje jasně ukazují, že ve státních institucích jsou romské děti spolu s dětmi se zdravotním postižením výrazně nadměrně zastoupeny,“ dodal.

Výbor momentálně posuzuje přijatelnost stížnosti. Jak ale přiznala Petrová, právníci z kanceláře vládního zmocněnce už sepisují obhajobu Česka. „Jsme ve schizofrenní roli, protože nejprve obhajujeme stát a obhajujeme to, co naše vnitrostátní orgány rozhodly a v případě, že shledáme porušení některé lidskoprávní úmluvy, tak implementuje a snažíme se napravit shledané,“ konstatovala Petrová.

Jak iDNES.cz řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman, Evropský výbor pro sociální práva nemůže nařídit například zrušení kojeneckých ústavů v České republice. „Pokud však shledá nesoulad mezi opatřeními smluvního státu a chartou, měl by stát přijmout taková opatření, jimiž situaci uvede do souladu, a taková opatření vykázat Radě Evropy,“ dodal. Pokud stát neplní závazky podle charty, tak mu Rada Evropy nemůže nařídit peněžité či jiné sankce.

Z kojeneckého ústavu zpátky domů

Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová upozornila na fakt, že podle statistik z roku 2016 se téměř 70 procent dětí propuštěných z  kojeneckých ústavů vrátilo do svých rodin. Zhruba šest procent  bylo osvojeno a 13 procent umístěno do jiné formy náhradní rodinné péče.

„Ke kojeneckým ústavům musím říci, že jsem byla překvapená, když jsem se dozvěděla, že téměř 90 procent dětí odchází z kojeneckých ústavů do svých vlastních nebo náhradních rodin, a to během několika málo měsíců, přičemž nejvíc dětí odchází do dvou měsíců. Co se týká důvodů pobytu, nejvíce dětí je tam umístěno ze sociálních důvodů. Kladu si tedy otázku, proč nejsou pro krátkodobou krizovou péči využívána zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,“ řekla iDNES.cz Němcová v reakci na stížnost neziskovek. 

Podle mluvčího ministerstva Petra Sulka je systém roztříštěný a neefektivně nastavený. Záměrem MPSV je rozšířit náhradní rodinnou péči, zejména tu pěstounskou. S tím souvisí i potřeba náboru nových pěstounů, jejich další profesionalizace a rozvoj podpůrných služeb pro náhradní rodiče.

Postižení dětí může vzniknout v kojeňáku, míní odborník

Podle Zdeňka Soudného, předsedy obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, která pomáhá pěstounům, je nutné zabránit tomu, aby děti automaticky končily v ústavní péči. „Už dneska by to šlo. Moc nechápu to, že spousta dětí, když máme volné přechodné pěstouny, končí v kojeňácích,“ řekl iDNES.cz Soudný s tím, že pěstouni jsou ochotní se starat i o nemocné děti. 

Nesouhlasí s tvrzením, že v kojeneckých ústavech končí postižené děti. „Jak u malého dvouměsíčního dítěte zjistíte nějakou formu postižení typu autismu? Statistiky vykreslují, že když děti po několika letech odcházejí z ústavní péče, tak jsou u nich tyhle známky diagnostikovány, ale jak se ukazuje v posledních letech, tak ony vznikají právě tím pobytem,“ zmínil Soudný.

Upozornil také na to, že už dnes mají soudci podle zákona umisťovat děti až na výjimky do náhradní rodinné péče. V některých okresech ale podle něj malé děti míří rovnou do dětských domovů.

Česká republika je jedním z posledních států Evropské unie, který umisťuje kojence a batolata do ústavů. Neziskové organizace kvůli tomu apelovaly i na vládu, aby tuto praxi zrušila. Němcová přitom před časem oznámila, že kojenecké ústavy rušit nechce, ale postupně je chce transformovat na malá zařízení rodinného typu, jako jsou třeba Klokánky. Už dříve zmínila, že některé děti jsou do rodin obtížně umístitelné a musí se o ně postarat stát. 

Hnutí ANO sice mělo zrušení kojeneckých ústavů v předvolebním programu, do programového prohlášení vlády se ale nedostalo (více zde). Zrušení kojeneckých ústavů se zatím podařilo pouze ve Zlínském kraji.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...