Thomas Walther u mnichovského soudu

Thomas Walther u mnichovského soudu | foto: AP

Nezdá se mi to, říká vyšetřovatel o „českém“ svědkovi proti Demjanjukovi

  • 6
Hlavní vyšetřovatel případu údajného dozorce nacistického koncentračního tábora Johna Demjanjuka příliš nevěří novému svědkovi, kterého objevil Český rozhlas. Ten ve středu odvysílal výpověď sedmaosmdesátiletého Alexeje Vajcena z ruské Rjazaně, který si prý na Demjanjuka v táboře Sobibor pamatuje.

Pokud se Vajcenovo svědectví potvrdí, stane se jediným přímým svědkem toho, že Demjanjuk byl v Sobiboru strážcem. Odhalení Českého rozhlasu zaujalo světová média, kromě zpravodajských agentur o něm obšírně informovaly například kanadské či izraelské listy a britský deník Daily Telegraph.

Veterán Rudé armády Alexej Vajcen.

Veterán Rudé armády Alexej Vajcen.

Devětaosmdesátiletý Demjanjuk je od listopadu souzen v Mnichově. Podle obžaloby se tento muž, který pochází z Ukrajiny, podílel na zavraždění 27 900 lidí. Jako dozorce v nacistickém táboře Sobibor na polském území měl v roce 1943 vodit Židy do plynových komor.

Demjanjuk obvinění popírá s tím, že v táboře nesloužil. Soud má k dispozici jen nepřímé důkazy. Líčení je od úterka přerušeno kvůli Demjanukově zdravotnímu stavu.

POSLEDNÍ VELKÝ PROCES S NACISTY?

Demjanjuka soudí 65 let po válce

Vajcen byl podle svých slov jako voják Rudé armády v roce 1942 zajat a skončil v táboře Sobibor. Odtud při vzpouře v roce 1943 uprchl. "Pamatuji si je všechny. Byl to dozorce. Viděl jsem ho, jak odváděl vězně na práci do lesa," řekl o Demjanjukovi Vajcen, který pochází z ukrajinské židovské rodiny.

"Proč si vzpomněl až teď?"

Centrum Simona Wiesenthala, které se zaměřuje na pátrání po nacistických zločincích, chce výpověď ověřit. Vajcenovi se chystá předložit snímky řady osob z dob tábora.

John Demjanjuk v soudní budově (21.12.2009)Thomas Walther, hlavní vyšetřovatel německého týmu, který přivedl Demjanjuka (na snímku v pravo) k soudu v Mnichově, je k Vajcenově výpovědi skeptický. Pokud by si podle něj Demjanjuka pamatoval, jistě by to řekl už před 30 lety. Tehdy Demjanjuk čelil vyšetřování. Vajcen vypovídal v 80. letech před sovětskými vyšetřovateli.

"Když je teď soud a on najednou říká 'znám ho', jsem k tomu velmi skeptický," řekl Walther agentuře AP. Podle státního zástupce Hanse-Joachima Lutze je "věcí soudu", zda si Vajcena pozve jako svědka.

Vajcen prý nyní poznal Demjanjuka na staré fotografii, kterou otiskly ruské noviny. Podle Českého rozhlasu v minulosti nevypovídal kvůli tomu, že se dostal do zajetí a pochází z židovské rodiny. Sovětský režim zajaté vojáky trestal a měl antisemitskou politiku.

JOHN DEMJANJUK

Demjanjuk se narodil na Ukrajině v roce 1920, dostal křestní jméno Ivan. On sám tvrdí, že byl v roce 1942 jako voják Rudé armády zajat. Později se prý přidal k Vlasovcům a po boku Němců bojoval proti Sovětům. Po druhé světové válce pak odešel do USA a změnil si křestní jméno na Johna.

John DemjanjukV 70. letech ho bývalý vězeň koncentračního tábora v Treblince označil za dozorce přezdívaného "Ivan Hrozný", který se dopouštěl zvěrstev na židovských vězních tohoto tábora. V roce 1981 byl zbaven amerického občanství, o pět let později vydán do Izraele, kde ho v roce 1988 odsoudili k trestu smrti. Izraelský nejvyšší soud ale v roce 1993 rozsudek zrušil kvůli nedostatku důkazů.

Demjanjuk se vrátil do USA a v roce 1998 mu bylo navráceno americké občanství. V roce 2002 byl ale občanství zbaven podruhé, když soud dal za pravdu tvrzení americké vlády, že byl strážným v nacistických táborech a že to v žádosti o občanství zatajil. Nebyl ale deportován, protože ho žádná země nechtěla přijmout. Až se přihlásilo Německo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video