Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezávislí, nové politické hvězdy

  0:01aktualizováno  0:01
Na politickém nebi se rozsvítily dvě nové hvězdy: nezávislé formace kolem exministra zahraničí Josefa Zieleniece a exředitele TV Nova Vladimíra Železného. Dohromady v eurovolbách získaly skoro devatenáct procent. Přitom je však každé uskupení jiné.

Jejich spolupráce je tedy zatím vyloučena. Naopak: dokonce se dohadují, kdo z nich má na přitažlivou značku "nezávislí" větší nárok.

Rozdíl ukazuje už jen průzkum, kdo je vlastně nyní volil: zatímco Zieleniecovy nezávislé podpořili hlavně mladší a vzdělanější lidé, Železného přesně opační voliči. "Lidé neznají jejich program, hlasy získali hlavně díky televizní popularitě Železného a Jany Bobošíkové," říká o úspěchu hnutí Nezávislých politolog Tomáš Lebeda.

Naopak Sdružení nezávislých-Evropští demokraté zřejmě přitáhlo především liberální voliče, kteří dříve podporovali Unii svobody. "Jsme už bráni vážně a jsme jedním z významných hráčů na české politické scéně," pochvaluje si předák uskupení Josef Zieleniec.

Skutečně vážně je dokonce bere už i premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla: "Nepochybně jsou to naši partneři pro politické debaty." Evropští demokraté pod vedením bývalého pražského primátora Jana Kasla se netají ambicí obsadit "uvolněné" místo po US-DEU - vždyť už dokonce některým unionistům nabízejí, ať rozšíří jejich řady.

Obě nezávislá uskupení, jež dosud bodovala hlavně na obecní a krajské úrovni, si teď vytkla stejný cíl: uspět v parlamentních volbách 2006 a dostat se do sněmovny. "Nynější úspěch však ještě nic takového nezaručuje, může však motivovat k nějakému soustředěnějšímu úsilí," tvrdí ředitel výzkumné agentury STEM Jan Hartl.

Voličskou přízeň si obě skupiny ověří už na podzim v krajských volbách. Zatímco Železného Nezávislí mají krajské zastupitele ve dvou regionech, Zieleniecovo sdružení dokonce ve čtyřech.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Najdete na iDNES.cz