V neděli začne letní čas. Nezapomeňte si posunout hodiny o šedesát minut dopředu

V neděli začne letní čas. Nezapomeňte si posunout hodiny o šedesát minut dopředu | foto: Profimedia.cz

Nezapomeňte si přeřídit hodiny. Mění se čas

  • 70
Ze soboty na neděli přijdeme o jednu hodinu spánku. Zimní čas se totiž změní na letní. To znamená, že se v neděli ve dvě hodiny po půlnoci posunou ručičky hodin o šedesát minut dopředu, místo dvou hodin budou tři. Letní čas potrvá do 28. října.

Kvůli změně zimního času na letní, začnou lidé vstávat ráno o hodinu dříve. Ti, kteří se tedy ještě tento týden probouzeli kolem šesté hodiny ranní, už v pondělí východ Slunce při vstávání neuvidí. Po změně času vyjde Slunce až kolem sedmé hodiny.

Večery budou ale naproti tomu o hodinu delší. Po změně času se začne stmívat až kolem půl osmé.   

Podle lékařů narušuje změna času biorytmus jen u citlivých jedinců. Někteří lidé mohou po zavedení letního času hůře usínat nebo se jim ráno špatně vstává. Během několika dnů si ale podle lékařů většinou zvyknou a jejich biorytmus se upraví.

Člověk potřebuje ranní světlo
Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd tvrdí, že většina lidí zvládne hodinový posun bez potíží. Problém vidí spíše v tom, že změna času začíná už v březnu. O měsíc později by to prý bylo výhodnější.

Člověk má vrozené biologické hodiny. Jejich periodicita není přesně 24 hodin, ale je zpravidla o něco kratší. Lidé proto potřebují ranní světlo k tomu, aby se jejich vnitřní hodiny srovnaly s vnější realitou.

Po změně času však velká část populace opět začne v stávat do tmy. I když tento handicap žárovka nesrovná, doporučuje Sumová lidem, kteří do nového dne vykročí před východem Slunce, aby rozsvítili a začali den rozcvičkou. To popožene jejich organismus na cestě do aktivní fáze.

Vlaky naberou hodinové zpoždění
Vlaky Českých drah, které budou na trati v neděli ráno mezi druhou a třetí hodinou, naberou kvůli přechodu na letní čas hodinové zpoždění. Upozornil na to tiskový mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Zpoždění se týká celkem 24 souprav, z nichž většinu tvoří mezinárodní spoje.

Hned tři mezinárodní vlaky, do Krakova, Varšavy a Vídně, naberou zpoždění v Petrovicích u Karviné. Od Pardubic pojedou se zpožděním rychlíky do Drážďan a Bratislavy, o hodinu později dorazí do cíle například i moskevský rychlík.

Kromě rychlíků a expresů pocítí změnu také jeden osobní vlak, který vyjede z Hradce Králové místo ve 2:14 zimního času ve tři hodiny letního času.

"Vzniklé zpoždění se bude v průběhu další jízdy snižovat, neboť pobyty ve stanicích a jízdní doby budou kráceny," řekl Ondrůj s tím, že dráhy se také budou snažit zachovat přípoje na zpožděné expresy.

Jednodušší situaci mají dráhy na podzim, kdy změnu letního času na zimní řeší snadno - vlaky na hodinu zastaví.

Odpůrci versus zastánci
O významu letního času se odborníci přou. Zastánci poukazují na úsporu elektřiny, když na jaře začnou lidé pracovat o hodinu dříve. Odpoledne se totiž nemusí tolik svítit.

Podle odpůrců ale úspora elektřiny není tak velká. Pokles elektřiny se údajně projeví jen v prvních týdnech.

V českých zemích se k zavedení letního času poprvé přistoupilo za první světové války. V době míru se od tohoto opatření zase upustilo. Se změnou přišli až zase Němci v roce 1940.

Jejich opatření však československá vláda v roce 1949 opět zrušila. Po třech desetiletích se letní čas do Československa vrátil a trval šest měsíců. Od roku 1995 se i v Česku prodloužil v souladu s praxí zemí EU na měsíců sedm.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video