Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Nezaplatíte pokutu, přijdete okamžitě o řidičák, zvažují dopravní experti

  • 861
Policisté by v budoucnu mohli řidičům, kteří nebudou mít na zaplacení blokové pokuty na místě, zabavovat řidičské průkazy. Motorista by dostal náhradní doklad na dojetí domů a řidičský průkaz by získal zpět až poté, co by pokutu zaplatil, navrhuje meziresortní dopravní komise.

"Komise tak chce předejít vymáhání nezaplacených pokut, které je drahé a málo efektivní," řekl mluvčí ministerstva dopravy a člen komise Karel Hanzelka.

Podobný model podle Hanzelky funguje na Slovensku a týká se i zahraničních řidičů. Podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila už takzvané 'doklady na dojetí' dostávali řidiči v bývalém Československu. "Výrazně by to snížilo náklady na vymáhání pokut. Když si spočítáte, co stojí poštovné, doručenky...," dodal.

Pokuty v roce 2009

Dopravní policisté v loňském roce uložili 513 786 pokut, dalších 65 624 případů předali k dalšímu projednání. Celkem na pokutách vybrali 424 958 050 korun.

Meziresortní komise počítá s tím, že by se řidič, jemuž byl zadržen řidičský průkaz, musel do určité doby dostavit na příslušný úřad a uloženou pokutu tam zaplatit. Pokud by to neučinil, řidičský průkaz by mu nebyl vrácen.

Policie letos v červnu vyšla řidičům vstříc při placení blokových pokut a vozí s sebou v policejních vozech na dálnici přenosné platební terminály.

Hříšníci tak za své prohřešky mohou zaplatit platební kartou. Pilotní projekt potrvá do konce roku a pak ho policie vyhodnotí, případně i rozšíří o další služby. Navíc si od toho také slibuje snížení nákladů na vymáhání dlužných plateb.

Komise se však chce také zabývat revizí bodového systému a některé přestupky přehodnotit. Například trestné body by dostali jen ti řidiči, kteří by se dopustili vážného porušení pravidel, jako je například jízda na červenou, předjíždění v místech, kde to není povoleno, či by usedli za volant pod vlivem alkoholu nebo drog.

Komise však nemá rozhodující pravomoc. Nabízí jen doporučující stanoviska a návrhy. Pokud by nějaký z nich prošel, trvá celý legislativní proces podle Hanzelky rok. Změny by se tak podle něj mohly v zákoně projevit až v roce 2012.

,

Video