Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaplatíš, letíš. Pevná ruka lidem z ubytoven v Karviné prospívá

  15:23aktualizováno  15:23
V karvinských ubytovnách zavládl přísnější režim. Nedávná hnízda lumpů se díky tomu pomalu mění a i magistrát hovoří o mírném zlepšení. Ještě ale stále zůstává hodně věcí k nápravě.

Lidé v ubytovně Předvoj v Karviné mají přísnější režim. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Třiapadesátiletý František Svoboda žije v karvinské ubytovně Předvoj již víc než dva roky. "Do Ostravy jsem přijel z Brna kvůli práci," říká.

Patří ke slušnějším lidem, kteří v Předvoji bydlí. "Dnes tu žijí i důchodci, kteří neutáhli nájem, ale garantuji vám, že mezi lidmi, kteří v ubytovnách bydlí, jsou i kriminálníci," tvrdí náměstek karvinského primátora Petr Bičej.

Ubytovna Předvoj v Karviné.

Ubytovna Předvoj v Karviné.

Ubytovny, které v Karviné jsou, patří společnosti RPG. Jsou tři - Předvoj, dále hotelový dům v Petrovicích u Karviné a ubytovna Průkopník, kde hygienici v srpnu zahájili očkování 35 dětí a 200 dospělých proti žloutence. Minulý rok tam propukla epidemie takzvané nemoci špinavých rukou, kterou se nakazilo 24 lidí.

Z ubytoven není vedení města vůbec nadšené. "Stahují se sem lidé i z jiných měst. Jsme sběrna nepřizpůsobivých lidí, kteří na území Karviné páchají trestnou činnost. To nechceme," říká Bičej. "Kdyby ubytovny patřily městu, uděláme v nich pořádek," tvrdí.

Společnost RPG Byty ubytovny před časem pronajala Romanu Mezeyovi. Ten se v nich nyní pokouší vládnout pevnou rukou.

Lidé mají rozpis úklidů. Kdo plán ignoruje, má problém

"Nikdo se o lidi nestaral. Problémy byly, ale my už si tu uděláme pořádek. Kdo nezaplatí, dělá bordel, obtěžuje ostatní, poletí," prohlašuje Mezey. Zdá se, že ostřejší vedení lidem z ubytovny prospívá. Na chodbách je čisto a klid.

 "Vypsal jsem uklízecí hodiny jako v panelácích. Každý má službu a pravidelně musí uklízet. Kontroluju lidi, jestli jsou slušní. Zrovna dneska jsem vyhodil jednoho, který se ožíral tři dny v kuse. Na pokoji měl asi třicet prázdných lahví, zvracel, stopy vedly ze společných záchodů až na pokoj. Musela ho odvézt sanitka," vypráví.

Karviná jeho počínání vítá. "Potvrzuje se, že lidé, kteří si v životě neumějí poradit, potřebují vedení. A pokud nad sebou nemají pevnou ruku, vyvádějí psí kusy,"myslí si náměstek Bičej.

František Svoboda žije v karvinské ubytovně Předvoj déle než dva roky.

František Svoboda žije v karvinské ubytovně Předvoj déle než dva roky.

"V Předvoji jsem se byl podívat, je tam pořádek, čisto, téměř vše zaplaceno. Možná, že ty sociální programy, kterým se věnujeme už léta, se občas míjí účinkem. Možná, že ti lidé potřebují nejen pochvalu, ale i bič," přemýšlí náměstek karvinského primátora.

Sociálka magistrátu v Karviné v minulém měsíci uhradila celkem 227 doplatků na bydlení. Peníze skončily na účtech lidí. Pětapadesát dalších si peníze vyzvedlo na poště. Romanu Mezeyovi se to příliš nelíbí. "Než peníze přinesou na ubytovnu, utratí je, takže nemají na zaplacení bydlení," stěžuje si.

"Zatím víme o pouhých šesti neuhrazených nájmech," reaguje mluvčí Karviné Šárka Swiderová. "Všichni ubytovaní vědí, že když nezaplatí, přijdou o bydlení, a to hned - totéž přece platí pro každého z nás, ne? Když víme, že člověk peníze neudrží, vyplácíme dávky na obživu formou stravenek," dodává.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

D1 u Humpolce ve směru na Prahu jede jedním pruhem, kolony se rozjíždějí

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz