Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokátku neprávem donutili zavřít kancelář. Za újmu jí přiznali pakatel

  12:23aktualizováno  12:23
Nadvakrát rozpouštěná advokátní praxe, rozvod, tahanice o děti a v neposlední řadě psychické potíže. Tím vším si prošla advokátka z Novojičínska během šestiletého období, kdy ji neprávem soudili pro křivé svědectví. Ústavní soud se jí nyní zastal v boji o adekvátní odškodné.
Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Případ začal již v roce 2005, kdy byla v souvislosti se svou prací advokátka obviněna z křivého svědectví. Později se ukázalo, že neprávem, a tak žena od ministerstva spravedlnosti požaduje z důvodu nesprávného úředního postupu a průtahů v trestním řízení odškodné za nemajetkovou újmu.

Okresní soud v Novém Jičíně i ostravský krajský soud ji z uvedeného prohřešku uznali vinnou. Dostala podmínku a zákaz činnosti, takže musela na dva roky zavřít svou advokátní kancelář a ztratila klientelu.

Až když si trest odpykala, ji Nejvyšší soud v roce 2010 nakonec obvinění zprostil. Verdikt nižší instance ale musel rušit nadvakrát, protože jeho prvním závazným rozhodnutím se krajský soud v rozporu se svou povinností neřídil.

Protože byla žena odsouzena neprávem, kromě náhrady za ušlý zisk se začala dožadovat i odškodnění za duševní útrapy ve výši 1,3 milionu korun. Obvodní soud pro Prahu 2 jí přiznal 349 tisíc, odvolací soud ale částku ještě snížil na 111 tisíc. Dovolání Nejvyšší soud z procesních důvodů odmítl.

Ústavní soud však na základě svého nálezu ve čtvrtek konstatoval, že obecné soudy zasáhly do advokátčiných ústavně zaručených práv.

„Obecné soudy nedostatečně přihlédly k okolnostem souzení věci a nejde jen o to, že přiznaly odškodnění za nemajetkovou újmu v nepřiměřeně nízké výši a nezohlednily šíři zásahu do osobnostních a přirozených práv stěžovatelky,“ vysvětlil soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Soudy ji podle jeho slov svými verdikty poškodily v oblasti rodinného života, v oblasti práva na podnikání, práva na zdraví i na čest a důstojnost. „Soudy si prostě nevyhrály s konkrétní kauzou a neodůvodnily své rozhodnutí, proč má být ve finále pouhých 111 tisíc korun dost za šest let trvající nezákonné trestní řízení,“ doplnil Jirsa.

Nároky na soudce jsou nyní vyšší

Není v kompetencích Ústavního soudu určit, kolik je v podobné situaci adekvátní odškodnění. „Přestože soudy rozhodovaly v době, kdy ještě neplatil nový občanský zákoník, nová úprava upouštějící od tabulkového bodového hodnocení nemajetkové újmy jim však již známa byla,“ zdůraznil soudce. „Nároky na soudce jsou jednoznačně vyšší, než tomu bylo před dnem, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník. Ten klade na jednotlivé soudce vyšší požadavky, byla například zrušena odškodňovací vyhláška pro újmu na zdraví, takže se mechanicky nepočítají body, ale je třeba vést dokazování ke každé konkrétní kauze velmi pečlivě, vážit okolnosti souzené věci a vždy ad hoc rozhodnout, což se v tomto případě podle Ústavního soudu nestalo,“ doplnil Jirsa.

Tahanice před soudem se podepsaly na ženině psychickém zdraví, rozvedla se a s manželem se přetahovali o děti. K tomu působila jako advokátka na malé vesnici a vynucené ukončení podnikání poškodilo její dobré jméno.

Jirsa také upozornil na skutečnost, že advokátka musela praxi rušit hned dvakrát, protože když poprvé Nejvyšší soud v trestním řízení rozhodl v její prospěch, důvodně očekávala, že se nižší instance jeho závaznému názoru podřídí a viny ji zprostí.

„Začala s obnovou advokátní praxe, načež bylo nepředvídatelně vydáno druhé odsuzující rozhodnutí odvolacího soudu. Takový postup byl projevem nepřípustné svévole soudu,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...Najdete na iDNES.cz