Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezájem úředníků levicové vlády ničí kapitálové trhy v ČR

  11:33aktualizováno  11:33
Současná vláda stále podceňuje úlohu funkčního kapitálového trhu jako jeden z instrumentů podílející se na tvorbě HDP.Jak pražská burza tak i KCP bije na poplach,kdy z tuzemska odplývají na zajímavější zahraniční trhy miliardy korun.

Jenom do zahraničních fondů za poslední tři roky odteklo přes 40 miliard korun, protože je u nás  dost bank, které již zahraniční fondy nabízí.Celkově se nainvestovalo do zahraničních fondů či cenných papírů přes 300 miliard korun.

Jakmile vstoupíme do EU, bude odtok peněz o to intenzivnější a bude daleko více poškozovat  naši ekonomiku. . Ministra financí však současná situace kapitálového trhu  vůbec netrápí, jak se v září vyjádřil pro MF. Pokud ještě neuváženě do kapitálového trhu zavede svá majetková přiznání s limitem od 0,9-1,5 mil. při  součtu obchodních transakcí, je osud kapitálového trhu zpečetěn a  investice do zahraničí  nabudou na síle.

Jak vláda hodlá splatit své obrovské dluhy, když dělá vše proto, aby zájem o naše trhy byl naprosto minimální? Nezbude  jí pak nic jiného, než umisťovat své  dluhopisy na zahraniční trhy, kde o ně není příliš velký zájem a bude nucena  vylepšovat svou nabídku daleko vyšší úrokovou sazbou. Již letos svou emisi z větší části neprodala.

Ani daňové zvýhodnění do veřejně obchodovatelných papírů v případě vyplácení dividend není na takové úrovni, aby podniky v případě zisků motivovala k jejich vyplácení. Řada těchto zisků končí v různých podnikových fondech, kde se hromadí a svádí majoritní akcionáře ke zneužití těchto peněz pod různým balancováním na hraně zákona k jejich vyvedení mimo společnost a užití pouze ve svůj vlastní prospěch.

Okradený akcionář, který potom brání tvrdě svoje práva a svůj majetek, je nazýván vyděračem nejen majoritním akcionářem, různými uplacenými redaktory v mediích, ale co je smutnější a alarmující, i státními úředníky, kteří by měli nad kapitálovým trhem a jeho bezproblémovým chodem bdít.

Z našeho trhu zmizelo mnoho atraktivních akcií, jejichž emitenty  ministerstvo financí donutilo svou nekoncepční politikou  prostřednictvím SCP, jehož je zakladatelem, neustálým zvyšováním poplatků za emise opustit kapitálový trh a převést zaknihované akcie na akcie listinné.

Tím  se nejen zneprůhlednila vlastnická struktura, ale zhoršilo se  i dodržování obchodního zákona v neprospěch  minoritních investorů, které většinou každý rozvinutý kapitálový trh potřebuje ke svému dobrému chodu. Protizákonně se  zachovalo SCP v době, kdy zpoplatnilo majitelům akcií jejich účty za staronovou službu tzv. vedení depozitáře.

O tom, že snaha SCP byla protizákonná, rozhodl již  ÚOHS 12.3.2002 pod číslem jednacím S 1/02-678/O2-VOI. http://www.compet.cz/ISU/2002/HS/pis2718.html
 Paradoxem je, že SCP provádělo výpočty  dle nominální hodnoty akcií i u těch emisí, které byly již v konkurzu, nebo měly dle OŘ dávno daleko nižší nominální hodnotu.

Tím poškozovalo díky nedokonalým zákonům  akcionáře dvojnásob. Pokud  postižení akcionáři, kteří poctivě zaplatili SCP doporučeně napsali SCP jeho řediteli několikanásobně v roce 2001,2002,2003 a očekávali by slušnou odpověď, nikdy se jí nedočkali a to ani opakovaně dodnes kdy se píše rok 2004 přes mnohé telefonické urgence.

Dodnes nedostali vyjádření SCP, proč nevrací zaplacené peníze, které neoprávněně vybralo porušením zákona. Dodnes se nad rozhodnutím ÚOHS nepozastavilo ani ministerstvo financí, které je zakladatelem SCP. To čeká zřejmě na tříletou lhůtu a pozdější promlčení nezákonně vybíraných poplatků.

Investorům tedy nezbývá nic jiného, než se obracet na zdlouhavé soudy vrcholící ústavní stížností. Jak tedy potom má fungovat kapitálový trh, když levicového  ministra financí nechává tato situace naprosto klidným a netrápí ho?  Každý stát  si své domácí investory na kapitálovém trhu hýčká, neboť ti nepřicházejí  příležitostně jako investor zahraniční, neodcházejí,ale zůstávají stále, pomáhají rozhýbat kapitálový trh  a podílejí se i svou investicí na tvorbě HDP.

Každý stát se snaží ochránit svého domácího investora a minoritní akcionáře přísnými zákony. U nás se vytvářejí zákony v jeho neprospěch , ať už je to různými  protizákonnými poplatky přes SCP, nebo diskriminačními úpravami obchodního zákona kupříkladu § 220p, který je v naprostém rozporu se Všeobecnou deklarací lidských práv čl.17.2, kdy dovoluje  akcionáři vlastnícímu více jak 90% svým způsobem vyvlastnit  akcie druhých akcionářů ve svůj  vlastní soukromý prospěch a vyplatit cenu za mnohdy zmanipulovaný znalecký odhad.

Výše jmenované problémy a  podmínky pro investory se díky nezájmu  úředníků z MF, SCP a KCP  našemu kapitálovému trhu i tvorbě HDP brzo vymstí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz