Tanzanec Ahmed Ghailani před soudem v New Yorku (17. listopadu 2010)

Tanzanec Ahmed Ghailani před soudem v New Yorku (17. listopadu 2010) | foto: Profimedia.cz

Newyorský soud potrestal prvního vězně z Guantánama doživotím

  • 21
Federální soud v New Yorku poslal na doživotí za mříže Ahmeda Khalfana Ghailaniho. Ten jako vůbec první vězeň z Guantánama stanul před americkým civilním tribunálem. Soudce při rozsudku odmítl argumenty obhájců, kteří žádali mírnější trest s ohledem na to, jak CIA s Ghailanim zacházela během výslechů.

Soudce Lewis Kaplan prohlásil, že veškeré utrpení, které Ghailani prožil v zajetí Ústřední zpravodajské služby CIA bledne ve srovnání s utrpením a hrůzou, které způsobily bombové útoky na ambasády USA ve východní Africe v roce 1998. "Tento zločin byl otřesný. Bylo to chladnokrevné zabíjení a mrzačení nevinných lidí, které mělo obrovské rozměry," citovala ho televize BBC.

Kromě doživotí pak Ghailanimu, kterého dříve za použití fyzického násilí a psychického týrání vyslýchala CIA, uložil pokutu 33 milionů dolarů (584 milionů korun).

První vězeň z Guantánama před civilním soudem

Tanzánec je dosud jediným vězněm z Guantánama, který stanul před americkým civilním soudem. Stalo se tak v rámci snahy prezidenta Baracka Obamy kontroverzní věznici co nejrychleji uzavřít. To se dosud - částečně i díky obstrukcím amerického Kongresu - nepodařilo (čtěte Guantánamo: jen pět usvědčených vězňů a uzavření v nedohlednu).

Američtí agenti Ghailaniho zadrželi už v roce 2004 v Pákistánu, v americkém vězení na Kubě skončil před čtyřmi lety. Čelil obvinění z podílu na atentátech na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii. Dle prokuratury koupil nákladní auto i výbušniny použité při útocích, které zabily 224 lidí, mezi nimi i Američany.

Tanzanec Ahmed Khlfan Ghailani byl mezi nejhledanějšími teroristy FBI

Loni v listopadu pak soud Ghailaniho shledal vinným ze spiknutí za účelem poškození či zničení amerického majetku. Z dalších 284 obvinění, včetně několikanásobného obvinění z vraždy a z pokusu o ni ho ale zprostil. Vyloučil totiž svědectví klíčového svědka obžaloby, vyšetřovatelé o něm získali informace pomocí mučení.

Zkouška pro Obamovu administrativu

Proces s Ghailanim byl považován za zkoušku pro Obamovu vládu, která chtěla některé ze zadržovaných na Guantánamu postavit před civilní soudy. Americká média už dříve označila výsledek procesu za fiasko vlády. A americké úřady dostaly strach, že ze stejného důvodu mohou být při dalších civilních procesech vyloučeny i další důkazy (více o procesu s Ghailanim a kritice Obamovy administrativy čtěte zde).

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder reagoval na úterní verdikt soudce se slovy, že doživotní trest dokazuje schopnost americké justice potrestat teroristy za jejich činy. "Tak, jak tento případ ukazuje, nedopřejeme si odpočinku v přivádění teroristů před spravedlnost. Vláda k tomu použije všechny dostupné prostředky," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video