New York zvolil nového starostu

  13:45aktualizováno  13:45
Novým starostou New Yorku bude mediální magnát Michael Bloomberg. V úterních volbách těsně porazil demokrata Marka Greena. Ten již přiznal svou porážku. Bloomberg na radnici vystřídá Rudolpha Giulianiho, který se zapsal do srdcí Neworčanů tím, jak dovedl zdecimované město a jeho zdrcené obyvatele postavit na nohy po teroristických útocích 11. září.

Bloomberg vymění mediální impérium za křeslo starosty
Bloomberg měl podle analytiků pramalou naději na úspěch v politice. Bez problémů však vyhrál primárky uvnitř Republikánské strany ještě v době před teroristickými útoky na New York. Hlavním bodem volebního programu byl tehdy boj proti kriminalitě.

Po útocích 11. září se Bloomberg začal představovat jako kandidát s řídícími schopnostmi. Jeho popularita stoupala právě kvůli jeho zkušenostem s ekonomickým řízením, protože tyto kvality bude podle mnoha voličů megapole potřebovat po teroristických útocích a po začínajícím ekonomickém útlumu.

Na kompenzaci škod po teroristickém útoku bude New York s přibližně stejným počtem obyvatel jako celé Česko potřebovat kolem sta miliard dolarů (zhruba 3,7 bilionů Kč).

Bloombergovy šance potom výrazně zvýšila výslovná podpora Giulianiho, který mimo jiné vyčistil město od kriminality.

Arogantní zbohatlík, říkají o Bloombergovi kritici
Kritici pokládají Bloomberga za arogantního člověka zastupujícího horní vrstvu, která rychle zbohatla na Wall Streetu. Jeho jméno proslulo v kulturních a mediálních kruzích v souvislosti s pořádáním nákladných večírků a se střídáním atraktivních přítelkyň.

Bloomberg také čelil nařčení ze sexuálního obtěžování tří bývalých zaměstnankyň. Ve všech třech případech byl zproštěn obvinění nebo spor urovnal mimosoudně.

Bloomberg založil svoje informační impérium v roce 1981 poté, co byl propuštěn z investiční banky  Salomon Brothers. S odstupným deseti miliónů dolarů v kapse založil informační a tiskovou agenturu Bloomberg LP, která se postupně vypracovala na celosvětovou informační síť konkurující zavedeným finančním a tiskovým agenturám jako je Reuters nebo Dow Jones.

Sám Bloomberg odhaduje hodnotu své společnosti, která zaměstnává 8000 lidí a poskytuje služby 200 tisícům zákazníků, na přibližně čtyři miliardy dolarů. Roční příjem dosahuje 2,3 miliardy dolarů. V současné době Bloomberg, jenž se vedení své firmy vzdal kvůli kandidatuře letos v březnu, zůstává předsedou rady. Bloomberg vlastní 75 procent akcií.

Giuliani, hrdina New Yorku, odchází. Kritici mu přezdívali Mussolini na Hudsonu.

Volby v šoku po teroristickém útoku
Předvolební kampaň se letos vymkla běžným pravidlům. Atmosféra strachu po teroristickém útoku nedovolila rozvinout kandidátům programové teze a načas dokonce utlumila tradiční rivalitu demokratů a republikánů.

Bloomberg věnoval na kampaň 50 milionů dolarů z vlastní kapsy, zatímco Greenův předvolební rozpočet se pohyboval kolem 12 milionů dolarů.

Chvílemi se spekulovalo o možnosti najít způsob prodloužení volebního období pro republikána Giulianiho, který ve městě tradičně ovládaném demokraty získal mezi obyvateli popularitu radikálním snížením kriminality a zlepšením čistoty města.

Greenova hra na sociální strunu neuspěla
Po vhození volebního lístku Green novinářům řekl, že demokraté chodí od domu k domu a znají starosti obyčejných lidí, zatímco Bloomberg jako boháč je vidí jen zdáli a zprostředkovaně.

Green je zapojen do práce na městském úřadu na místě, ve kterém vedení města zprostředkovává stížnosti lidí. V rámci demokratické strany je na levém liberálním křídle. V sedmdesátých letech byl blízkým spolupracovníkem ekologa a později ochránce spotřebitelů Ralpha Nadera.

Newyorský starosta Rudolph Giuliani (vlevo) se během volební kampaně 5. listopadu objevil s republikánským kandidátem na úřad starosty Michaelem Bloombergem na Times Square v New Yorku. (6. listopadu 2001)

Novým newyorským starostou bude mediální magnát Michael Bloomberg (na snímku), který těsně vyhrál úterní volby nad demokratem Markem Greenem, 6. listopadu 2001

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Nizozemsko vydalo první genderově neutrální pas, u pohlaví je uvedeno X

Leonne Zeeger je první Nizozemec, který obdržel cestovní pas, v němž je v...

Leonne Zeegers je první Nizozemec, který obdržel cestovní pas, v němž je v položce pohlaví uvedeno písmeno X. Umožnilo...

Přívalové deště zaplavily jih Španělska, při zásahu zahynul hasič

Jih Španělska postihly záplavy (21. 10. 2018).

Bleskové záplavy způsobené přívalovými dešti zasáhly jižní Španělsko. O život přišel jeden hasič, když se na zaplavené...

Pod tanečníky v americkém klubu se propadla podlaha, zranilo se 30 lidí

Pod tančícím davem se v americkém klubu propadla podlaha. (21.10.2018)

Třicet lidí se v sobotu krátce před půlnocí zranilo v tanečním klubu v americké Jižní Karolíně poté, co se s nimi...Najdete na iDNES.cz