Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevzdělaný Topolánek a odpudivý Langer, haní Rath v knize konkurenty

  12:33aktualizováno  12:33
Středočeský hejtman David Rath vydává knihu, která pravděpodobně rozpoutá vášnivé debaty. Naváží se v ní do svých úhlavních politických rivalů. Křest proběhne počátkem května a poté Rath s publikací vyrazí do závěrečné předvolební bitvy.

Rath se před volbami pouští do konkurentů z jiných stran. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Topolánek: Chlap s gulami, Macek: Zákeřný snob, Petr Gandalovič: Velrybář. Tak zní namátkou názvy kapitol knihy.

"Berte ji prosím i trochu jako nadsázku, pokus o sarkastický či černý humor, a to i v případech, kdy zde popsané příběhy a fakta se zakládají na pravdě a ne jen na drbech či pomluvách," píše David Rath v úvodu.

"Jde o vlastní postřehy, tudíž pohled ryze subjektivní, navíc opírající se výhradně o moji paměť. Jak všichni víme, paměť je věc strašně ošidná a leckdy nás svede k omylu," dodává.

Rath se v knize, na kterou upozornil server Lidovky.cz, nejvíce opírá do Ivana Langera. "Toho si společně se Šnajdrem vážím úplně nejméně," vyjádřil se pro MF DNES středočeský hejtman, který prý naopak uznává prezidenta Václava Klause.

"Encyklopedii levicových politiků napíšu až v důchodu," zažertoval závěrem Rath.

iDNES.cz přínáší vybrané pasáže:

O Topolánkovi. Nemá ani vzdělání, ani vychování

Osobně jsem ho poprvé v životě navštívil ještě jako prezident lékařské komory. Byl právě docela čerstvě zvolen do čela ODS a přijal mě ve své pracovně v Senátu. Z oken měl nádherný výhled do zahrad Valdštejnského paláce. Ten jsem mu pochválil. Okamžitě vychrlil "mam peknu kancelár, robota mňa baví" a hřmotně se rozesmál. Vůbec mu nevadilo, že se směje úplně sám.

Aniž by mě předtím znal, přidal následně nějaký vtípek na adresu svého předchůdce Václava Klause a krátce ho zparodoval použitím jeho opakovaných sousloví "je to opravdu, ale opravdu falešné..." Následoval opět hodně hlasitý smích. Ohodnotil jsem ho jako celkem milého chlapíka, který se tak trochu shodou okolností dostal tam, pro co nemá ani schopnosti, ani vzdělání, ani vychování.

Zajímavý je i Topolánkův antikomunismus. Přitom Topolánkův otec byl komunistou a on sám chodil na vojenské gymnázium, což byla snad nejkomunističtější střední škola, která za minulého režimu existovala. Topolánek se ve Sněmovně dokonce snažil vypadat jako disident a jasně prohlašoval, že byl z politických důvodů z této školy vyloučen. Tato lež mu celkem prošla.

O Langerovi. Urážel mě

Doktor medicíny, který nikdy neléčil pacienty, neboť okamžitě po studiu vplul do politiky. Také doktor práv, který nikdy nehájil žádného klienta před soudem, neboť studoval při své politické kariéře. V mládí hrál ochotnické divadlo, a to mu zůstalo dodnes. Rád by představoval milého a seriózního politika, ale kombinace jeho vzhledu a ochotnického hereckého výkonu způsobila, že mu to téměř nikdo nevěří.

Přemýšlel jsem, zda je opravdu tak odpudivý, jak vypadá, a zda jeho neoblíbenost je projevem objektivního zhodnocení, nebo jen produkt virtuální reality médií. Za první republiky mělo četnictvo příručku o zjevech kriminálních, kde byly vyobrazeny typy zločineckých obličejů. Doba pokročila a my víme, že nelze podle vzhledu určovat věrohodnost jeho nositele, ale ať je to jak chce, tak první dojem dělá hodně. Ivan Langer by mohl být v té prvorepublikové učebnici vyobrazen.

Prakticky žádný jiný politik ve mně osobně nebudí takový odpor jako Ivan Langer. Proto jsem se s ním nikdy přímo nebavil. Jediným neoficiálním setkáním byl okamžik, kdy jsem seděl ve Sněmovně u stolu zpravodajů a měl ministra Langera za zády a ten mě šeptem sprostě urážel výrazy, které jsou nereprodukovatelné. Asi mě chtěl vyprovokovat.

O Schwarzenbergovi. Spí neustále

Když skončila vláda Topolánka, skončil i Karel Schwarzenberg u zelených a stal se korouhví v ruce Miroslava Kalouska. Mě celkem i poprávu leckdo kritizuje za to, že jsem byl členem několika stran, ale u Schwarzenberga je politický turismus, či stranická promiskuita, brána téměř jako aristokratická přednost. Kdo se ji odváží kritizovat, stává se okamžitě terčem útoků.

Stejně tak fakt, že Karel Schwarzenberg okamžitě usíná pár minut, co dosedne. U všech ostatních by to byl důvod k okamžitému odchodu z veřejného života. Bylo by to bráno, buď jako důkaz nezájmu o to co dělá, nebo jako důkaz totální zdravotní nezpůsobilosti.

Ne tak u novináři milovaného knížete. TOP O9 z toho dokonce udělala součást své volební kampaně a vytáhla s billboardy – když se kecají blbosti, tak spím. Pravda je taková, že spí neustále, ať se říká cokoli. Zde je nutné ocenit strategickou genialitu Miroslava Kalouska, který starého pána přesvědčil a udělal z něho předsedu své strany. Všichni ví, že tam Karel Schwarzenberg hraje roli plyšového maskota hokejového týmu, zatímco zápas na ledě hraje kapitán Kalousek. Schwarzenbergovi to překvapivě vůbec nevadí a roli pestré korouhve třímané v Kalouskových pevných rukou snad hraje dokonce i rád.

O Bendlovi. Jeho táta je bezdomovec

Prožil si hezkých 8 let na krajském úřadu, přičemž prací se příliš neobtěžoval. To za něho zvládli jiní. Prohru ve volbách neunesl. I když prohráli volby, tak na našich jednáních, jak děcko neustále opakoval, že i dál chce být hejtmanem. Asi kvůli své domněnce, že je nejlepším a nejmilovanějším hejtmanem na celém světě.

Když jím nebyl, tak začal veřejně vyhrožovat Topolánkovi, že za jeho prohru může hlavně on, což byla i částečně pravda. Spojil se proti Topolánkovi s Bémem a jako bozi pomsty se vměstnali do Bémova WV Brouka a uháněli na Topolánka. Ten Bendlovi za zády Béma nabídl ministra dopravy a Bém s otevřenou pusou jen zíral, jak včerejší kamarád a spojenec proti Topolánkovi, je najednou Topolánkův věrný přítel.

Bendl ač dvoumetrové chlapisko se zachoval jako malá podlá krysa, v přímém přenosu kamer. Dnes si brousí zuby na předsedu ODS. Věří tomu, že na to nepochybně má. Já bych mu to z celého srdce strašně přál a hlavně bych to přál ODS.

Prosím mějte dámy a pánové z ODS rozum a zvolte si po Topolánkovi Petra Bendla. Je to politik nevšedních schopností, zájmů, vlastností a koncentrace vašich životních hodnot. Lepšího nemáte šanci najít. Jen mu poraďte, ať předtím pošle nějaké peníze svému vlastnímu tátovi, aby nemusel žít jako bezdomovec.

Názvy kapitol:

Pavel Bém: Levná Opencard

Petr Bendl: Prodavač nemocnic

Petr Gandalovič: Velrybář

Tomáš Julínek: Regulační Tomáš

Miroslav Kalousek: Padákový špiritus

Václav Klaus: Vrtošivý bůh

Ivan Langer: Íčko

Miroslav Macek: Zákeřný snob

Petr Nečas: Suchar - spasitel

Karel Schwarzenberg: Schlafenberg (česky spící kopec)

Marek Šnajdr: Zdravotní bakalář

Boris Šťastný: Kuřácký zabiják

Petr Tluchoř: Topolánkův mopslík

Vlastimil Tlustý: Vířivka

Miroslav Topolánek: Chlap s gulami

David Vodrážka: Blbec z Horní DolníHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz