Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevzdávám to, tvrdí Matějů

  13:28aktualizováno  13:28
Přeci si nemyslíte, že to vzdám, odpověděl sociolog a bývalý člen US-DEU Petr Matějů na jeden z dotazů čtenářů iDNES. Budoucí vítězství pravice v Čechách tkví prý v tom, že se podaří jednoznačně přesvědčit a vyargumentovat, že pravicová politika je ve svém důsledku pro jednotlivce sociálnější, spravedlivější a šetrnější k jednotlivci a jeho potřebám než Špidlova. "To je přesně téma, do kterého se pouštíme," tvrdí Matějů. Odpovědi najdete ZDE.

"Proto také vznikla ISEA (Institut pro sociální a ekonomické analýzy) a tímto směrem půjdeme. Jde o to, že každý z členů ISEA bude dělat svoji vědeckou práci, ale společně se budeme pokoušet působit na veřejné mínění a tím i na politiku, říká Matějů a dodává: " Následující čtyři roky budou pro podobně smýšlející lidi krutým časem, proto čekáme, že se k nám mnozí přidají. Taková práce bude mít velký smysl. Jsme o tom přesvědčeni!"

Sociolog a bývalý poslanec US-DEU Petr Matějů vystoupil minulý týden ze strany. Vysvětlil to tím, že unie se vzdaluje programovým, politickým i etickým principům, na kterých vznikla, a obětuje je výhodám moci. Strana navíc usiluje o účast v levicové vládě s ČSSD, která striktně odmítá řadu priorit US-DEU, míní Matějů. "V české politice bohužel není prostor pro věcné argumenty. Se vstupem do politiky jsem udělal chybu," přiznal iDNES.

"Chci si obnovit svoji nezávislost," řekl iDNES Matějů, který se svými kolegy založil institut, jenž by měl mimo jiné pracovat pro politické strany.

"Vstup do politiky u nás člověka profesně úplně odrovná, takovou chybu už neudělám," odpověděl na otázku, zda by případně vstoupil do jiné politické strany.

Mluvčí unie: Matějů vystoupil, když nezaplatil příspěvky
Členem unie podle mluvčí strany Simony Cigánkové však Matějů není už od března, kdy nezaplatil členské příspěvky. "Tím automaticky přestal být členem Unie svobody," upozornila.

To uznává i sám Matějů: "Fakticky jsem vystoupil už když jsem nezaplatil příspěvky. Akorát jsem stranu nechtěl poškodit před volbami. Proto jsem do dneška neučinil žádné prohlášení," řekl Českému rozhlasu sociolog.

Na otázku, zda prohlášení není jen prázdným gestem, poté, co Matějů nezaplatil příspěvky a přestal tak být členem, sociolog dodal: "Já jsem vám své důvody řekl, a myslím, že ani jeden z nich není prázdným gestem."

Unie ustoupila ze svých zásad, tvrdí Matějů
Sociolog ve svém prohlášení, které zaslal ČTK, kritizuje společný program Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Soudí, že v tomto dokumentu Unie svobody opustila své zásady.

"Předložený program Koalice oprávněně vzbudil pochybnosti nejen odborného, ale i politického charakteru," uvedl Matějů, který je známý především jako propagátor školného na vysokých školách.

ČSSD odmítla svůj návrh vládního programu

Matějů: Chtěl jsem vystoupit už po hlasování o gripenech
Matějů straně vyčítá i přístup k nákupu armádních stíhaček, při němž část unionistů, například Karel Kühnl a Ivan Pilip, hlasovala pro vládní návrh.

"Hlasování o nákupu stíhaček Gripen těsně před volbami už jen potvrdilo, .... že Unie svobody se otevřeně rozhodla vstoupit do prostoru, ve kterém politiku ovládá korupce," uvedl Matějů.

Dodal, že už tehdy se rozhodl ze strany vystoupit. Svůj krok ale odložil na dobu po volbách, aby unii nepoškodil.

Sociolog se angažoval v Cestě změny
Matějů byl členem Unie svobody od jejího vzniku v roce 1998, rok byl jejím místopředsedou. Ve sněmovně působil ve školském výboru a ve stálé delegaci do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Vědecky působí v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR.

Jeho vliv ve straně postupně klesal, při loňských primárních volbách neuspěl a kandidatury do sněmovny se nakonec vzdal.

K jeho postavení stranického outsidera přispělo i to, že se angažoval při vzniku nové politické strany Cesta změny.

"Považuji za správnější obnovit svoji nezávislost a v budoucnosti spolupracovat s těmi, kteří tuto odvahu mít budou a naději na změnu charakteru české politiky poskytnou," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz