Lékaři občas porušují současné zákony a léčí i neschválenými metodami. Ilustrační snímek

Lékaři občas porušují současné zákony a léčí i neschválenými metodami. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nový zákon povolí nevyzkoušenou léčbu, když půjde o život

  • 26
Experimentování při operacích dostane zelenou. Lékaři budou smět při záchraně lidí používat přístroje jinak, než jak stanovují předpisy. Může to posunout pokrok v medicíně, ale také je to eticky sporné.

Například ministr zdravotnictví Martin Holcát přiznává, že jako lékař porušil zákon. "Strčil jsem hlavu do oprátky kvůli devítileté Kačence, která byla v kómatu, a spolupodepsal se pod to, že jsme jí dali nevyzkoušenou léčbu. Povedlo se: po roce se probrala a žije," říká někdejší lékař pražské motolské nemocnice.

Nebyl sám. Lékaři občas porušují současné zákony a léčí i neschválenými metodami. Do budoucna to mají mít povolené. A to vyvolává velké diskuse.

"Vezměte si slavný příběh hasiče Jakuba Halíka, který dostal umělou srdeční podporu složenou ze dvou přístrojů, jež k tomu nebyly určeny," poukazuje lékař vyučující etiku David Macků na loňský unikátní zákrok v Institutu klinické a experimentální medicíny. "Zemřel a já se domnívám, že nemusel, protože lékaři si na něm jen vyzkoušeli metodu, která se zatím nikde na světě dlouhodobě neosvědčila, místo aby použili přístroj, který je lidskému srdci blíž," říká Macků.

"Často děláme takové zákroky a podaří se nám díky tomu stáhnout zpět do života pacienta, o němž jsme si mysleli, že už je v nebi," říká přednosta kardiochirurgie v IKEM Jan Pirk. Právě on voperoval umělé srdce Jakubu Halíkovi. "A nebyla to nevyzkoušená věc, my už jsme s tím zkušenosti měli. Jsme povinni bojovat o život pacienta všemi prostředky, navíc pacient se rozhodl sám po poradě s rodinou," říká.

Čeští lékaři však mají dostat pro experimentování více svobody. Ministerstvo zdravotnictví připravilo zákon o zdravotnických prostředcích, který má širokou podporu politiků a jenž na rozdíl od nyní platného předpisu experimenty dovoluje v případě, že je pacient v bezprostředním ohrožení života a souhlasí on nebo jeho zákonný zástupce i s riziky, která nevyzkoušená léčba může mít. To nynější zákon neumožňuje a lékaři jej tak ve snaze zachránit pacientovi život někdy poruší.

Nový zákon lékařům experimenty usnadní, ale nezbaví je viny za smrt či za ublížení na zdraví.

"Je to dobře, že zákon stanovuje nějaká pravidla – pro léky je máme už dávno, pro přístroje a zdravotnické prostředky ne. A hlavně je dobře, že lékař bude mít právo použít v krajním případě i metody, které jsou nevyzkoušené, protože tím může pacientovi zachránit život," řekl ministr Holcát.

Právníci jsou opatrnější. "Lékař smí použít nevyzkoušené věci, ale jen když je v krajní nouzi. A měl by to umět odůvodnit vědeckým poznáním, že taková věc už se někde použila nebo k ní směřuje výzkum," říká Ondřej Dostál, specialista na zdravotnické právo.

Lékař a etik David Macků oponuje, že na prvním místě by měla být pacientova bezpečnost. "Jinak z lidí děláme pokusné králíky. Přitom by si lékaři měli uvědomit, že u případného soudu bude soudce zajímat v prvé řadě to, zda byl dodržen zákon," upozorňuje.

Podle něj patří experimenty do klinického výzkumu a lékaři v nemocnicích mají používat už jen bezpečné a osvědčené metody.

Kardiochirurg Jan Pirk, který s pacienty experimentuje často, má opačný názor: "Pomáháme lidem, nad nimiž jinde zlomili hůl. Zkoušíme cokoliv, abychom jim dali šanci žít. K jednomu takovému pacientovi, který by tu dávno nebyl, nebýt naší odvahy pustit se do nevyzkoušené operace srdce, už šest let jezdím rok co rok na vinobraní a jen mu nadávám, že spokojeně tloustne," říká slavný lékař.

Nový zákon o zdravotnických prostředcích připravil ještě exministr Leoš Heger (TOP 09) a jako jeden z mála zákonů má šanci projít i v nové politické situaci. "Je na něm všeobecná shoda, není ničím kontroverzní, takže čekám, že bez problémů projde," říká k tomu náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue