Nevyžádaných e-mailů bude přibývat

  • 14
Chodí vám do mailové schránky zprávy s nabídkami na rychlé zbohatnutí nebo inzeráty na Viagru? Snažíte se, aby vám tyto e-maily už nepřicházely, ale zcela bezúspěšně? Nezoufejte - situace bude ještě horší. Podle amerických expertů se počet "spamů" - jak se nevyžádané zprávy nazývají - v dalších letech zvýší o třetinu. Už dnes je skoro každý druhý mail plující internetem nevyžádaný.

"Je stále snadnější posílat spamové maily. Lze například koupit CD-ROMy s miliony e-mailových adres," tvrdí Jared Blank, analytik týmu Jupiter Research.

Společně s kolegy zjistil, že průměrný americký uživatel e-mailu dostává nyní přes 2200 nevyžádaných zpráv za rok. Do roku 2007 se toto číslo zvýší o třetinu, odhaduje Jupiter Research.

Nevyžádaný je už skoro každý druhý mail
Společnost Brightmail, která vyvíjí software filtrující nevyžádané maily, na základě svých dat zjistila, že spam tvoří asi čtyřicet procent veškerých e-mailů procházejících internetem.

"Spam je globální problém. Mnoho těchto zpráv přichází z nezabezpečených serverů," podotkl Enrique Salem, šéf společnosti Brightmail.

Jak spam trestat, když není ilegální?
Americké internetové firmy se snaží společně s vládou problém vyřešit. Podle zákonů však spam není ilegální. "To, jak spammeři postupují, je mimo jurisdikci jakéhokoliv státu," tvrdí Salem.

Experti tvrdí, že šance zabránit spamům přesto existuje. "Je potřeba pár z nich vypátrat a příkladně je potrestat. To by ostatní mohlo zastrašit," míní analytik Jim Nail.

Americká federální obchodní komise nedávno zažalovala šest mladíků, kteří bombardovali uživatele internetu zprávami s nabídkami účasti v pyramidových hrách, falešnými půjčkami a e-mailovými filtry, které spamovým zprávám nebránily, ale naopak je přitahovaly.

Bránit se proti spamu je sysifovská práce
Rozesílatelé spamů objevují stále nové a důmyslnější způsoby, jak obejít filtry v nastavení e-mailových služeb. Naschvál píší nespisovně, do předmětů zpráv vpisují osobní vzkazy, budící zdání, že e-mail přišel od kamaráda.

"Spammeří jsou chytří lidé. Vedou neustálou zbrojařskou válku proti lidem, kteří šíření spamů, jichž neustále přibývá, brání," soudí Jim Nail, analytik společnosti Forrester.

I na českých serverech poskytujících e-mailové služby zdarma se lze setkat s filtry, které umožňují vytřídit poštu podle klíčových slov. Tato obrana je však marná, protože nevyžádané e-maily jsou obvykle velmi stručné a pravděpodobnost, že v tom krátkém textu bude některé z vašich klíčových slov, je tudíž malá.

Nefungují ani "černé listiny odesílatelů". Podle expertů zachytí jen deset procent spamů a často v této síti uvíznou i důležité zprávy.

"Na obranu nestačí jen sehnat seznam domén a jmen, odkud spamy chodí, protože jejich rozesilatelé své adresy často mění, aby byli o krok napřed," podotýká Jim Nail.
   
"Novou taktikou jsou plošné útoky, při nichž se spammeři snaží odhadnout správná jména e-mailových přihrádek lidí pracujících v různých firmách," uvedl analytik Joyce Graff ze společnosti Gartner.

"Je to jako virus. Pokud nemáte laboratoř na vymýšlení nových triků, pak cokoliv, co vymyslíte a použijete, přestane během půl roku fungovat," podotýká Graff.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video