Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevydírejte, vzkázal Korejcům Bílý dům

  14:59aktualizováno  14:59
Americká vláda znovu vyzvala Severní Koreu, aby ukončila svůj jaderný program. Zároveň prohlásila, že pokusy Pchjongjangu o vydírání Západu ve snaze dosáhnout obnovy dodávek ropy nemají naději na úspěch. "Nenecháme se vydírat," řekl v úterý mluvčí amerického ministerstva zahraničí Phil Reeker poté, co Severní Korea otevřela další jaderná zařízení.

"Pchjongjang musí zcela ukončit svůj jaderný program a dostát existujícím závazkům," uvádí se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.

"Nemůžeme v našem vztahu s KLDR postoupit vpřed, dokud Korea nepřestane porušovat své závazky."

USA a jejich spojenci se rozhodli přerušit dodávky nafty do Severní Koreje v listopadu kvůli přiznání Pchjongjangu, že neustal v úsilí o jaderné vyzbrojení.

KLDR poté začala oživovat elektrárny a další jaderné provozy, aby údajně nahradila ropu ve svém energetickém systému.

Spojené státy podezřívají KLDR, že využívala jaderné elektrárny v 90. letech k vývoji dvou jaderných zbraní.

Korea: Jaderný program chceme řešit jen s USA
Severní Korea obnovuje svůj jaderný program od začátku týdne. V pondělí začala snímat pečeti z laboratoře na sbírání plutonia z vyhořelých palivových článků v jaderné elektrárně Jongbjong.

Korejci tvrdí, že chtějí zařízení opět uvést do provozu. Plutonium se používá k výrobě jaderných zbraní.

Podle KLDR mohou krizi vyřešit jen USA. Pchjongjang varoval Washington, že pokud zapojí do řešení krize další státy, hrozí nekontrolovatelná katastrofa.

"KLDR začala v pondělí odstraňovat pečetě a monitorovací kamery v továrně na výrobu jaderného paliva, která byla jedním z provozů uzavřených na základě dohody s USA v roce 1994," sdělil nejmenovaný jihokorejský představitel citovaný agenturou AFP.

Další snahy USA vtahovat do sporu Japonsko a další země mohou podle KLDR vést k "nekontrolovatelné katastrofě". "Není potřeba, aby se do jaderného sporu vměšovala třetí strana. Případ se může vyřešit mezi KLDR a USA, tedy stranami za spor odpovědnými," napsal místní oficiální tisk.

Americký ministr zahraničí Colin Powell a jeho jihokorejský kolega Čche Song-hong v neděli o jaderném programu KLDR jednali telefonicky. Oba představitelé vyzvali Rusko a Čínu, aby pomohly přesvědčit KLDR o potřebě tento program zastavit.

Jihokorejský prezident Kim Te-džung ostře kritizoval Severní Koreu za to, že je hluchá, zatímco celý svět je proti tomu, aby vlastnila jaderné zbraně. Podle jeho slov Jižní Korea, Spojené státy, Rusko, Čína, Japonsko a Evropská unie důrazně vyzvaly Severní Koreu, aby se vzdala svého jaderného programu.

Korejci odpojovali kamery agentury
KLDR předtím potvrdila, že zahájila strhávání pečetí s cílem uvést elektrárnu opět brzy do provozu. Odpojila v něm také některé monitorovací kamery instalované Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Pracovníci agentury tak už nemají přesný přehled o tom, co se v jaderné elektrárně děje. Ta je přitom podezřelá z výroby plutonia k sestavení atomové bomby. MAAE o tom informovala ve svém sídle ve Vídni.

MAAE vyjádřila nad krokem Pchjongjangu politování. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Lou Fintor v sobotu vyzval KLDR, aby neobnovovala chod reaktoru a nenarušila tak mezinárodní dohodu z roku 1994 o restrukturalizaci jaderného programu.

Fintor v sobotu řekl, že americká vláda zatím zkoumá, co se v jaderném komplexu vlastně stalo. Dodal, že se zdá, že nebyly narušeny pečeti a kamery v úseku zpracovávání jaderného paliva a ve skladu s 8000 vyhořelými palivovými články.

"Pro naši zemi je to špatná zpráva," komentovalo krok KLDR japonské ministerstvo zahraničí, které se také snaží bilaterálními rozhovory přesvědčit Severokorejce, aby upustili od záměru posilovat svůj jaderný program. Podobně se vyjádřily USA, MAAE, Jižní Korea a další země.

USA zastavily dovoz topného oleje
KLDR uzavřelo Jongbjong a další jaderné reaktory na základě smlouvy s USA, které se zavázaly nahrazovat úbytek výroby elektřiny dovozem 500 tisícy tun topné nafty ročně.

USA nyní tyto dodávky zastavily s tím, že KLDR podle nich obnovila jiný jaderný program založený na obohaceném uranu. KLDR to popřela a 12. prosince sdělila, že v reakci na sankce USA obnoví výrobu plutonia.

Washington, který se připravuje na možnou válku k odzbrojení Iráku, opakovaně vyjádřil přesvědčení, že otázku KLDR lze vyřešit diplomatickou cestou. Za hlavní partnery v tomto úsilí přitom označují Japonsko, Čínu a Rusko.

Dělníci připravují základnu pro reaktor nové elektrárny v Kumho na severovýchodním pobřeží KLDR. (7. srpna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz