Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevšední pokusy squatterů

  8:32aktualizováno  8:32
Holešovice - V domě v ulici Za Papírnou se pokoušejí o soužití regulérní nájemníci se squattery. Přestože zde existují problémy, funguje soužití tamních mladých rodin a squatterů bez větších konfliktů. Dům opravila radnice Prahy 7 na sociální byty, ubytovnu pro učitele, policisty a další potřebné profese, zčásti i jako ubytovnu pro neplatiče. Suterénní byt získal do pronájmu Jakub Polák, aktivista, často označovaný za jednoho z vůdců anarchistů. Problémy v domě vznikají kvůli využívání nebytových prostor v přízemí a suterénu. Ty má v pronájmu občanské sdružení Centrum svobodného vzdělávání.
Rozhovor se squatterem Polákem čtěte uvnitř.

"Radnice sice mladým nabízí nepříliš vysoké nájemné, ale zapomíná se zmínit, že přízemí a dvůr obývají squatteři! Proč nabízí radnice byty za nájemné, když squatteři si tam bydlí zadarmo?" ptá se Kamila Tušlová.

Dvůr domu z části skutečně připomíná staveniště. Příchozího vítá štěkotem volně pobíhající pes, kousek od improvizovaného ohniště se povaluje polorozpadlý rezavý bicykl. Místostarosta Prahy 7 Luboš Vayhel však tvrdí, že nájemníci se soužitím se squattery problém nemají. "Lidé jsou sice zděšení, když se tam stěhují, ale později si už nestěžují," prohlásil Vayhel. Vadí mu však, že squatteři provedli v domě nepovolené stavební úpravy. "Je tam přistavěná zídka, která by se mohla zřítit a někoho zranit. A nepovoleným odběrem elektřiny ze společných prostor vznikl stotisícový dluh."

I my jsme občané, říká Polák

Co říkáte na výtku, že užíváte prostory, za které neplatíte?
V těchto prostorách by nebydlel nikdo, to není ani čtvrtá kategorie. Takže tu bydlí lidé ochotní žít skromným životem. Nevyžadují, aby se o ně staral stát, nechtějí žádné sociální dávky, umějí přežívat v podstatně tvrdších podmínkách. Každý opuštěný dům velmi rychle zchátrá, lidé ho prostě rozeberou a rozkradou. Squat přinejmenším zakonzervuje stav, zastaví další chátrání a zánik.

Má obecní úřad squaty podporovat i přesto, že od jiných lidí v tomtéž domě vyžaduje placení nájemného?
Městská samospráva není soukromá firma, jejímž smyslem existence je zisk. Obec je od toho, aby se starala o občany, a tohle jsou také občané, i když si zvolili jiný způsob života. Mají trošku jiné hodnotové spektrum než většina lidí, ale rozhodně to nejsou nepřátelé společnosti. V západní Evropě existují dohody squatterů s městskou samosprávou běžně. My navíc spolupracujeme s Městským centrem sociální práce, funguje to tady i jako kontaktní místo streetworkerů.

Můžete vaše vztahy s nájemníky označit jako sousedské?
S většinou lidí problémy nejsou. Bydlí tu rasově smíšené rodiny a oceňují, že je pro ně v téhle komunitě bezpečno. Řada lidí s námi sympatizuje. To, že se v domě objevují lidé, kteří nezapadají do obecně platných měřítek, je smyslem existence této komunity. Aby lidé nezůstali napospas ulici, podsvětí a drogám.

Vrchní komisař městské policie na Praze 7 Jiří Vacek určité potíže také zaznamenal. "Ti lidé si na dvoře rozdělávají ohně a nechají tam volně pobíhat psy. Neříkám, že jsou nebezpeční, ale lidi se jich zákonitě bojí," říká Vacek. "Psi jsou zvyklí žít ve společnosti lidí a jsou vychováni k tomu, aby nikomu neublížili," tvrdí Jakub Polák.

Vacek nepopírá, že nájemníci si na squattery nestěžují. "Situace se tam zklidnila. Nevím o žádných písemných stížnostech ani oznámeních na tísňové volání. Mám ale dojem, že se lidé možná bojí stěžovat si," říká komisař.

Luboš Vayhel poukazuje na to, že Polák a jeho komunita porušují podmínky dohody s radnicí. "Jakub Polák má smlouvu o pronájmu bytu, občanské sdružení má za symbolické nájemné pronajaty nebytové prostory. Já mám podezření, že v nebytových prostorách se nelegálně bydlí," řekl Luboš Vayhel. "Skutečně se tam stahují lidé, kteří v domě nejsou hlášeni," potvrdil Jiří Vacek. Jakub Polák však výhrady úředníků odmítá. Tvrdí, že se dohodl s radnicí na určité legalizaci squatu, který původně existoval v domě v ulici Pplk. Sochora. Že se do domu Za Papírnou 7 nastěhuje komunita squatterů, bylo tedy jasné od začátku. "Se starostou Dubem jsme při vyklízení squatu na Sochorově ulici jednali především o tom, co se bude s lidmi z toho squatu. Bydleli tam už několik let, měli práci, nešlo o žádné kriminálníky," prohlásil Polák. "Že se to nelíbí úředníkům z bytového či majetkového odboru? Naštěstí jsou lidé jako starosta Dub, berou v úvahu i sociální aspekt," prohlásil Polák.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Cvičení záchranářů se změnilo v ostrý zásah, našli promrzlého muže

(Ilustrační snímek)

Členové krkonošské horské služby nacvičovali v sobotu postupy při sesuvu laviny. Cvičení se ale záhy proměnilo v...

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz