Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevládní organizace marně válčí s HIV: od ministerstva nedostaly ani korunu

  10:46aktualizováno  10:46
Ministerstvo zdravotnictví rozdělovalo peníze na boj proti HIV infekci. Řídilo se však zvláštním klíčem: podpořilo jen projekty státních nemocnic či zdravotních ústavů. Nevládní organizace nedostaly ani korunu a ocitly se v existenční nouzi. Kvůli tomu odchází z grantové komise gay aktivista Jiří Hromada.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Jiří Hromada byl členem komise, jež dotace rozdělovala. "Na jaře jsme rozdělili částku 6,8 milionu korun, ta se pak kvůli úsporám snížila na polovinu. Na konečné rozdělení peněz už neměla naše komise žádný vliv. Proto se stalo, že nevládní organizace odešly s prázdnou. Nebyl podpořen ani jediný jejich projekt,“ uvedl Hromada, který se rozhodl na protest z komise odejít. V pondělí poslal rezignaci ministru Leoši Hegerovi (TOP 09).

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně byly kvůli úsporám podpořeny jen "zaběhlé" projekty. Kdo konkrétně o dotaci žádá, nemělo prý na rozhodnutí vliv. "Podpořilo se hlavně anonymní testování, na jehož základě je podchyceno nejvíce infikovaných osob," vysvětluje.

Smůlu tak má třeba společnost Rozkoš bez rizika, která provádí zdravotní osvětu mezi prostitutkami, nebo sdružení Portus Prachatice, jež pořádá přednášky pro studenty středních škol.

"Nejdřív jsme dostali dopis, že jsme uspěli. Pak přišel druhý, že bylo zahájeno správní řízení o odebrání dotace," popisuje šéf prachatického Portusu Júsuf Traore.

"Jsme pro ně jen ti, co žebrají o peníze"

"Žádali jsme jen o pár desítek tisíc, rozpočet na ty akce je půl druhého milionu. Tato zkušenost však potvrzuje, že vláda je k nevládním organizacím přezíravá – vidí v nich někoho, kdo jen žebrá o peníze," říká Traore.

Počet nakažených virem HIV v Česku v posledních letech roste. Nyní jich je zhruba 2 100. "Pokud si vláda myslí, že ušetřila tři miliony, mýlí se. Léčba jednoho nemocného AIDS stojí milion korun. Stačí čtyři noví a jsme v minusu," podotkl Hromada.

NA TESTY NEBUDOU PENÍZE

Jeden z mála projektů, který ministerstvo zatím podpořilo, je bezplatné anonymní testování na HIV v Domě světla. České společnosti AIDS pomoc a pražskému Domu světla přitom chybí letos několik milionů korun. Z přislíbené letošní státní dotace 2,736 milionu dostala zhruba 1,5 milionu. "Současný finanční stav je nejhorší za posledních 13 let a dá se označit za likvidační. Pokud se situace urychleně nezmění, bude muset Česká společnost AIDS pomoc, jako provozovatel Domu světla, výrazně omezit svoji činnost," přiznal ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý.

Dodal, že se obává ze zhoršení situace v České republice, která by mohla vypadat jako na východě Evropy. "Chápu, že ve všech resortech se musí šetřit, ale obávám se, že nám tyto úspory přinesou hromadu problémů v blízké budoucnosti a za pár let Česká republika může čelit epidemii HIV/AIDS, tak jako východní Evropa. Náklady na její řešení pak mnohonásobně převýší prostředky nutné na účinnou prevenci," uvedl Hlavatý.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Najdete na iDNES.cz