Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevkusné sochy andělů zmizí z ulice

  18:54aktualizováno  18:54
Staré Město - Bronzové plastiky dvou andělů, které se před několika týdny objevily před vchodem do hotelu a kasina Royal v ulici Na příkopě, mají do pondělí 11. června z bulváru zmizet. Je to černá stavba, kterou nepovolili ani úředníci první městské části, ani majitel pozemku, na němž sochy stojí. Tento případ současně odhalil, že v metropoli není ani po třiceti letech od vyhlášení centra za Pražskou památkovou rezervaci jasné, kdo a co v ní smí povolit.

Vedení kasina upozornilo na to, že soukromí majitelé domu požádali o souhlas s umístěním soch památkáře magistrátu. Souhlasnéí stanovisko opatřené kulatým razítkem  dostali. Ve skutečnosti je to jen cár papíru. Rozhodující je stanovisko odboru dopravy a souhlas města, které vlastní pozemek. "Ani jedno a ni druhé nemají," potvrdil vedoucí doboru dopravy první městské části Karel Žrout.
 
Právě jeho odbor je oprávněný rozhodnout o tom, zda plastiky mohou či nemohou stát na pěší komunikaci. "My jsme to nepovolili. A nesplnili ani podmínku mít souhlas majitele pozemku, což je v tomto případě odbor obchodních aktivit magistrátu," dodal Žrout. Současně stanovil lhůtu, že do 11. června musejí být plastiky odstraněny. I v takovém případě může být udělena pokuta od padesáti tisíc do dvou set tisíc pro soukromé osoby, u právnických osob až do výše půl milionu.

Lidé z kasina však věří, že sochy před vchodem nadále zůstanou. "Nás se to netýká. Je to věc majitelů domu, my o to nežádali. A stojí to před vchodem do hotelu, který provozuje jiná společnost. V této souvislosti nechceme být zmiňováni," uvedl manažér kasina, který si z bezpečnostních důvodů nepřál zveřejnit své jméno. Trval však na tom, že majitelé povolení mají. "Je to povolení památkářů," upřesnil.

Zmiňované povolení vydal odbor památkové péče magistrátu. Osazení dvou bronzových soch označil za přípustné s tím, že plastiky tam mohou stát na dobu určitou. V rozhodnutí, jehož kopii má MF Dnes k dispozici, je však tato lhůta nejednoznačná: jednou se jako termín uvádí konec příštího roku a podruhé konec letošního roku. Ačkoliv rozhodnutí  vydané spoluvlastníkům nemovitosti Františkovi a Monice Benešovým se nazývá závazné stanovisko, neexistující souhlas odboru dopravy nenahradí. A samotný fakt, že památkáři takové rozhodnutí vydali, je překvapující. Podle právníků tím totiž překročili svoji pravomoc vymezenou památkovým zákonem.

"To závazné stanovisko by mohlo být napadeno jako nicotný právní úkon," sdělil šéf právníků odboru památkové péče magistrátu Robert  Hejčík. Jde o to, že plastiky nestojí  na nemovitosti, ale před ní, na ulici. "Z dikce zákona vyplývá, že odbor památkové péče magistrátu může vydat závazné stanovisko pouze ke stavbám, stavebním změnám či udržovacím pracem na nemovitostech. Když na nějaký úřad přijde žádost, první, co má úředník udělat, je posouzení, zda je v jeho kompetenci ji vyřídit," podotkl Hejčík.

Odbor dopravy potvrdil, že podobný postup je běžnou praxí a dokonce si stanovisko památkářů někdy přímo žádá. "Že je to v rozporu se zákonem? Tomu se musím smát," reagoval Žrout. A dokonce v jiném případě, kdy naopak bez závazného stanoviska památkářů byly umístěny shodou okolností rovněž  v ulici Na příkopě kontejnery s květinami.

Státní památkový ústav v hlavním městě protestuje proti tomu, že souhlas památkářů magistrátu chybí. Nicméně zástupce ředitelky památkářů magistrátu Jiří Musálek připustil, že vydání závazného stanoviska povolujícho umístění soch bylo pochybením a odbor bude muset napříště postupovat jinak. Jak se tedy mohla zažít v praxe, kdy památkáři celé roky vydávali kulatá razítka i v případech, kdy jim to nepříslušelo? "Byla to snaha regulovat to, co se odehrává v rezervaci. Zdůrazňovat, že v některých případech náš souhlas není nutný, znamená nechat tomu volný průběh," vysvětlil situaci Musálek.

V případě bronzových plastik bylo však památkářské rozhodnutí spíš ve prospěch majitelů než ochrany centra. I někteří Pražané soudí, že na takovém místě jsou nevhodné. "Ty hrůzné plastiky před kasinem k tradicím koloritu města učitě nepatří," míní například Alena Kosová z Prahy 1.

Obří sochy andělů, které hyzdí (bez stavebního povolení) jednu z nejrušnějších ulic Prahy - ulici Na Příkopě. (22. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz