James Bain poté, co po 35 letech opustil floridské vězení. Testy DNA prokázaly jeho nevinu (17. prosince 2009)

James Bain poté, co po 35 letech opustil floridské vězení. Testy DNA prokázaly jeho nevinu (17. prosince 2009) | foto: AP

Nevinný Američan strávil 35 let ve vězení, ven ho dostal test DNA

  • 288
Američan James Bain strávil posledních 35 let ve vězení. Soud ho poslal v roce 1974 za znásilnění devítiletého chlapce za mříže na doživotí. Na začátku prosince se ale díky testům DNA zjistilo, že neprávem. Letošní Vánoce tak může dnes už 54letý muž strávit doma se svou nemocnou matkou.

O jeho propuštění dnes rozhodl floridský soud. Muž vyšel po desetiletích z vězení a okamžitě volal z mobilu své matce, že je na svobodě, popsala agentura AP. Řekl, že se nezlobí a těší se na některá svá oblíbená jídla a také snad na návrat do školy.

Bainovi bylo devatenáct, když se mu život obrátil naruby. Někdo tehdy znásilnil u města Lake Wales na Floridě teprve devítiletého chlapce. Ten policii vypověděl, že usnul se svými bratry a sestrami. Probudil se, když ho nějaký muž táhl pryč a poté znásilnil. Při identifikaci z fotek možných podezřelých ukázal později na Baina.

James Bain na policejním snímku z roku 1974.

Soud poslal Baina za vloupání, únos a znásilnění na zbytek života za mříže. Jeho rodina ale po celou dobu věřila, že je nevinný. V roce 2001 mu svitla naděje - Florida povolila otevřít staré případy a provádět testy DNA. Bain o to žádal čtyřikrát, pokaždé jeho žádost zamítli. Vyšlo to až napopáté.

A na začátku prosince se ukázalo, že sperma na chlapcových trenýrkách nemohlo být jeho. "Pověděla jsem mu to a najednou ztichnul. Poté řekl: 'Jsem opravdu šťastný' a začal se dusit," popsala televizi CNN první Bainovu reakci na dobré zprávy právnička Melissa Montleová z organizace Innocence Project (neziskové organizace, která se snaží prokázat nevinu některých vězňů pomocí testů DNA, pozn. red.).

James Bain s obhájcem u soudu, který ho propustil na svobodu. (17. prosince 2009)

James Bain s obhájcem u soudu, který ho propustil na svobodu. (17. prosince 2009)

"Tolik se bál o svou matku. Chce domů, aby se o ni mohl postarat," podotkla Montleová. Bainova matka, která je na vozíčku, nemohla zprvu uvěřit. "Byl ještě dítě, když se tam dostal. Snažila jsem se vydržet (...) bála jsem se, že se nedočkám toho, až ho pustí ven," svěřila se Sarah Reedová televizi CNN.

"Byla to před 35 lety příšerná nespravedlnost a teď ji nikdo nemůže skutečně napravit. Vzali mu jeho život a zpátky ho nedostane. Má však alespoň nyní šanci začít znovu," dodala Montleyová.

Jamese Baina vítají po propuštění na svobodu příbuzní. (17. prosince 2009)

Jamese Baina vítají po propuštění na svobodu příbuzní. (17. prosince 2009)

Tehdejší prokurátor Edward Threadgill je už v důchodu a na případ se podle svých slov nepamatuje. Ani na odsouzeného. "Zneklidňuje mě ale, že byl ve vězení nevinný muž (...) Myslím, že jsme udělali s tehdejší technologií vše, co jsme mohli. Udělali jsme to nejlepší, co jsme mohli."

Podle organizace Innonce Project strávil Bain ve vězení delší dobu než kdokoliv jiný z celkem 245 vězňů, kteří už byli na základně testů DNA osvobozeni. Baina čeká v novém roce ještě jedno slyšení, které oficiálně zruší předešlý rozsudek o jeho vině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video