Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slepý Zakynthos: o výhodný příspěvek pro nevidomé tu žádají i taxikáři

  11:02aktualizováno  11:02
Řecké ministerstvo zdravotnictví začalo vyšetřovat ostrov Zakynthos. Z místních údajů vyplynulo, že se tu vyskytuje mimořádně vysoký počet lidí žádajících invalidní příspěvek kvůli slepotě.
Na řeckém ostrově Zakynthos se šíří podezřelá epidemie slepoty. Ilustrační foto

Na řeckém ostrově Zakynthos se šíří podezřelá epidemie slepoty. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ostrov Zakynthos známý především svými historickými ruinami a tyrkysovým mořem si tak v Řecku vysloužil novou, nepříliš lichotivou proslulost jako "ostrov slepých", napsal list The Wall Street Journal.

O příspěvek požádalo zhruba 1,8 procenta z 39 000 obyvatel ostrova, upřesnilo ministerstvo. To je zhruba devítinásobně víc, než jaký je výskyt slepoty v evropských zemích uváděný ve zprávě Světové zdravotnické organizace z roku 2004. Mezi těmi, kdo na Zakynthosu požádali o příspěvek kvůli slepotě, přitom byl mimo jiné i místní taxikář či lovec ptáků.

O 36 tisíc invalidů méně

Ve snaze vykořenit podobné podvody řecké ministerstvo zdravotnictví před časem vyzvalo všechny žadatele o příspěvky, aby se registrovali v centrální databázi. Tam se musejí dostavit osobně nebo poslat někoho jako svého zástupce. V důsledku toho bylo letos o 36 000 žadatelů o příspěvky méně než v roce 2011, uvedlo ministerstvo.

Podle úředníků tihle "odpadlíci" byli podvodníky, kteří v mnoha případech žádali o několik příspěvků na stejné postižení anebo pobírali dávky za už mrtvé příjemce. Ministerstvo rovněž naznačilo, že někteří lékaři přijali úplatek za falešnou diagnózu nebo žádosti o příspěvky podepsali místní politici, aby získali podporu obyvatel. Ze Zakynthosu se do centrálního registru zapojilo jen 190 z téměř 700 lidí pobírajících dávky za slepotu, dodalo ministerstvo.

A zatímco vláda opěvuje tento zákrok jako úspěch, někteří lidé se obávají, že kampaň může stigmatizovat handicapované. Záběry lidí na vozíčku či s bílými hůlkami momentálně dominují zpravodajství ve sdělovacích prostředcích. "Zobrazování lidí s handicapem v médiích je naprosto nesnesitelné," řekl Joannis Vardakastanis, předseda řecké Národní konfederace handicapovaných lidí.

Zakynthos se stal symbolem všeobecné korupce, která sehrála roli v nynější finanční krizi Řecka. "Zdá se, že ti 'slepí' na Zakynthosu viděli jen barvu peněz," napsal například řecký list Ethnos.

Tento ostrov v tom ale rozhodně není sám, uvedli činitelé ministerstva zdravotnictví. Podvodné žádosti o příspěvky kvůli nějakému handicapu jsou podle nich problémem napříč celou zemí, který stojí vládu stovky milionů eur ročně.

Řecko pod tlakem zahraničních věřitelů zesiluje boj proti korupci i snahy snižovat výdaje. Ale zákrok proti podvodným žadatelům o příspěvky, který provází obvinění z politického pletichářství a nepřiměřenosti, jen ukazuje, jakým problémům podobné pokusy čelí.

Někteří z příjemců dávek, kteří se dostali pod prověřovací drobnohled, tvrdí, že v čase ekonomického šetření a nouze neměli v zemi, kde jsou důchody i platy čím dál tím skrovnější, jinou možnost.

Starosta Zakynthosu Stelios Bozikis v talk show řecké televize prohlásil, že ho místní obyvatelé naštvaní prošetřováním a škrtáním dávek před časem zasypali jogurtem. "Považoval jsem to za čest," dodal.

Prefekt ostrova: O slepotě nerozhoduji já, ale očař

Ze situace na Zakynthosu někteří viní bývalého prefekta ostrova Dionysia Gasparose, který vyplácení dávek musel schválit svým podpisem. Gasparos vinu popírá a tvrdí, že se stal obětí "politických her". Zároveň obvinil hlavního oftalmologa ve státní nemocnici na ostrově Nikolaose Vartzelise.

"Já nejsem ten, kdo rozhodne, že jste slepí," prohlásil. "Očař ano." Doktor Vartzelis rezignoval koncem března s tím, že tak jako tak už chtěl jít do důchodu. Obvinění z falešných diagnóz i přijímání peněz za ně odmítl.

V rozhovoru před svým odstoupením Vartzelis prohlásil, že si za svými rozhodnutími stojí. "Jsou tu případy lidí, kteří nemají rameno, o které by se mohli opřít, nemají chléb, aby se mohli najíst, a proto jsme možná zapojili veškerou shovívavost," řekl. "Byli jsme shovívaví, ale v mezích zákona."

Řecký ostrov Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...Najdete na iDNES.cz