Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ani zkušení řidiči často o potížích slepců v MHD nevědí, říká školitel

  12:07aktualizováno  12:07
Správně se orientovat v dopravě dnes nevidomým ulehčují nejen speciální vysílačky, které si mohou koupit, ale pomáhat by jim měli stále víc i řidiči MHD. Každý rok musí povinně projít školením. Nováčci si navíc zkouší, jaké to je cestovat tramvají, když člověk nevidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

K tomu, aby se slepec dostal, kam potřebuje, má už v dnešní době speciální vysílačku. Tou stačí namířit na přijíždějící autobus či tramvaj a hlasitě mu oznámí, jakým směrem jede. 

Kvůli čím dál většímu hluku z rušného provozu, motorkám, vrtulníkům nebo jen taškám na kolečkách ale může dojít k situaci, že přijíždějící autobus přeslechne. Řidič by měl v takových situacích správně zareagovat. „Pokud na zastávce vidí nevidomého, který k nastoupení nijak nereaguje, měl by otevřít dveře a osobně ho oslovit,“ vysvětluje školitel řidičů MHD v Brně Josef Konečný, který sám v mládí oslepl. 

Vysílačky na MHD

Speciální vysílačka, kterou nevidomí pro cestování v MHD používají, je malá krabička zhruba o poloviční velikosti, než má mobilní telefon. Má na sobě šest velkých tlačítek s čísly, kdy každé slouží k jiné věci.

Handicapovaní ji mohou použít v městské hromadné dopravě v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Plzni nebo Českých Budějovicích

Vysílačka se prodává ve speciálních prodejnách v Praze a v Brně. Stojí kolem tří tisíc korun, ale je možné u něj požádat o příspěvek. „Ve spojení s bílou holí je to pro samostatný pohyb a orientaci v terénu to nejlepší, co může být,“ řekl Josef Konečný. 

„Nevidící, ale nemusí rozpoznat, že mluví právě k němu. Lehký dotyk na loket je proto správnou volbou,“ vysvětluje dále. Podle Konečného si řidiči také často neuvědomují, že nevidomým odpovídají jen kývnutím hlavy. 

Řidiče rovněž překvapuje, proč nevidomí opakovaně vysílají povel ke zjištění čísla linky. „Přijímač povelů se totiž aktivuje až po odblokování dveří, což nemohou vědět, kdy nastane,“ zdůrazňuje Konečný. Časté jsou i situace, kdy  slepý nemůže najít tlačítko k otevření dveří. „Každý model ho má totiž někde jinde. Navíc pokud je zima nebo jaro a máte zmrzlé ruce, vaše šance je minimální,“ konstatuje školitel. V takových případech je třeba, aby nevidomý zmáčkl na vysílači tlačítko, které vyšle povel „nastupuje nevidomý“, a řidič by měl hned reagovat.

Řidič v roli slepce na vlastní kůži

Proto, aby řidiče takové situace nepřekvapovaly a dokázali jim naopak předejít, musí projít každý rok povinným školením. To vede Josef Kopecký, který oslepl v důsledku pracovního úrazu, když mu bylo 22 let. „Drtivá většina řidičů školení přijímá velice vstřícně. Často mi říkají, a to i dlouholetí zaměstnanci, že tyhle informace slyší poprvé v životě,“ říká. „Například i to, že zhruba sedmdesát procent nevidomých má nějaký zbytek zraku. Je to ale stále minimum a bílou hůl potřebují,“ doplňuje. 

Nově přijímaní řidiči mají navíc ještě hodinu věnovanou takzvanému „zážitku“. „Dostanou zaslepovací brýle, bílou hůl a sami si zkusí dohledat dveře do přistavené tramvaje, nastoupit, projít k dalším dveřím, otevřít si je a zase vystoupit,“ vysvětlil blíže jejich školitel. Díky tomu by se jim teoreticky získané informace měly vrýt hlouběji do podvědomí. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Královna Judita má po osmi stoletích tvář s pomocí 3D technologie

Při práci rekonstrukce obličeje královny Judity použil brazilský 3D designér...

Před několika lety odborníci zrekonstruovali podobu nejstaršího pražského kamenného mostu z roku 1172, pojmenovaného po...

Rodiče, plaťte. Základní škola je zdarma, ale pomůcky vyjdou i na tisíce

Johanin obsah tašky. Její učení váží tři kilogramy (2.10.2017).

Několik průzkumů se letos na začátku školního roku shodlo, že pouze za školní pomůcky zaplatí rodina žáka základní...

Generál Krejčí chtěl bránit Československo. Nedostal příležitost

Armádní generál Ludvík Krejčí.

Pouhých sedm slov stačilo, aby se armádní generál Ludvík Krejčí stal v září 1938 nejvyšším velitelem mobilizované...Najdete na iDNES.cz