Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový trik zlodějů: na bankomat nalepí „neviditelný“ pásek

  20:16aktualizováno  20:16
Zloději, kteří v Praze kopírují data z platebních karet a poté vybírají lidem bankovní konta, mají novou fintu. Na bankomat instalují miniaturní pásek, jehož si nevšimnou lidé ani na nejmodernějších typech bankomatů.
Zařízení na bankomatu je velmi obtížné odhalit (ilustrační foto)

Zařízení na bankomatu je velmi obtížné odhalit (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Že mají pachatelé novou technologii, ví kriminalisté z podsvětí. "Zařízení je tak miniaturní, že ho lze jen špatně odhalit," varuje Michal Ihnát, šéf týmu, který v Praze tyto zločiny vyšetřuje.

Zlodějská "kopírka" karet je speciálně vyvinutá na nové typy bankomatů se zelenou vstupní čtečkou, jež lidé považují za bezpečnější. "Přitom samotný zelený kulatý nástavec montujeme na bankomat právě kvůli ztížení skimmingu," poukázal Marek Pšeničný z tiskového centra České spořitelny.

Jen loni napočítala v Česku policie celkem 150 případů napadených bankomatů, z toho 114 jen v Praze.

"V hlavním městě počet těchto trestných činů klesá, i díky tomu, že na pachatele hodně tlačíme a máme více než padesátiprocentní objasněnost. Část zlodějů se tak přesouvá do jiných regionů," popisuje aktuální trend Ihnát.

Pachatelé potřebují na bankomat umístit dvě zařízení. Kameru, aby zaznamenala heslo - identifikační číslo, a také zařízení, které okopíruje data z karty. Právě tato technologie se neustále zdokonaluje.

Napadené bankomaty

rok 2012

Celkem ČR: 150
z toho Praha: 114

Zdroj: Policie ČR

Novinkou je úzký proužek asi pět centimetrů dlouhý, který zloději vlepí do zdířky, kam lidé vkládají kartu, když si jdou vybrat peníze. Kopírovací technologie je přitom téměř neviditelná, protože je zatavená ve stejně zeleném plastu, z jakého je vyrobená i čtečka bankomatu.

Set i s miniaturní kamerou přijde na tisíc euro, tedy necelých 26 tisíc korun. Zlodějům se investice vyplatí, protože z karet většinou vytáhnou mnohem větší sumy.

"Letos jsme dopadli Rumuna, který ukradl přes šest milionů a šest set tisíc korun," říká Ihnát.

Rumun byl důmyslný. Měl čtečku karet ve dveřích banky, jež zákazníci používají, když si jdou vybrat peníze pozdě večer. Aby dobře ukryl kameru v požárním hlásiči u stropu, vylezl dokonce na bankomat.

Pachatelům stačí mít skimmovací zařízení na bankomatu pouhých pár dní a získají statisíce. Například před rokem dva zloději takto "napadli" bankomat na pražském Perštýně a z karet zákazníků vytahali přes čtyři miliony.

Existuje jediná obrana. Zakrýt klávesnici pořádně rukou a vyťukávat PIN kód velmi obezřetně. Nové typy kamer mohou být umístěny tak záludně, že zaznamenají PIN i v případě, že člověk položí druhou ruku jen do výšky pěti centimetrů nad klávesnici.

"Jenže praxe ukazuje, a vidíme to na videích, že obrovské množství lidí i přes varování zadává PIN, jako když se pětileté dítě učí hrát na klavír. Pak to vidí nejen kamera, ale i člověk, který stojí opodál," podotkl policista.

Je přitom úplně jedno, jaké bance bankomat patří. Ohrožené jsou všechny po celé Praze. Kriminalisté vyšetřovali případy na Černém mostě, Karlově náměstí, v Praze 3 a zvláště oblíbený je bankomat na Národní třídě, protože ho často využívají turisté - mají dost peněz a bývají nepozorní.

Jak chránit bankomat? Magnetickým polem

Skimming jako takový pochází z Bulharska. Proto jsou tak často mezi členy dopadených part právě tito cizinci. Není to tak dávno, co se Ihnátově týmu podařilo chytit celou skupinu Bulharů jen pár minut předtím, než odjeli autobusem domů i s ukradenými daty klientů bank.

Zloději totiž nevybírají peníze z padělaných karet v Česku ani nikde jinde v Evropě. Zdejší bankomaty odečítají informace z čipu, jehož okopírování je těžší. Proto posílají informace o kartách spolupachatelům do USA (často Chicaga), Keni, Dominikánské republiky či třeba Peru.

Jejich bankomatům stačí data z magnetického proužku. Obvykle si spolupachatelé berou z lupu dvacetiprocentní provizi. Podsvětí má však drsnější pravidla, takže si nechávají větší část zisku a ke "skimmařům" v Česku se dostane jen zlomek nakradených peněz.

Samotné banky se také snaží proti skimmingu bojovat. "Monitorujeme transakce platebními kartami a v případě potřeby kontaktujeme jejich majitele nebo kartu zablokujeme," uvádí za Komerční banku Monika Klucová.

Nestandardní transakcí přitom myslí výběry velkých objemů peněz v zemích, jako je USA, Peru a další. Česká spořitelna montuje na bankomaty zábrany, které chrání prostor, v němž zákazníci zadávají PIN. "Uvažujeme též o montování antiskimmovacího zařízení," dodal Pšeničný.

O co přesně jde? Je to technologie, která pomocí magnetického pole zablokuje "zlodějskou kopírku".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Najdete na iDNES.cz