Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevezmete nabízenou práci, přijdete o sociální dávky, navrhuje ODS

  14:58aktualizováno  15:54
ODS chce navrhnout zpřísnění pravidel pro vyplácení sociálních dávek. Uchazeč o práci by měl na úřadu práce získat zaměstnání na plný pracovní úvazek do měsíce. Budou si moci vybrat z veřejně prospěšné práce, rekvalifikace nebo dalšího vzdělávání. Pokud si nevybere a nabídku nepřijme, bude z evidence uchazečů vyškrtnutý a přijde o dávky.

Předvolební plakát předsedy ODS Petra Nečase. | foto: ODS

Návrh by znamenal, že za nezaměstnané vyškrtnuté z evidence stát nebude platit sociální pojištění ani jim nebude započítávána takzvaná náhradní doba do důchodu. Příslušné právní úpravy by měly být hotové v průběhu prvního pololetí příštího roku.

"Sociální systém nesmí být zneužíván, protože tím je zneužívána i naše solidarita. Ti, kteří pobírají sociální dávky, si musí uvědomit, že vedle práv mají i povinnosti. Podporu si zaslouží ten, kdo si aktivně hledá práci. Ti, kteří pracovat nechtějí anebo odmítají aktivity, které jim pomohou se postavit na vlastní nohy, dávky nedostanou," uvedl k návrhu předseda ODS i vlády Petr Nečas.

Podle Nečase i jeho straníků mají dávky pomoci překlenout nezaměstnanému špatné období, ale nemají sloužit jako náhrada příjmů. Člověk, který chce dávky pobírat, musí striktně dodržovat pravidla jako je například povinná školní docházka dětí nebo aktivní hledání práce.

"Díky zpřísnění vyplácení sociálních dávek se jednak rychle sníží počet uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadů práce. Předpokládám, že by se jejich počet mohl v krátké době propadnout až o 100 tisíc. To přinese úsporu pro obecní rozpočty, protože se sníží výdaje na příspěvky na živobytí, které vyplácejí obce," dodal Nečas s tím, že to omezí i prostor pro nelegální práci.

"Ušetří radnice, sníží se nezaměstnanost"

Sociální dávky podle aktivit nezaměstnaných nebo kombinace peněz a poukázek už zavedlo několik měst. Patří mezi ně například 12 pražských radnic, ale také liberecký městský úřad a radnice v Kladně, Děčíně, Chomutově či v Mariánských lázních.

Strana chce vyplácení dávek nepeněžní formou prosazovat například v situaci, kdy to ochrání zájmy dětí. Tvrdě chce jít ODS také proti lidem, kteří v práci skončí z vlastní vůle. Takoví nezaměstnaní musí v budoucnu podle ODS počítat s nižší státní podporou.

Návrh si vyžádá funkční, nejenom organizační reorganizaci úřadů práce a legislativní úpravy, mezi které patří změna zákona o zaměstnanosti. Vyžádá si i dodatečné náklady na rekvalifikace. Uhradila by je však úspora na nákladech za nezaměstnané, kteří by byli vyřazeni z evidence.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz