Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěřte předpovědím amatérů, varují meteorologové ČHMÚ

  12:15aktualizováno  15:57
Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák se na svém blogu pustil do "neoficiálních" webů o počasí. Obviňuje je z amatérismu a matení veřejnosti chybnými předpověďmi. Jeho kritika směřuje například k výstražné službě pojišťovny Uniqa a opětovně i ke konkurenční společnosti Meteopress.

Mluvčí ČHMÚ se vymezil proti konkurenci ve formě Meteopressu, ale také například proti servisu pojišťovny Uniqa. | foto: iDNES.cz

Z BLOGŮ

Matení veřejnosti

"Na internetu se objevilo několik nových webů, které si kladou za cíl vydávat výstrahy na nebezpečné počasí," upozornil ve svém blogu na iDNES.cz mluvčí ústavu Petr Dvořák.

A dodal, že k předpovědím jsou způsobilí jen profesionální meteorologové, kteří za pomoci přístrojů sledují vývoj počasí 24 hodin denně.

"Nelze namítat nic proti lidem, kteří mají meteorologii jako své hobby, dělají si vlastní předpovědi nebo pozorují počasí a píšou si je do deníku. Námitky máme až potom, kdy někdo takový vystoupí na veřejnost, prohlásí se za meteorologa a roztrubuje své většinou zmatené a matoucí výstrahy do všech stran," vysvětluje Dvořák.

Aniž by výslovně jmenoval, pouští se meteorolog do meteorologického servisu pojišťovny Uniqa. Pojišťovna rozesílá klientům varování například před kroupami.

"S kritikou se setkáváme v této souvislosti poprvé a výrazům o amatérské či dokonce zájmové činnosti bychom se velmi bránili. Například při posledním krupobití v Praze jsme s předstihem informovali téměř dvacet tisíc klientů, před přívalovými dešti začátkem srpna na devět tisíc klientů v postižených regionech," ohradila se podle ČTK mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

REAKCE POJIŠŤOVNY

"S firmou Ubimet spolupracujeme od léta 2009. Stejná firma obsluhuje v podobné službě 600 tisíc klientů v sedmi evropských zemích a doposud jsme ze strany klientů využívajících výstražný servis nezaznamenali žádné kritické ohlasy, naopak. Firma Ubimet má navíc platnou smlouvu právě s ČHMÚ o komerčním využívání jejich zdrojových dat z meteostanic, tedy Ubimet na území ČR vychází z podkladů dodávaných z ČHMÚ, odkud se nyní ozývají "varování". Zpochybnění z těchto míst je v této souvislosti skutečně přinejmenším překvapivé, řekla iDNES.cz mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Amatérismus nejhrubšího zrna, bouří se Tolasz

Předpovědi pojišťovně dodává společnost Ubimet. Ta čerpá data z mnoha meteostanic a zpracovává předpovědi pro celou střední Evropu. Rovněž provozuje i portál www.meteo-varovani.cz. I proti němu se meteorologové vymezují, náměstek ředitele ČHMÚ Radim Tolasz jej označil za amatérismus nejhrubšího zrna.

Stránky také disponují "meteorologickým slovníčkem", který podle Dvořáka mate veřejnost neodbornými výrazy jako bouřková níže, zácpa vzduchu či střih.

Úřad už před časem kritizoval konkurenční firmu Meteopress, která za úplatu poskytuje zpravodajství řadě českých médií. I nyní se Dvořák do Meteopressu nevyřčeně, byť poměrně jednoznačně pustil.

OJEDINĚLE PŘEHÁŇKY. ALE KDE?

Jak rozumět slovníku meteorologů

"Vynoří se figurka, která si na předpovídání počasí buduje svoji jakousi mediální slávu. Vůbec nevadí, že počasí nerozumí. Důležité je prorazit do médií a nenechat se sestřelit," postěžoval si na blogu.

Meteorologové z ČHMÚ tím připomínají argument, že pravou líhní vykladačů počasí je katedra meteorologie a ochrany prostředí na Matematicko-fyzikální fakultě UK, zatímco tvář Meteopressu Dagmar Honsová vystudovala Českou zemědělskou univerzitu.

Honsová říká, že při nástupu do Meteopressu o sporech mezi touto společností a ČHMÚ nevěděla. Meteorologů ČHMÚ si prý váží a doufá, že do dvou let bude mít ten samý titul, který mají oni. "Ale podívejte se na lidi, kteří v ČHMÚ dělají výstrahy - tam také jsou lidé, kteří katedru meteorologie nemají," řekla iDNES.cz.

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV

I ČHMÚ si za své služby účtuje peníze, asi polovinu ze svého 700milionového rozpočtu si musí vydělat komerční činností. Kompletní zpravodajství proto poskytují za úplatu, většina informací je však volně na jejich internetových stránkách. Například Ředitelství silnic a dálnic už ale ohlásilo snížení peněz na nákup informací od ČHMÚ, které silničáři využívají třeba pro zimní údržbu. Ústav navíc musí v příštím roce ušetřit až deset procent rozpočtu.

Kterým předpovědím víc věříte?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. října 2010. Anketa je uzavřena.

ČHMÚ 4048
Meteopressu 283
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz