Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěřím, že za všechno může vláda, mafie, Rusové, Američané, jen ne my sami

  16:08aktualizováno  16:08
Nejdůležitější hodnoty pro budoucnost českého národa se asi příliš neliší od hodnot, které jsou nejdůležitější pro národy jiné, píše chemik Josef Michl z University of Colorado ve svém příspěvku k České vizi - desítce nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát naše společnost.

Potřebujeme se umět více spoléhat sami na sebe a brát odpovědnost za situace, v nichž se nacházíme. | foto: Radek Miča, MAFRA

Podstatné je znát od všeho pravou míru, a to není vždy snadné. Zdá se mi, že potřebujeme více optimismu a sebedůvěry, méně škarohlídství a cynismu, aniž bychom se však stali naivní a přeceňovali se.

Potřebujeme více snášenlivosti a ohleduplnosti, aniž se vzdáme základních morálních zásad, zejména čestnosti a neúplatnosti. Proti zlodějství, podvodům, podvůdkům a lišáctví bychom měli být neúprosní.

Potřebujeme se umět více spoléhat sami na sebe a brát odpovědnost za situace, v nichž se nacházíme. Nevěřím, že se s nimi nedá nic dělat, že za ně může vláda, mafie, Rusové, Američané, Evropská unie, Romové, bohatí, chudí, mladí, staří či případně sousedův pes, jen ne my sami.

Ctěme tradice

Potřebujeme více cítit své národní tradice a přenášet je novým generacím bez podceňování tradic jiných společenství a generací a aniž bychom ztratili schopnost současně přebírat odjinud to nejlepší.

Nemám pochyb o tom, že v naší společnosti, jako jinde v Evropě, časem uvidíme více lidí různých národností a kultur. Měli bychom mít tolik sebejistoty, abychom je uměli přijmout ne jako hrozbu naší vlastní kultuře, ale jako její obohacení. Moje manželka, rodilá Američanka, má za to, že by možná bylo dobré, kdyby došlo k veřejné diskusi o tom, co vlastně znamená být Čechem, čeho si v naší společnosti, městě, obci či rodině vážíme a co se nám líbí méně (a já s ní jako obvykle souhlasím). Jaké máme těžkosti, co považujeme za nebezpečí? Jak můžeme přispět k řešení problémů, před kterými stojí Česká republika, Evropa, neřku-li celý svět?

Rok poněkud organizované introinspekce by neškodil. Nedomnívám se, že by došlo k celonárodní shodě, ale lidé by třeba zjistili, že mají daleko více společného, než se domnívají. Ovšem názory a nápady by měly přijít zespodu, spontánně, nikoli seshora, i když by celou akci nejspíš musela zajistit nějaká inspirující veřejná osobnost. Zeptal bych se hlavně mladých lidí ve školách, ti jsou nakonec nejdůležitější a mohou se přitom cvičit ve slohu. Taková občanská iniciativa asi přirozeněji napadne někoho, kdo žil většinu života v Americe, než Evropana, který je spíše zvyklý na to, že si život a aktivity organizuje pomocí státu nebo politických stran.

Méně ješitných politiků

Když jsem se zmínil o politice, nemohu se zdržet poznámky, že ve veřejném životě potřebujeme více inspirujících státníků a méně malicherných a ješitných politiků, více velkodušnosti včetně radosti z úspěchu druhých a méně zloby a závisti. Rád bych viděl více upřímných nadšenců, kteří mají schopnost vtáhnout veřejnost do diskuse, vybrat nejlepší nápady, které slyší, a dokázat je uvést v život. Rád bych viděl lidi, kteří se snaží dosáhnout shody tam, kde to jde, a jsou zásadoví tam, kde to je zapotřebí.

Asi tušíte, že jsem rád, že jsme si ve Spojených státech zvolili Baracka Obamu.


ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...Najdete na iDNES.cz