Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neuvěřitelné, drzost, hodnotí lidovci nápad Šlechtové vyvlastnit Hrad

  12:39aktualizováno  12:39
Nápad ministryně pro místní rozvoj za ANO Karly Šlechtové zákonem určit, že celý Pražský hrad patří státu, pobouřil koaliční lidovce. Neuvěřitelné, Apríl už byl, drzost, takovými slovy hodnotí nápad kolegyně z vlády. Věc je o to pikantnější, že ve středu vláda odmítla obdobný nápad opozičních komunistů.

Pražský hrad, věže Chrámu svatého Víta | foto:  František Vlček, MAFRA

„Návrh paní ministryně pokládáme za neuvěřitelný. Vyvlastnění je v demokratické společnosti naprosto krajní alternativou, k níž se sahá ve chvíli, kdy jde o velmi důležitý veřejný zájem a žádné jiné řešení není možné. V případě Pražského hradu neplatí ani jedno,“ ohradili se v oficiálním prohlášení proti nápadu Šlechtové křesťanští demokraté.

KOMENTÁŘ: Zeman a Šlechtová chtějí znárodňovat. Chraň nás pánbůh

Zdůrazňují, že neexistuje žádný legitimní veřejný zájem zbavit vlastníky jejich majetku a ani nenastal žádný konflikt, který by bylo třeba řešit takto drastickým zásahem do jednoho ze základních občanských práv.

Jednotliví politici KDU-ČSL volí ještě tvrdší slova. První místopředseda Marian Jurečka hovoří o drzosti a na Twitter napsal, že větší blbost dlouho neslyšel.

„Mluvit o zestátnění historických objektů mi přijde jako neskutečná drzost. Motivům nerozumím,“ uvedl Jurečka. „Apríl už snad byl, ne?“ zhodnotil nápad vládní kolegyně předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek.

11.května 2016 v 18:38, příspěvek archivován: 12.května 2016 v 12:28

Areál Pražského hradu by měl patřit státu, má to být zakotveno v ústavě, navrhla Šlechtová. Větší blbost jsem dlouho neslyšel!

Podle březnové dohody o majetkovém vyrovnání mezi Hradem a zástupci katolické církve, získala Metropolitní kapitula budovu Nového proboštství a jeden z novogotických Mockerových domů. Náboženská matice dostala klášter svatého Jiří. Církev získala také kostel Všech svatých, dalších nároků na hradní nemovitosti se vzdala. (více zde)

Ministerstvo pro místní rozvoj už ve středu poslalo svůj návrh ústavního zákona, aby celý Hrad patřil státu, do meziresortního připomínkového řízení. Katolická církev, která vlastní několik budov v areálu Hradu, ho pokládá za porušení ochrany soukromého vlastnictví. Ministerstvo argumentuje historickými i praktickými důvody, například zachováním památek a ochranou prezidenta v jeho sídle. (více zde)

Šlechtová: Ať lidé určí, zda má Hrad patřit církvi, či nám všem

Šlechtová ve čtvrtek nově přišla s tím, že by o vlastnictví Hradu, zda má patřit církvi či „nám všem“, měli rozhodnout sami lidé, což je nepřímá výzva k referendu. Podobně nedávno chtěla referendum o tom, jestli lidé chtějí, aby se používal zkrácený anglický název České republiky Czechia.

12.května 2016 v 13:18, příspěvek archivován: 12.května 2016 v 13:33

Kdyz dojdou argumenty nastupuji u lidovcu urazky? KDU-CSL vubec nepochopilo smysl predlozenych zakonu. Radi jim to vysvetlime v meziresortu.

Podle předsedy ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce z ČSSD by měl navrhovaný zákon jen symbolický smysl, a přitom by stát přišel na stovky milionů korun. Pochybuje o jeho smyslu. „Pokud vím, tak bychom to vyvlastnili, zaplatili stovky milionů korun církvi, že přejde vlastnictví na stát, a následně uzavřeli dohodu o užívání, která by zřejmě byla bezplatná,“ řekl Tejc.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že posouzení návrhu nechá na zákonodárcích, kteří by ale měli mít na paměti březnovou dohodu o majetkovém vyrovnání Hradu se zástupci církve.

Souhlasíte s návrhem ministerstva pro místní rozvoj zestátnit celý areál Pražského hradu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. května 2016. Anketa je uzavřena.

NE 2137
ANO 868

„Každá politická strana, a samozřejmě i člen vlády, může předložit jakýkoliv návrh zákona. A je na zákonodárcích, aby o takovém návrhu rozhodli,“ uvedl Ovčáček.

Ve středu vláda odmítla obdobný návrh opozičních komunistů, kterým se Sněmovna bude zabývat, i když nový nápad Šlechtové vládou neprojde. Komunisté navrhli, aby zákon o Pražském hradu státu zakotvil právo hospodaření k nemovitostem v jeho areálu, k ostatním nemovitostem tvořícím s nimi jeden funkční celek a k souvisejícím movitým věcem.

Co na Hradě nepatří státu

- Náboženská matice je vlastníkem Jiřského kláštera; přilehlá bazilika sv. Jiří zůstala ve vlastnictví státu.

- Metropolitní kapitula u sv. Víta je vlastníkem Nového probošství, které tvoří soubor Mockerových domů, tří novogotických objektů na severní straně náměstí U Svatého Jiří.

- Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském získala smlouvou kostel Všech svatých.

- Církev má podle dřívějších dohod v pronájmu Mladotův dům a Staré probošství.

- Katedrála sv. Víta po letech sporů zůstala ve vlastnictví státu, spravuje ji společně stát a církev.

- Lobkowiczký palác na Pražském hradě byl rodině Lobkowiczů vrácen v roce 2002, od roku 2007 jsou v něm veřejně přístupné umělecké sbírky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz