Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neustupovat, udeřit!

  15:54aktualizováno  15:54
Přiznávám, že mi poslední dobou zůstává rozum stát nad chronicky ubrečenými výlevy celé řady jednotlivců, kteří se nás všechny (a hlavně amerického prezidenta) neustále snaží varovat před ukvapeným vojenským zásahem. Navrhují, že by se prý západní svět měl zamyslet nad tím, jak změnit svoji politiku, a připravit tak terorismus o jeho podhoubí. Prý za všechno může frustrace chudých lidí na Blízkém východě, kterým již nezbývá žádná naděje a proto se dopouštějí zoufalých činů.

Nerozumím, proč by měl západ nést odpovědnost za chudobu lidí, žijících v oblasti s největším nerostným bohatstvím na světě. Ti ubozí Arabové sedí na milionech tun ropy. Stačilo by jen k bohatství přidat trochu práce a mohli by se směle rovnat nejvyspělejším západním zemím; Německu, Japonsku.

Oni ovšem o tvůrčí práci nestojí. Miliardy za ropu proudí do rukou nepříliš početné vládnoucí vrstvy a ti ostatní patří k těm "frustrovaným chudákům". Až dojde ropa, budou zase chudí všichni. A frustrovaní.

Podobně se chovali i obyvatelé Palestiny, dávno před vznikem Izraele. Prodávali židovským osadníkům půdu a ti na ní začali usilovně pracovat a bohatnout. Potom půda došla a Palestinci  byli frustrovaní. Takže proti Židům začali válčit ještě než ze země odešel poslední britský voják.

Tohle všechno přece známe i z vlastní zkušenosti, i když  ne ve stejné podobě. Na závisti a nenávisti vůči bohatým a úspěšným byl založen bolševický režim, který nám víc než čtyřicet let otravoval život.

Proto si myslím, že jedinou cestou je masívní zásah proti těm zemím Blízkého východu, které podporují terorismus. Samozřejmě, to znamená válku a válka vždycky znamená oběti i na civilních obyvatelích.

Ale jedině přímá a drtivá porážka (jak ukázal m.j. příklad již jednou zde zmíněného  Německa a Japonska) může v takových zemích vést k zásadní a skutečné změně politického systému, jež v konečném důsledku vyústí v prosperitu a ukončí všechny frustrace.

Spojené státy musí odpovědět na hnusný teroristický útok z 11. září rozsáhlým, tvrdým protiúderem. Opravdu je třeba připravit terorismus o jeho podhoubí. To podhoubí však existuje jen vinou zločinných vlád několika málo států. A nejen těch současných.

Mnozí z nás si pamatují například jména Gamal Abdul Násir a Háfíz Asád. Dnes je zde zase Saddám a fousatí tálibánci. Všichni mají jedno společné: vůli vládnout podle svého, za každou cenu a bez ohledu na to, kolik lidí přitom přijde o svobodu nebo o život.

Jedinou vhodnou odvetou je svržení takových režimů, obsazení jejich zemí a postupná obnova normálního života, kterou by kromě západu měly financovat i nejbohatší státy Blízkého východu.

Na závěr připomínám všem zmíněným uplakánkům: Kdyby Spojené státy a západní svět v důsledku úterního teroristického útoku skutečně změnily svoji politiku (například přestaly podporovat Izrael), znamenalo by to jasný signál, že terorismus se vyplácí. Potom by se svět asi skutečně změnil - ale v takovém světě by už to nebylo k žití.
 
Miroslav Košťál, Praha 10

[mailto:kostalmirek@volny.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Najdete na iDNES.cz