Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neúspěšní žáci autoškol dostanou šanci

aktualizováno 
Všichni žáci autoškol, kteří neuspěli u písemných testů kvůli chybně formulovaným otázkám, mají reálnou naději, že jim zkouška bude uznána. Ministerstvo dopravy chce napravit to, co zkazilo: některé otázky u závěrečných písemných testů, které připravili podřízení ministra Jaromíra Schlinga, byly špatně formulovány, a proto někteří zájemci o řidičský průkaz u zkoušek propadli.

"Chtěl bych tyto lidi vyzvat, aby se přihlásili. V autoškolách je test uložen, takže zkušební komisaři ho budou moci překontrolovat a pak říct: Ano, kdyby nebylo této chyby v testu, zájemce by zkoušku udělal. S tím se pak budeme muset vypořádat," řekl ministrův náměstek Karel Holl.

Náměstek Holl dodal, že tento návrh zatím nebyl formulován jako oficiální stanovisko ministerstva. Přesný postup, jak mají neprávem propadlí žáci autoškol postupovat, bude znám příští týden.

Ministerstvo zatím neví, kolik lidí na špatně formulované otázky doplatilo. "Teď je to všechno v šetření. Nemyslím, že jich bude moc, předpokládám, že to budou jednotlivci," řekl Holl. Televize Nova, která o případu informovala jako první, uvedla, že takových žáků může být mnohem víc.

Ministerstvo zatím ani neví, jak bude postupovat, pokud někdo bude chtít finanční odškodnění za to, že řidičský průkaz kvůli chybným testům nedostal.
"To nevím. Myslím ale, že se snažíme o vstřícný krok. Jestliže byl občan poškozen, je morální povinností se s ním nějak dohodnout," tvrdí Holl.

V testech jsou chyby například u obrázků křižovatek. Vladimír Hřebíček, majitel autoškoly v Jeseníku, uvedl, že u některých obrázků je špatný postoj policisty, který určuje, v jakém pořadí auta křižovatkou pojedou. Zaměněny jsou rovněž některé značky. "Že tam jsou chyby, jsme věděli už v únoru, v březnu, ale nikdo pro to neměl uši," řekl Hřebíček.

Také Pavel Derda, majitel autoškoly ve Dvoře Králové, řekl, že v testech byly chyby a že kvůli tomu patrně někdo neuspěl. "Zhruba každý třetí žák propadne," řekl Derda.

Přestože ministerstvo uvedlo, že špatné testy už vyměnilo, například v Jeseníku tomu tak ještě není. "Některé listy se vyměnily, ale některé ještě ne," řekl Hřebíček.

"Na poradě u pana ministra před čtrnácti dny bylo řečeno, že do třiceti dnů budou testy v pořádku. Mělo by to tedy být nejpozději v září," sdělil náměstek Holl.
Pavel Skládaný z brněnského Centra dopravního výzkumu se domnívá, že na případ se zkušebními testy se dá dívat dvojím způsobem.

"Můžeme připustit, že tam jsou chyby. Ale ty jsou opravitelné," řekl. "Druhá věc je, že systém výuky a zkoušek, je principiálně postaven jinak, než by měl být. Dělá z řidičů spíše právníky než kvalitní řidiče."

V testech může žák například narazit na otázku, jestli dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě" patří do skupiny značek výstražných, upravujících přednost, informativních či příkazových.

"Anebo od kolika let může jezdec sedět na koni," dodal mluvčí Asociace autoškol Bedřich Liška. "Pan ministr nechal za čtyřicet milionů udělat testy a teď je chce za každou cenu udat."

Přitom ministr Schling si v květnu teoretické písemné testy sám zkusil a nezvládl je. Neuspěl ani profesionální řidič autobusu, který najel 1,5 milionu kilometrů bez nehod. Ministr Schling přesto trvá na tom, že charakter písemných testů měnit nehodlá.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Finanční úřad pro Liberecký kraj
vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním II

Finanční úřad pro Liberecký kraj
Liberecký kraj
nabízený plat: 18 810 - 28 320 Kč

Najdete na iDNES.cz