Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neúspěšní lidé by měli skončit, říká šéf ČSSD

  1:18aktualizováno  1:18
Neúspěch v komunálních volbách si šéf ČSSD Jiří Paroubek nepřipouští. V regionech, kde si strana pohoršila, by měli podle něj lídři této strany zvážit své setrvání v politice nebo by se neměli snažit být příště v čele kandidátek.

Já si nemyslím, že ty volby pro nás byly neúspěchem, říká Jiří Paroubek. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Volební speciál

Když se trochu s odstupem času podíváte na výsledek víkendových voleb, vidíte nějaké vlastní chyby, kvůli kterým uspěla ODS, a ne ČSSD?
Nevím, kam mě chcete tlačit. Já si nemyslím, že ty volby pro nás byly neúspěchem. Problém je, že úspěch ODS je mnohem větší než náš, ale my jsme přece zaznamenali nárůst hlasů. Dokonce ve statutárních městech máme čtvrtinové zastoupení, zatím jsme měli jen pětinové, takže se nedá říci, že jsme prohráli volby. Jestli je někdo prohrál, tak jsou to lidovci a komunisté.

Nemělo by být pro vás ambicí nepoměřovat se jen se svým předchozím výsledkem, ale s tím, že vám někde ODS utekla natolik, že vás může vyřadit z koalic ve městech?
To je ještě velmi předčasné. Kromě toho koalice v Brně nebo Ostravě se bez nás neobejdou a v řadě dalších měst také ne. Je to věc jednání.

Očekáváte, že lídři sociální demokracie v těch regionech, kde jste neuspěli, nabídnou své funkce?
Očekávám, že tam, kde byli lidé neúspěšní, kde šel volební výsledek dolů, že by ti lidé měli zvážit své další setrvání v politice nebo by se neměli snažit být příště na čele kandidátek.

Nemůže být problém ve vašem tvrdém, konfrontačním kurzu, který jste vůči občanským demokratům změkčil až těsně před volbami? Nemyslíte si, že pro některé lidi sice může být ČSSD přijatelná, ale vy osobně je odrazujete?
Především je třeba se na to podívat i s politology. Jestli něco je možné ovlivnit v komunální politice, tak jsou to větší města a v nich ČSSD šla nahoru, to je zřejmé.

Ale ODS šla nahoru o dost víc.
No dobře, ale sociální demokracie šla nahoru a to se nedá říci o lidovcích a komunistech, kteří nedělali žádnou konfrontační politiku.

Když jste měl setkání s krajskými lídry ČSSD, tak vás nekritizovali?
Jednak mě nikdo nekritizoval a jednak jsem převzal stranu před pěti měsíci a dovedl ji k nejlepšímu volebnímu výsledku v historii. To, že se vyjednávání o vládě vedla tak, jak se vedla, a mnozí na nás útočili, že my jsme viníci toho, že se nepodařilo najít dohodu, tak to se pravici a médiím povedlo. Ale to, že nám teď postoupilo jedenáct kandidátů do druhého kola senátních voleb, je jednoznačný úspěch.

ODS vás teď může přitlačit při vyjednávání o vládě tím, že to může spojit s vyjednáváním o komunálních koalicích, do kterých vás mohou přibrat, pokud se změní váš postoj při jednáních o vládě.
To si myslím, že se nemůže v žádném případě stát, protože to je tak decentralizované, že to nemá v rukou ani ODS, ani já. Já bych chtěl vidět, jak bych radil někomu v Horní Dolní, jak má udělat koalici, a stejně si to neumím představit u ODS.

Dal jste výzvu k senátním volbám, že podpoříte – kde to jde – všechny kandidáty proti ODS. Lidovci ani zelení vaši výzvu neopětovali, podpoříte jejich lidi i tak?
Jednání probíhají, ne na centrální úrovni. Máme samozřejmě zájem na tom, aby bylo zvoleno co nejvíce lidovců, aby byli zvoleni nezávislí kandidáti. Možná to někde bude překvapení. Vzájemná podpora bude.

K jednání o vládě – pořád si myslíte, že je ještě ve hře velká koalice, kterou jste ODS nabídl?
Když něco nabídnu, tak to myslím vážně a platí to. Budeme pracovat na všech variantách, které jsme navrhli, protože předčasné volby nechceme.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

ŽIVĚ: Strany vydají Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Premiér Andrej Babiš a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se v pátek dozví verdikt poslanců k žádosti policie, aby byli...

Najdete na iDNES.cz