Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neúspěchem odborů ve firmě Bosch Diesel se zabývá policie

  21:24aktualizováno  21:24
Jihlava - Kolem zakládání odborů ve firmě Bosch Diesel je opět rušno. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr předal na policii a okresním státním zastupitelství v Jihlavě trestní oznámení na neznámého pachatele. "Jeho předmětem je podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, poškozování cizí věci, ublížení na zdraví a porušování svobody sdružování a shromažďování na dubnové ustavující schůzi odborů ve firmě Bosch," řekl Falbr.

Příčinou současných konfliktů byla zakládající schůze odborové organizace ve firmě Bosch Diesel, svolaná na 23. dubna do jihlavského Domu odborů. Skončila však dříve než zakladatelé mohli promluvit. Asi tisícovka zaměstnanců firmy tři iniciátory a zástupce odborového svazu Kovo nepustila ke slovu a část zaměstnanců házením vajec, slovními i fyzickými výpady zamezila diskusi.

"Šetření by mělo prokázat, kdo celý skandální průběh schůze organizoval. Máme informace, že do odborů ve firmě Bosch Diesel hodlalo vstoupit celkem sedmdesát lidí. Organizátoři oznámili svůj úmysl nejvyšším manažerům firmy a ti jim úmysl rozmlouvali. Když to nepomohlo, vedení firmy pohrozilo ztrátou sociálních výhod v případě vzniku odborové organizace. Šířili také dezinformace typu, že odborový příspěvek činí celých pět procent z platu zaměstnance, což je nesmysl," řekl Richard Falbr, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor.

Dále vyjádřil přesvědčení, že průběh zakladatelské schůze nebyl spontánní reakcí nespokojených zaměstnanců, ale že byl organizován manažery Bosch Diesel. "My nechceme nikomu seshora diktovat, aby si založili odbory. Na tom se musejí podílet sami zaměstnanci," soudí Falbr. Nebezpečné a pokrytecké jsou ale podle něj tvrzení některých vysokých manažerů, že všechno dají lidem i bez odborů. Podle Falbra totiž platí: když nejsou odbory, nemohou si zaměstnanci každoročně při vyjednávání o kolektivní smlouvě říci, o kolik si představují navýšit mzdy a v čem si přejí pozměnit pracovní podmínky.

"Dejme tomu, že dnes je průměrný plat v Bosch Diesel zhruba osmnáct tisíc korun. Firma ale moc dobře ví, co může svým zaměstnancům dát a jaké má zisky. Kdyby tam normálně fungovala odborová organizace, mohli by mít lidé třeba ještě vyšší mzdy," řekl Milan Štěch, místopředseda ČMKOS a pelhřimovský senátor.

Mluvčí společnosti Bosch Diesel Monika Marešová nechala celou včerejší jihlavskou návštěvu odborových představitelů bez komentáře. Již před časem ale přímo generální ředitel firmy Heiner Hillmann odmítl spoluúčast svou, i ostatních vysokých manažerů firmy na organizování odpůrců odborů. Připustil ale, že umožnil některým zaměstnancům opustit pracoviště a zaplatil autobusy, které je dovezly na zakladatelskou schůzi. "Řekl jsem jim: jeďte tam, jde o vás, tak si to vyslechněte," tvrdil tehdy Hillmann.

Koncem dubna chtěli tři zaměstnanci zmíněné továrny založit odborovou organizaci u tohoto největšího zaměstnavatele v Jihlavě. Ve firmě pracují několik měsíců, nikdo déle než rok. Jako místo si vybrali Dům kultury odborů. Firma poskytla zaměstnancům zdarma dopravu na ustanovující schůzi. Spolupracovníci organizátorů se od jejich akce distancovali peticí proti založení odborů. Její nedílnou součástí byla pozvánka na manifestaci proti zakládání zaměstnanecké organizace.
Tři zakladatelé ani zástupci odborového svazu Kovo, kteří s nimi spolupracovali, se na schůzi nedostali ke slovu. Byli vypískáni a vystaveni létajícím vejcím, někteří museli čelit fyzickým útokům. Jeden z nich díky jejich následkům vyhledal lékaře. Odpůrci založení argumentovali spokojeností se zaměstnaneckou politikou firmy a obavou o ztrátu sociálních výhod.

Na schůzi ředitel zaměstnancům poděkoval
Neochotu setkat se a jednat s odborářským předsedou Richardem Falbrem vyjádřil ve středu na deváté výroční schůzi jihlavské firmy Bosch Diesel její generální ředitel Heiner Hillmann. Mluvčí společnosti Monika Marešová to však popírá. Tvrdí, že by odborovému šéfovi jeho případná ohlášená návštěva odmítnuta nebyla. "Pokud by projevil zájem, mohl by nás navštívit i Richard Falbr. My bychom ho neodmítli," dodala řekla. 

Ředitel Hillmann ještě poděkoval svým zaměstnancům za důvěru, kterou projevili vedení firmy mimo jiné i v souvislosti s nedávným neúspěšným pokusem o založením odborové organizace v této firmě.

Novináři nebyli na setkání vpuštěni. "Na téma odborů hovořil velmi krátce. Jenom lidem poděkoval za důvěru a dodal, že hovořit s Falbrem nemá zapotřebí," potvrdili nezávisle na sobě dva zaměstnanci Bosch Diesel, kteří se srazu zúčastnili.

"Byla to klasická výroční schůze. Nebylo zapotřebí umožnit vstup médiím," řekla mluvčí Marešová. K záležitosti týkající se událostí kolem vzniku odborů se podle ní také vyjádřil. "Nebylo ale určené pro sdělovací prostředky," dodala Marešová.

Schůze se konala v nové, zatím prázdné hale, do níž se brzy nastěhují nové stroje. Na srazu se hodnotily dosažené výsledky Bosch Diesel v Jihlavě. Ředitel Hillmann mimo jiné seznámil zaměstnance s postupným rozvojem této nejvýznamnější firmy na Jihlavsku. Ten se momentálně nejvíce týká části podniku v Pávově. Výročního setkání se zúčastnila asi tisícovka zaměstnanců firmy. Ti si dopředu připravili dotazy na čelné představitele své firmy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na referendum ČSSD, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ANO Andreje Babiše bez ohledu na to, zda ČSSD ve svém referendum schválí vládu s...

Komunální volby a volby do Senátu proběhnou 5. a 6. října

(Ilustrační snímek)

Prezident Miloš Zeman vyhlásil přesný termín podzimních voleb. Obměna třetiny Senátu a komunální volby proběhnou v...

KVÍZ: Znáte okolnosti pražské defenestrace z roku 1618?

Pražská defenestrace na obrazu Karla Svobody z roku 1844.

Před čtyřmi sty lety se odehrála jedna z klíčových historických událostí, při které se v Praze psaly světové dějiny....

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz