Dříve spojenci, teď největší soupeři. Ondřej Liška se na sjezdu zelených tvrdě vymezil proti nové straně TOP 09, kterou vede bývalý ministr zahraničí za zelené Karel Schwarzenberg.

Dříve spojenci, teď největší soupeři. Ondřej Liška se na sjezdu zelených tvrdě vymezil proti nové straně TOP 09, kterou vede bývalý ministr zahraničí za zelené Karel Schwarzenberg. | foto: Michal Šula, MF DNES

Neusínáme, když přijde řeč na etiku, pustil se Liška do Schwarzenberga

  • 152
Proti nové straně TOP 09, kterou vede bývalý ministr zahraničí za zelené Karel Schwarzenberg, se na sjezdu vymezil úřadující šéf zelených Ondřej Liška. "Jsem rád, že zelení neusínají, když přijde řeč na etiku v politice," rýpl si do Schwarzenberga ve svém projevu favorit na předsedu zelených.

Liška by rád veřejnosti Stranu zelených představil jako "třetí pól české politiky", tedy hlavní alternativu vůči dvěma největším stranám - ČSSD a ODS - aby se jí vrátili voliči.

o sjezdu zelených čtěte také

Zelení řeší, jak přitáhnout zpět voliče. Zkusí získat posily formátu Švejnara

Sjezd v zeleném: s konopným sirupem, moštem a biovínem

"Jsme jedinou stranou, která se nepotřebovala nikoho dalšího ptát, zda je nepřijatelné vzít úplatek za změnu zákona," připomněl Liška kauzu MF DNES, která otestovala politiky, zda jsou ochotni vzít skrytý miliónový sponzorský dar za to, že zařídí změnu loterijního zákona.

Kvůli tomu pak "padaly hlavy" v TOP 09, KSČM a KDU-ČSL. Z kandidátky TOP 09 musel odejít poslanec Ladislav Šustr, komunisté sesadili místopředsedy Jiřího Dolejše a Čeňka Milotu, lidovci svého generálního sekretáře Jiřího Stodůlku. - čtěte KSČM a TOP 09 vezmou milion za změnu zákona, odhalil test MF DNES

"Nejsme součástí kartelu moci a peněz"

"Pan Kalousek zelené označil za politického adolescenta, který je pro smích. Má odpověď je zde: Jsem hrdý na to, že nejsme součástí kartelu moci a peněz, moci a byznysu," prohlásil Liška.

Jak uznal, TOP 09 má zatím vyšší preference, ale to se podle něj změní, až si lidé prostudují kandidátky "topky" a uvidí na nich politiky, kteří dvakrát volili Václava Klause na Hrad. Jedině zelení podle Lišky nabízejí skutečnou změnu v politice.

"Bez Strany zelených by zde nebyl nikdo, kdo by se v parlamentu postavil proti silné uhelné lobby a chránil severočeské obce před zbouráním kvůli rozšíření povrchových dolů," zdůraznil úřadující šéf strany.

Ztracený čas ve vnitřních sporech

Chybou podle něj bylo, že se zelení až příliš dlouho věnovali vnitřním sporům, čímž strana ztratila hodně času. Ze strany byli nakonec vyloučeni někteří členové v čele s bývalou místopředsedkyní zelených a exministryní školství Danou Kuchtovou. - čtěte Zelení vyloučili ze svých řad čtyři rebely, na Bursíka létala vejce

Právě vnitřní spory zelených srazily stranu dolů natolik, že zcela propadla v loňských senátních i krajských volbách a také letos ve volbách do Evropského parlamentu.

Liška, se kterým se v sobotu o funkci předsedy utkají Matěj Stropnický a Jan Linhart, ale trvá na tom, že zelení udělali mnohem více věcí dobře než špatně. Zmínil tlak strany na schválení Lisabonské smlouvy či program Zelená úsporám, který pomůže čtvrt milionu českých domácností snížit účty za energii.

Stropnický se dnes na sjezdu snažil o to, aby se před volbou předsedy diskutovalo o plnění programu Strany zelených, ale jeho návrh neprošel. Neuspěli ani kritici vedení strany, kteří chtěli škrtnout z programu změnu stanov, která má posílit pravomoci předsednictva zelených na úkor republikové rady.

Hlasování delegátů potvrzuje, že Liška má na sjezdu převahu a je jasným favoritem volby předsedy strany.

Havel zelené pochválil, že pomáhají měnit politiku

Zdravici od bývalého prezidenta Václava Havla přednesla poslankyně Kateřina Jacques. "Jako je ohrožena rozmanitost přírodní, může být ohrožena i rozmanitost názorová. Je dobře, že se věnujete klimatu v české politice," vzkázal zeleným Havel a sklidil potlesk.

"Česká politická scéna je vážně nemocná. Přeji vám, abyste i nadále byli pilířem veřejného života," pozdravil dnes na dálku zelené i jejich kandidát kandidát při volbě prezidenta a na eurokomisaře Jan Švejnar.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue