Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taková ztráta paměti je vzácná, říká neurolog k případu Čecha v Norsku

  13:23aktualizováno  13:23
Tak výrazná ztráta paměti, která postihla Čecha nalezeného v Norsku, je velmi vzácná. V rozhovoru pro iDNES.cz to říká neurolog a exministr zdravotnictví Martin Bojar. Podle něj se muži bude paměť postupně navracet, některé události ale mohou zůstat v "mlze".
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak často se setkáváte s pacienty, kteří trpí ztrátou paměti?
Jako neurolog se velmi často setkávám s částečnými poruchami paměti. Během páteční ambulance si tři lidé stěžovali na různě těžkou poruchu ve smyslu horšího vybavení čerstvých nebo starších událostí.

A co se týká podobné ztráty paměti, jakou má nalezenec v Norsku?
Takto těžká porucha je velmi vzácná. Podle mého soudu se na tom mohla podílet nějaká dlouhodobě podávaná látka blokující paměť.

Případ nalezence

Muž říkající si nyní John Smith byl objeven 14. prosince v Oslu v závěji sněhu. Trpí ztrátou paměti, nezná své jméno ani národnost. Česká policie v pátek v reakci na analýzu DNA potvrdila, že muž je 36letý Čech. Jeho identitu zatím neprozradila. Smithe, který mluví pěti jazyky včetně češtiny, poznali jeho rodiče, on sám si ale jejich tváře na fotografii nevybavil. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že se muž stal obětí trestného činu.

Norská policie se snaží zjistit totožnost muže, který umí pět jazyků, včetně

Jaké bývají příčiny ztráty paměti? 
Často to bývá u chorob nervového systému, duševních nemocí, po mrtvicích, úrazech nebo infekcích. Přibývá poruch paměti i vlivem drog a léků. Například když se do žíly vstříkne rohypnol, tak působí úplnou amnézii (ztrátu paměti - pozn. red.). V západních kriminalistických příručkách je znám jako "raper", neboli znásilňovač, protože umožňuje na dvě tři hodiny vymazat okamžitou i dlouhodobou paměť.

Pokud by "John Smith" přišel za vámi, co byste s ním dělal?
Stejně jako u jiných případů bych ho poslal na magnetickou rezonanci, kde pátráme zda nejsou v mozku projevy nedokrevnosti. Nezbytné by také bylo vyšetřit krevní cukr, jakou má hladinu sodíku a draslíku. Část poruch paměti může být podmíněna i špatnou funkcí jater nebo ledvin. U všech lidé je také potřeba poslat na analýzu moč a krev, aby se zjistily případné stopy po drogách. U tohoto muže to nepochybně udělali.

Jak je velká šance, že se mu paměť podaří obnovit, a jakým způsobem se tak obvykle děje?
Dáváme pacientům látky, které zlepšují výkon mozkových buněk. I u lidí po úplné ztrátě paměti dochází k její postupné úpravě. On je relativně mlád, tak si myslím, že řadu jevů si vybaví. Pokud ale ztrátu paměti způsobila intoxikace nebo velmi zvláštní kombinace léků, tak si vůbec nemusí vybavit, co se s ním týdny dělo.

Čím si vysvětlit, že muž údajně ovládá pět jazyků, ale na druhou stranu na fotografii nepozná své rodiče?
Ano, to je možné. Může existovat částečná porucha jen některých paměťových okruhů. U pacientů s různými nemocemi se můžeme setkat s tím, že paměť nevypadne celá, ale jen z části. Někdy se stává, že člověk třeba po úrazu ztratí schopnost mluvit vlastním jazykem, ale domluví se cizím jazykem. Podobně se může stát, že člověk s velmi těžkou poruchou paměti například úplně ztratí schopnost malovat nebo vytvářet a reprodukovat hudbu.

Nakolik je obtížné ztrátu paměti předstírat?
Lékaře i policisty je zpočátku možné ošálit, ale jak se získávají další fakta, tak se to většinou provalí. Máte příběhy lidí, kteří byli nalezeni na mořském břehu a pak se ukáže, že to bylo trochu jinak. Měl jsem pacienta, který se vydal za svou přítelkyní na Slovensko, kde ho na ulici zmlátili a obrali. Protože byl z toho špatný, tak nějakou dobu hrál hru, že má kompletní amnézii. Nakonec se na to přišlo. 

V případě muže v Norsku teprve čas, konfrontace s dalšími skutečnostmi a lékařskými nálezy ukáží, jak to všechno bylo. Není vyloučeno, že na něj nakonec využijí detektor lži. To co na začátku vypadá jako pravdě se podobající, velmi věrohodně podaná verze, se může ukázat jako fabulace.

Norský policista mluví o zjišťování totožnosti nalezeného muže:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Zákaz natáčení, focení i rozhovorů. Sněm SPD proběhl za zavřenými dveřmi

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz