Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neumíráš? Tak musíš počkat. V nemocnicích na Haiti chybí téměř vše

  12:46aktualizováno  12:46
Od zpravodaje MF DNES - Ztěžka oddychuje v tropickém horku. Spolu s dalšími stovkami raněných se tísní v parku před Všeobecnou nemocnicí haitské metropole Port-au-Prince. Leží na staré poničené posteli, vysvlečena do půli těla. Kapačka, která pomáhá pacientce od bolesti, visí ze stromu, ten ji chrání před nevybíravým sluncem.

Jmenuje se Calvin a je jí dvaadvacet let. Nedívá se na mě, snad se stydí. Má to štěstí, že na rozdíl od desítek tisíc obyvatel haitského hlavního města minulé úterý přežila ničivé zemětřesení. Tedy, alespoň zatím.

Jiní pacienti mají štěstí ještě méně a ze světa odcházejí na špinavých matracích vystavených žáru haitského slunce.

V obou větších nemocnicích v Port-au-Prince chybí vše: léky, místo, matrace, doktoři, sestry, potrava, kvalitní pitná voda. A místy i soucit, který se v pekle nedostatku obvykle nepěstuje.

HAITI OČIMA ČECHA: VŘED KARIBIKU

Kam míří jen ti nejotrlejší

"Dům se zhroutil, propadla se z patra do přízemí. Teď tu už čtyři dny leží a čeká, až se o ni lékaři postarají," vypráví její přítel, který Calvin drží oddaně za ruku. Nešťastný pár neví, čím vlastně žena trpí. Lékaři ji ošetřili jen zběžně, je jich tady zoufale málo a Calvin zrovna neumírá, takže musí čekat.

Stejně jako statečná třicátnice, která leží od Calvin sotva pár metrů – přišla o nohu, zranění má ošetřeno jen provizorně. Ve společnosti uplakaných příbuzných odevzdaně čeká na odbornou amputaci.

"Teď máme v Haiti sedm lékařů, brzy jich tu bude čtrnáct," vysvětluje Margareth Egarová z organizace International Medical Corp pod podmínkou, že ji zdržíme "vážně jen minutu". Neboť někteří pacienti této nemocnice mají času jen málo.

Ti, pro které už je rok jako minuta a věčnost realitou, leží za nemocniční zdí. Nejde o nebožtíky ze špitálu: lidé sem prý nosí zemřelé, kteří zůstali opuštěni na ulicích Port-au-Prince. "Nikdo je nehledá, nepostrádá, zůstali sami," vysvětluje náš haitský průvodce Will. A tak těla končí u zdi špitálu, kde je shrne buldozer a naloží je na náklaďák, který je odveze na poslední cestu.

V podobné situaci jako mladá Calvin jsou statisíce obyvatel Haiti. Zemětřesení podle odhadů postihlo tři miliony lidí, jsou buď zranění, nebo bez střechy nad hlavou. Pomoci se snaží celý svět, ale ve městě, kde nastal kolaps civilizace, to jde zoufale pomalu. Zraněným jde přitom o čas. Stihnou ke Calvin přijít včas?

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz