Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční divadlo hraje v krytu

  13:10aktualizováno  13:10
Smíchov - Betonový kryt pod domem v Plzeňské ulici skrývá netradiční divadlo s literárním klubem. Vládne zde komorní atmosféra a diváci sem chodí již osmým rokem. Od podzimu se vystoupení v krytovém divadélku Orfeus konají až třikrát týdně. V létě totiž jeho protagonisté působí jako kočovná společnost po celé republice. "Chceme být s lidmi v bezprostředním kontaktu. Snažíme se vlastně o návrat ke starému komediantsví," tvrdí Radim Vašinka, který je přes léto principálem kočovníků, přes zimu pak divadelním "panem řídícím".
Po vstupu do malé místnosti masivními železnými dveřmi krytu jste přivítáni a vtipně seznámeni s prostorami divadla. "Dávejte pozor, několik lidí se nám už v chodbách ztratilo a nikdy jsme je nenašli," žertuje s úsměvem mladá žena a po kratším povídání vás pouští za další dveře.

Chodba je příjemně zařízena a už ani nevíte, že se nacházíte v tlakovém krytu.
Čeká v ní muž s cylindrem na hlavě a s hraným vážným výrazem ve tváři. "Jste zde poprvé ?" ptá se s mírnou úklonou. Potom toporným krokem vejde do literárního klubu a veškerému osazenstvu hlasitě představí nově příchozí tak, jak si sami přáli.

Prostory krytu mají divadelníci pronajaté od firmy Sezam Praha, která obhospodařuje bezpečnostní kryty v majetku města. "Lidé ze Sezamu nám vycházejí maximálně vstříc," říká Vašinka.

Každý čtvrtek v tomto měsíci zde například probíhají zdramatizované přednesy barokní literatury. Ty jsou realizovány i za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci akce Sláva barokní Čechie .

"Naším hlavním cílem je, aby zde lidé strávili jeden z příjemných večerů svého života. Snažíme se i lidem něco říct, nechceme být pouze krasomluvci," říká Vašinka.
Za vystoupení vybírají účinkující až po skončení představení do klobouku.

Ještě před samotným začátkem přichází muž v cylindru a ohlašuje poslední příchozí. "Vstupuje král opozdilců a jeho družina," nesou se slova malým sálem.
 Přestavení může začít.
Autor:


Témata: klub, Metropole, Praha, zima

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz