Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tv„Vojáci věří, že tato rétorika a jejich činy jsou přijatelné, protože zničení palestinského života v Gaze je státní politika,“ prohlásil před ICJ jihoafrický právník Tembeka Ngcukaitobi. Podle něj například premiér Netanjahu nejméně dvakrát (koncem října a začátkem listopadu) vzkázal vojákům bojujícím v Gaze s hnutím Hamás, aby „nezapomněli, co jim udělal Amálek“. Ten byl podle bible zarytým pronásledovatelem Izraelitů.
Online reportáž |
Ngcukaitobi rovněž před soudem přehrál video, které se šířilo dříve na sociálních sítích a na němž izraelští vojáci v Gaze v listopadu zpívali „nejsou tu žádní nevinní“, „ať jejich vesnice shoří“ a „budou vymazáni“.
Izrael chce vystěhovat Palestince z Gazy do Konga, spor s USA se vyhrocuje |
Jihoafrický právník argumentoval i výrokem ministra obrany Galanta, který po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října podle něj řekl: „Nebudou mít elektřinu, jídlo, palivo, všechno zavřeme. Bojujeme s lidskými zvířaty a podle toho se budeme chovat.“
Ngcukaitobi zmínil i vyjádření pětadevadesátiletého izraelského veterána Ezry Jahina, který podle něj promluvil k izraelským vojákům koncem října před zahájením pozemní operace v Pásmu Gazy.
Izrael ve válce |
„Vymažte je, jejich rodiny, matky a děti. Tato zvířata už nemohou žít. Pokud máte arabského souseda, nečekejte, jděte k němu domů a zastřelte ho. Chceme invazi, ale ne jako ty předtím. Chceme vstoupit a zničit to, co je před námi,“ uvedl tehdy Jahin podle Ngcukaitobiho, jehož citovala televize Al-Džazíra.
Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvDestrukce Palestiny, zní z JAR
Před soudem v Haagu hovořil také jihoafrický ministr spravedlnosti Ronald Lamola, který uvedl, že žádný ozbrojený útok, ať už je jakkoli hrozný a krutý, nemůže ospravedlnit porušení úmluvy o genocidě.
„Izraelská reakce na útok ze 7. října překročila linii a vedla k porušení této úmluvy,“ řekl Lamola. Dodal, že s destrukcí Palestiny Izrael začal už před 7. říjnem 2023. „Palestinci zažívali systematický útlak a násilí 76 let,“ uvedl Lamola.
Další jihoafrická advokátka Adila Hasimová jako důkaz předložila fotografie masových hrobů, v nichž byla pohřbena řada neidentifikovaných obětí. „Izrael shodil na Pásmo Gazy 6 000 bomb týdně. Nejméně 200krát shodil devětsetkilogramové bomby na jižní Gazu, kterou označoval za bezpečnou zónu,“ uvedla Hasimová. „Nikdo není ušetřen, ani novorozenci,“ dodala.
„Generální tajemník OSN (António Guterres) a jeho úředníci popsali situaci v Gaze jako krizi humanity, živoucí peklo, krvavou lázeň či situaci naprosté hrůzy, kdy je celá populace obléhána a pod útokem a je jí v masovém měřítku odepřen přístup k základním věcem pro přežití,“ řekla po polední krátké přestávce Blinne Ní Ghrálaighová, další právnička JAR. Podle ní je okamžitě nutné přijmout opatření k ochraně Palestinců v Gaze.
JAR ve své stížností žádá mimo jiné haagský soud, aby předběžným opatřením zastavil izraelské vojenské operace v Gaze. Ve čtvrtek je na programu prezentace argumentů JAR, v pátek budou hovořit zástupci Izraele. Haagský soud zatím nebude rozhodovat o tom, zda Izrael genocidu páchá, či ne, takový proces by pak mohl trvat i několik let.