Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu | foto: AP

Netanjahu možná v Moskvě jednal o úderu na Írán, napsal ruský deník

  • 108
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento týden opravdu byl na tajné návštěvě v Moskvě, potvrdil ruskému deníku Kommersant vysoce postavený zdroj z Kremlu. Co tam dělal? Podle kremelského informátora možná konzultoval úder na Írán. V podobném duchu mluví i zdroje z židovského státu. Izrael považuje Írán a jeho nukleární aktivity za existenční hrozbu.

"Podle názoru expertů by taková cesta měla smysl jen za mimořádných okolností. Kupříkladu v případě záměru Izraele zasadit úder Íránu," řekl Kommersantu kremelský zdroj.

Benjamin Netanjahu byl v Rusku v pondělí. Na několik hodin prostě zmizel a jeho úřad vydal oficiální prohlášení, že navštívil "utajovaný objekt". Média ale přišla s informací, že jel právě do Moskvy, což jim prozradil nejmenovaný zdroj z vlády. - čtěte Netanjahu prý tajně navštívil Rusko, aby ho odradil od prodeje zbraní Íránu

Analytici usoudili, že cesta s největší pravděpodobností souvisí s dodávkami ruských zbraní do Íránu a Sýrie a s kauzou údajně unesené lodi Arctic Sea, která prý pašovala náklad ruských protiletadlových raket S-300 pro Írán.

Teď to tedy vypadá, že šlo spíš o záměr Izraelců vojensky udeřit na Írán. "Podobné tajné cesty lze vysvětlit jen mimořádnými, vyššími okolnostmi," řekl Kommersantu bývalý Netanjahuův spolupracovník Beni Briskin.

A další, již nejmenovaný izraelský zdroj usoudil, že "taková návštěva může být spjata výlučně s nějakou novou hrozivou informací o íránském jaderném programu. Takže nelze vyloučit, že Izrael je připraven přistoupit k rozhodným krokům, o čemž Netanjahu považoval za potřebné informovat Kreml."

Ruský systém by Íránu pomohl odrazit útok

Izrael považuje Írán za existenční hrozbu. Teherán by rád vymazal židovský stát z mapy. Íránský jaderný program podle Západu směřuje k výrobě atomové bomby, což ale režim prezidenta Ahmadínežáda zásadně popírá. Tvrdí, že jeho jaderné aktivity jsou mírové, a tudíž do nich nikomu nic není.

Americký zástupce v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Glyn Davies ale tento týden varoval, že Írán je už od výroby atomové bomby jen krůček. "Možná už potřebné množství uranu obohaceného na nižší stupeň má," prohlásil Davies.

Izrael nechce čekat, až Íránci jadernou nálož vyrobí. Pravidelně vyhrožuje, že podnikne vojenský útok na jejich jaderné komplexy. Rusko je proti, vybízí k jednání. A otálí s dodávkou systému protivzdušné obrany S-300 do Íránu, na jehož prodeji se obě země měly dohodnout před dvěma lety.

Západ - a židovský stát především - se Moskvu snaží přesvědčit, aby Íránu protivzdušnou obranu nedodávala. Systém S-300 by totiž podle odborníků výrazně zvýšil šance Íránu odrazit případný izraelský nálet na jaderná zařízení.

Záhada lodi Arctic Sea

A se systémem S-300 souvisí i nyní horká kauza lodi Arctic Sea. Oficiální ruská verze zní: loď vezla dřevo, byla unesena a my jsme ji zachránili a únosce zatkli. Ale objevily se informace, že Arctic Sea ve skutečnosti vezla právě protivzdušný systém S-300, který si Íránci objednali u ruské mafie.

Nákladní loď Arctic Sea

Po odhalení kontrabandu izraelskou tajnou službou pak prý Rusko zorganizovalo spektakulární záchranu "unesené" lodi s ruskou posádkou. Moskva však "spekulace" o pašování zbraní v unesené lodi vehementně popírá. - o případu lodi Arctic Sea si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video